Ve sonunda Microsoft da Linux İşletim Sistemini duyurdu.

Başlatan OnLive, 21 Nisan 2018 - 18:52:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Microsoft bugüne kadar masaüstü bilgisayarlar dışında da hemen her platformda olmaya çalıştı ancak ne yazık ki sadece Masaüstü işletim sisteminde başarılı oldu diyebiliriz. Örneğin telefonlar için olan sürümler beklenen başarıyı sağlayamadı. IoT'de de şansını deneyen Microsoft sonunda doğru yolu bularak düşük güçlü donanımlarda Micsoft Windows çalıştırmaktan vaz geçti ve Microsoft  Azure Sphere platformunu Linux'a dayandırmaya karar verdi.

Bu Redmond için bir ilk ve gerçekten birşeylerin değiştiğini gösteriyor. Türkçe tabiri ile "başımıza taş yağacak" durumu bir nevi.

Microsoft RSA güvenlik konferansında ilk Linux duyurusunu yaptı. Özellikle IoT cihazları güvende tutmak çin artık Linux'a güvenecek. Microsoft Azure Sphere platformunu üç seviyede yönetecek: Donanım, yazılım ve bulut.

Donanım düzeyinde, Microsoft bir dizi Azure Sphere sertifikalı mikrodenetleyici planlıyor.  Özel mikrodenetleyiciler, Microsoft Research ve lisanslı telifsiz üreticiler tarafından tasarlanacaktır. İlk Azure Sphere yongası olan MediaTek MT3620 yakında piyasaya sunulacak.

Yazılım düzeyi, Microsoft'un Linux ile karanlık tarafa geçtiği yer. Azure Sphere OS, düşük güçlü cihazlar için optimize edilmiş özel bir Linux çekirdeği kullanacak ve saldırılardan korunmak için entegre bir güvenlik monitörü içerecek.

(Kaynak)
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

eronis

Microsoft ile Linux kelimelerini yan yana getiremiyorum nedense :P
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

meda

Vardır çıkarı. :) Sunucu ve mobil tarafta zayıf kalıyordu bu açığını kapatmak için böyle bir adım atmıştır. Zamanında kendi sunucularının Linux sunucularla yaşadığı iletişim eksikliğinden Linuc çekirdeğine katkı yapmıştı diye hatırlıyorum.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Empat

Lekelemedikleri bir Linux'umuz kalmıştı...
Windows gibi çoğu amatör bilgisayar kullanıcısı için çok gerekli olan bir işletimi sistemini (+500TL) gibi uçuk bir fiyata satan bir şirketin Linux'u ağzına alması bile hoş bir şey değilken nelere yelken açtılar? Başımıza taş değil meteor yağacak meteor...
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

eronis

Alıntı yapılan: Empat - 23 Nisan 2018 - 21:26:10
Lekelemedikleri bir Linux'umuz kalmıştı...
Windows gibi çoğu amatör bilgisayar kullanıcısı için çok gerekli olan bir işletimi sistemini (+500TL) gibi uçuk bir fiyata satan bir şirketin Linux'u ağzına alması bile hoş bir şey değilken nelere yelken açtılar? Başımıza taş değil meteor yağacak meteor...
Teknik olarak 50TL'ye Windows 10 satın alabilirsin bugün. Satanlar biliyorum. Windows 10'dan beri baya da yol aldı yani eskisindeki o çöp işletim sistemi de değil. Microsoft'un Linux ile iş birliği yapması hem onların, hem bizim yani kullanıcının yararına olur. Canonical'ın Microsoft'dan daha iyi kalpli bir şirket olduğunu düşünmüyorum yoksa. Şirketlerin amacı para kazanmaktır.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

mhmtkrktr

Planı neymiş? MS.Ofisin Linux sürümünü mü yayınlayacakmış? Yoksa Skype ın güncel sürümünü Linux tarafına mı dağıtacakmış?
Amacım MS u kötülemek değil kesinlikle ama memleketimin de buna çok uyan bir sözü var. "O biip meyeceği eşeğin önüne ot atmaz" diye.  :)
Daha önce de bash kabuğuna ihtiyaç duyan yazılımcılar Linux dağıtımı kurmak zorunda kalmasın, bu tarafı deneyimleme ihtiyacı oluşmasın diye uçbirim çıkartmışlardı. Bu kesmemiş demekki.  :)

eronis

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 24 Nisan 2018 - 16:58:16
Planı neymiş? MS.Ofisin Linux sürümünü mü yayınlayacakmış? Yoksa Skype ın güncel sürümünü Linux tarafına mı dağıtacakmış?
Amacım MS u kötülemek değil kesinlikle ama memleketimin de buna çok uyan bir sözü var. "O biip meyeceği eşeğin önüne ot atmaz" diye.  :)
Daha önce de bash kabuğuna ihtiyaç duyan yazılımcılar Linux dağıtımı kurmak zorunda kalmasın, bu tarafı deneyimleme ihtiyacı oluşmasın diye uçbirim çıkartmışlardı. Bu kesmemiş demekki.  :)
Bu konuda GPL şirketlere karşı bir yasal düzenleme getirmeli bence.

alorak

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 24 Nisan 2018 - 16:58:16
Planı neymiş? MS.Ofisin Linux sürümünü mü yayınlayacakmış?

Malesef bunları yapmayı planlamadığı açık. IoT cihazlarda kullanabileceği bir dağıtım oluşturmayı düşünüyor.
özgürlük için

mhmtkrktr