18.04 mysql-server sorunu

Başlatan Bigchefstarys, 01 Mayıs 2018 - 20:33:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bigchefstarys

Merhaba arkadaşlar, bugün 18.04'ü şirketdeki ve evimdeki bilgisayarıma kurdum. Ancak lampda şöyle bir sorun çekiyorum.

Not: Her format attığımda 16.04'de lamp kurarken her zaman bu komutları kullanırım hiç bir zamanda sorun çıkartmamıştı 18.04 hariç

apt-get install apache2
apt-get install mysql-server
apt-get install phpmyadmin
apt-get install php7.0

ben her zaman bu komutlar ile bilgisayarıma rahat bir şekilde lampı kurdum. Fakat 18.04'de aynı şekilde yapmama rağmen terminalde

sudo mysql -u root -p yapıp şifre girdiğimde bana şu çıktıyı veriyor;

ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES)

yukarıdaki bu hatayı veriyor ben sudo ile bağlanmaya çalışırken bu hatayı alıyorum işlem yapmama izin vermiyor. Şunu fark ettim phpmyadminde root yerine "phpmyadmin" adında bir kullanıcı oluşturmuş ama sadece girebliyor hiç bir işlem yetkisi yok ne yapacağımı şaşırdım resmen.
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

lnxdev

Bigchefstarys

Hocam değerli yanıtınız için teşekkür ederim ama şifreyi değiştirme alanına giremiyorum ki ben orada kafadan sorun yaşıyorum.

me@dev:~$ sudo /etc/init.d/mysql stop
[ ok ] Stopping mysql (via systemctl): mysql.service.
me@dev:~$

me@dev:~$ sudo /usr/sbin/mysqld --skip-grant-tables --skip-networking &
[2] 7079

me@dev:~$ sudo mysql -u root
ERROR 2002 (HY000): Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)
[2]-  Exit 1                  sudo /usr/sbin/mysqld --skip-grant-tables --skip-networking

Şu hata sürekli karşıma çıkıyor mysql-server'ı bir çok kez silip kurdum.
Check that mysqld is running and that the socket: '/var/run/mysqld/mysqld.sock' exists!
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

serkanbulutgenc

Hocam aynı sorunu ben de yaşadım. Olmayınca tekrardan 16.04 sürümüne geri döndüm. 

erdinct

Vallahi ya sabahtan beri deniyorum yok sorun çözülmüyor

salbasizm

Dün laravel kurmak için bu sorunlar ile uğraştım baya araştırma yaptım çözüm bulamadım en son bir video buldum, videodakileri uygulayınca sorun çözüldü şu an çalışıyor. Videonun başlangıç kısmındaki komutlar işinize yarar. Video linki https://www.youtube.com/watch?v=Vs_vMD7fEHQ