Sistem Türkçe Karakter Sorunu

Başlatan alpio, 10 Mayıs 2018 - 00:51:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alpio

Merhabalar. SSH'de Türkçe harfler yazamıyordum. Forumda benzer konular yardımıyla çözdüm. Fakat file * komutunu yazdığımda (eskiden de varolan) sorunum devam ediyor.

Ömer.txt yazması gerekirken "Ö" bozuk şekilde çıkıyor.

Bunun dışında "unzip", "file_exists()" de sıkıntılı. "iconv" kullanmam gerekiyor.

NOT: Diğer sunucumda sıkıntı yok fakat bu sunucuyu yurt dışından aldım.

systmrrr

şunu dener msnz?

sudo apt update
sudo apt install language-pack-gnome-tr

alpio

Alıntı yapılan: systmrrr - 10 Mayıs 2018 - 03:37:45
şunu dener msnz?

sudo apt update
sudo apt install language-pack-gnome-tr

Maalesef işe yaramadı.  - Teşekkürler..

Denediğim komutlar:
dpkg-reconfigure keyboard-configuration
locale-gen tr_TR.utf8
dpkg-reconfigure locales
dpkg-reconfigure keyboard-configuration
localedef -i tr_TR -c -f UTF-8 tr_TR.utf8
reboot
locale

speakerXXL

İşe yarar mı bilemiyorum, LC_ALL=tr_TR.UTF-8 satırını sadece LC_ALL= olacak şekilde değiştirmeyi dener misiniz?

alpio

Alıntı yapılan: speakerXXL - 10 Mayıs 2018 - 13:24:20
İşe yarar mı bilemiyorum, LC_ALL=tr_TR.UTF-8 satırını sadece LC_ALL= olacak şekilde değiştirmeyi dener misiniz?

Maalesef işe yaramıyor. Ayarladıktan sonra "reboot" da attım. - Teşekkürler..

plazma

gnome-terminal mi kullanıyorsunuz ? terminal seçeneklerinden fontu değiştirp denermisiniz

alpio

Alıntı yapılan: plazma - 10 Mayıs 2018 - 19:48:27
gnome-terminal mi kullanıyorsunuz ? terminal seçeneklerinden fontu değiştirp denermisiniz
Hocam terminal değilde .php dosya içinde file_exists ile dosya arattığımda da bulamıyor.. İlla iconv ile ISO-8859-9 yapmam gerekiyor.. (bunu terminalda değil web tarayıcıda açıyorum)

plazma

Sunucudaki TR krakterli tüm dosyalarda mı bu şekilde oluyor ? Hangi dağıtım yüklü sunucuda ve apache/ngix php curl vs bilgiler nasıldır?

alpio

Alıntı yapılan: plazma - 10 Mayıs 2018 - 21:02:30
Sunucudaki TR krakterli tüm dosyalarda mı bu şekilde oluyor ? Hangi dağıtım yüklü sunucuda ve apache/ngix php curl vs bilgiler nasıldır?

Nasıl desem çok garip. Ubuntu 16.04 yüklü. Diğer sunucumada aynı şeyleri kuruyorum fakat bu sunucuda bir şeyler ters...

Şöyle diyeyim apache ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Apache kurulu.

unzip ile ne yazarsam yazayım Türkçe harfli dosyaları dışarı düzgün çıkartamıyorum.
Aynı şekilde file_exists() iconv dönüştürmeden bulmuyor.
file * komutuyla da Türkçe karakterli isimler düzgün çıkmayınca anladım ki sorun sistem taraflı. (bu konularda çok tecrübeliyim diyemem)

alpio

Hala çözüm arıyorum.

Örnek veriyorum web tarayıcından site.com/Ömer.txt diye arattığımda bulamıyor.. FTPden girince Ö düzgün çıkıyor. SSHden file * komutunda bozuk çıkıyor. Bunun dışında ssh de herhangi bir komutta hata çıktığında Türkçe karakterler düzgün çıkıyor yani demem odur ki bu sorun dizinlerde var..

alpio

systmrrr

internet adreslerinde Ö yok diye biliyorum. Turkce karakter sorunun bence biraz farklı sende
pcde TR karakterler kurulu ama internete girerken sorun oluyor diyosn. o sorun degil.
benim anladklarim bunlar

alpio

Alıntı yapılan: systmrrr - 24 Mayıs 2018 - 02:32:11
internet adreslerinde Ö yok diye biliyorum. Turkce karakter sorunun bence biraz farklı sende
pcde TR karakterler kurulu ama internete girerken sorun oluyor diyosn. o sorun degil.
benim anladklarim bunlar

Ben tam anlatamadım. Onu örnek olarak vermiştim..

Sunucuya Türkçe karakter içeren bir dosya attığımda dosya adı bozuluyor. Filezilla veya ssh bağlantı gerçekeştiğinde dosya adı bozuk görüküyor. Hatta ve hatta filezillada dosyayı silmeme bile izin vermiyor. file_exists yaptığımda görmemesinin nedeni bu. Ubuntu zip yaparken bozuk çıktı vermesinin nedeni bu.

alpio

Sanırım bu konu ben bu dünyadan göçtükten sonra çözülecek :)