Archkur 2018.05 sürümü yayımlandı

Başlatan cumali, 03 Mayıs 2018 - 23:31:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cumali

Bir önceki sürümü Nisan ayında yayımladığımız Archkur 2018.05 sürümü kullanıma sunuldu. Saf Archlinux kurulumunu hedefleyen Archkur, Linux-4.16.6-1 çekirdegi üzerine inşa edildi. Bu sürümünde bazı degişiklige gidilerek farklı uygulamalar eklendi. Netsurf tarayıcı yerine firefox eklendi. Bunun yanında live kullanımda ihtiyaç olabilecek thunar dosya yöneticisi ile metin editörü leafpad ve viewnior eklendi. Bilindigi gibi Archkur ile çeşitli masaüstü ortamlarından birini kurabilir,daha sonra özelleştirebilirsiniz.

Archtr.org ekibi olarak bugünlerde yeni sunucuya taşınma telaşındaydık. Bu çalışmamıza ek olarak kendi yansı adresimizide oluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mutluluğumuzu üyelerimiz ve diger kullanıcılar ile paylaşmak istedik. Buna ek süprizlerimizde yolda olduğunu belirtelim. Archkur'u indirip denemek isteyenler aşağıdaki yeni sunucu bağlantısından faydalanabilirler.

archkur-2018.05.03-x86_64.iso

https://www.archtr.org/archkur/iso/

https://sourceforge.net/projects/archiso/files/Archkur/

edge35

Anladığım kadarıyla bu Arckur bir dağıtım değil, sadece Arc Linux kurabilmeyi kolaylaştırmak amacıyla yapılan bir şey, değil mi?

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

cumali

Alıntı yapılan: edge35 - 04 Mayıs 2018 - 14:30:22
Anladığım kadarıyla bu Arckur bir dağıtım değil, sadece Arc Linux kurabilmeyi kolaylaştırmak amacıyla yapılan bir şey, değil mi?

Aynen öyle. Bir zamanlar Arch Linux kurmak için deneyim/tecrübe gerektiriyordu. Topluluk katkılarıyla bu sorun aşıldı.

stratovarius

Elinize sağlık.Boş vakit bulup denemem lazım  :)

cosmicowl

Hocam wi-fi bağlantısını sağlayamadım "device not ready" diyor. Yardımcı olur musun :)

cumali

Alıntı yapılan: cosmicowl - 04 Mayıs 2018 - 20:09:24
Hocam wi-fi bağlantısını sağlayamadım "device not ready" diyor. Yardımcı olur musun :)

Terminali açıp

$ su

komutunu uygulayıp root olun. Burada parola istemez. Sonrada

# wifi-menu

komutunu uygulayın. Bağlanmak istediginiz ağı görünce paralo/şifre girip onaylayın. Ardından

# pacman -Syy

komutuyla yansıları senkronize edin. Hatırıma gelmişken eger masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız wifi dongle cihazının takılı olduğuna emin olun.

@stratovarius, sizi uzun zamandır görmemiştim. Deneyimlerini aktarırsanız sevinirim. Deneyimli bir Arch kullanıcısı olduğunuzdan bu size yavan gelebilir.

laz61

en kısa zamanda bende deneyeceğim, merak etmiyor değilim :)
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

cosmicowl

Özür dilerim fakat hala bağlanamadım, root olup wifi menüsüne girdim ağ şifresini girip bağlantı kur dedim "connection failed" dedi ikinci kez deneyince Job for netctl @wlsp2s0\x2dTurkTelekom_T0774.service failed because the control process exited with error code çıktısını aldım. Bu arada laptop üzerinde deniyorum.

cumali

Alıntı yapılan: cosmicowl - 05 Mayıs 2018 - 07:04:48
Özür dilerim fakat hala bağlanamadım, root olup wifi menüsüne girdim ağ şifresini girip bağlantı kur dedim "connection failed" dedi ikinci kez deneyince Job for netctl @wlsp2s0\x2dTurkTelekom_T0774.service failed because the control process exited with error code çıktısını aldım. Bu arada laptop üzerinde deniyorum.

Uçbirimi/terminali açıp root olun ve aşağıdaki komutları uygulayın.

# systemctl disable netctl
# systemctl enable NetworkManager.service
# systemctl start NetworkManager.service
# wifi-menu

Terminali kapatmayın.

Kısa bir süre (5-10 saniye ) bekledikten sonra sol panelin altında ağ simgesi üzerinde fare işaretçisi ile sol tıklayın. Burada bağlanılabilecek ağ listesi görünür. Hangi ağa bağlanacaksanız fare işaretçisi ile üzerine gelip tıklayın. Sizden parola isteyecektir. Parolanızı girip bağlanın ve ardından

#pacman -Syy

komutunu uygulayın. Senkronize olduktan sonra yükleyiciyi açıp kurulum yapın.

[eklenti yönetici tarafından silindi]