[Çözüldü] sudo dpkg-reconfigure libdvd-pkg dpkg-query: 'libdvd-pkg' paketi kurulu değil

Başlatan ilksumat, 29 Nisan 2018 - 14:15:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilksumat

Merhabalar, lubuntu 18.04 indirdim kurdum ve kurulum sonrası ilk işlemleri yapıyorum... Kendi başıma yapmaya çalışıyorum...

Şuradan bakıyorum

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/first-lubuntu#TOC-First-the-updates-then-the-rest

Şu aşağıdaki komuüu girince şöyle bir sorunla karşılaştım, ne yapmam lazım?

sudo dpkg-reconfigure libdvd-pkg
dpkg-query: 'libdvd-pkg' paketi kurulu değil ve hakkında bilgi yok

Yardımcı olunursa sevinirim, grub konusundauda sormuştum, vaktiniz olursa, teşekkürler peşinen.

Devamla:

gedit admin:///etc/sysctl.conf

(gedit:19726): dbind-WARNING **: 17:31:16.829: Error retrieving accessibility bus address: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.a11y.Bus was not provided by any .service files

** (gedit:19726): WARNING **: 17:31:17.702: Belirtilen konum bağlanmamış

Buradda da sorun oldu...

Empat

İlk hata çıktısı libdvd-pkg paketinin kurulu olmadığını söylüyor.
Aşağıdaki komutla libdvd-pkg paketini kurmanız gerekmekte.

sudo apt-get install libdvd-pkg

Aşağıdaki sysctl.conf dosyasında ayar düzenleme işlemine gelmek gerekirse; verdiğiniz *bağlantıda 4 GB rama sahip olduğu için o ayarı yapmak istemiş.
Öncelikle aşağıdaki komutla raminizi öğrenebilirsiniz.
free -m
Total'in altında Mem yazısının karşısındaki sayı raminizdir.

Eğer raminiz ortalama 1500 MB'dan yüksek ise aşağıdakileri uygulayın. 1500 MB'dan düşük ise uygulamayın.

Aşağıdaki komutla root yetkileriyle sysctl.conf dosyasına ulaşalım.

sudo gedit /etc/sysctl.conf

Yeni bir pencerede metin editörü açılacak. Ctrl+F tuş kombinasyonuyla arama kutucuğunu açalım ve oraya vm.swappiness yazalım.
Eğer vm.swappiness kodu geçen bir satır bulursa o satırı silip aşağıda vereceğim kodu yazalım. Bulamazsa da sayfanın en altına aşağıda vereceğim kodu ekleyelim.

vm.swappiness=10

Sonra da sistemde kaydedilmemiş bir dosyanız varsa kaydedin ve yeniden başlatın.
Yeniden başlatınca işlemimizin başarıyla sonuçlandığını kontrol etmek için aşağıdaki komutu verip çıktısına bakabilirsiniz.

cat /proc/sys/vm/swappiness

Eğer verdiği çıktı 10 ise işlemimiz başarılı olmuştur.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ilksumat

Empat

https://rudd-o.com/linux-and-free-software/tales-from-responsivenessland-why-linux-feels-slow-and-how-to-fix-that Bu linkte ise vm.swappiness özelliğine verilen değer için 60'ın sağlıklı olduğu ve değerin 0'a yakın olmasının algılanan performansta olumlu ya da olumsuz sonuç verebileceği yazıyor. Siz eğer performansta bariz bir olumsuzluk görürseniz aynı komutlarla dosyaya ulaşıp vm.swappiness=60 yapın.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!