C ile ubuntu uygulama geliştirmek

Başlatan egmtncakgn, 20 Nisan 2018 - 15:55:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egmtncakgn

Merhaba ubuntuyu yeni kullanmaya başladım ve c ile ubuntu uygulamaları geliştirmek istiyorum.

Soru 1- Önerebileceğiniz GUI tasarım programları varmı ?
Soru 2- Hangi kütüphaneleri kullanmalıyım ?
Soru 3- Qt'nun görsel tasarım için bir eklentisi varmı ?
Soru 4- Geliştirdiğim uygulamayı yazılım merkezine nasıl yükleyebilirim ?

edge35

1) Yaygın olarak kullanılan gtk ve qt var bildiğim kadarıyla. (Tabi kastettiğiniz buysa)
3) QT Creator var IDE (sanrsam) olarak. Pardus'ta qt-sdk paketinin kurulması yetiyor. Ubuntuda da hatırladığım kadarıyla aynıydı. sudo apt install qt-sdk
Ayrıca gtk için de bir qt-creator tarzı bir şey olduğunuduymuştum ama hatırlamıyorum.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

egmtncakgn

devilcrack@Zen-a:~$ sudo apt install qt-sdk
[sudo] password for devilcrack:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'obsproject-ubuntu-obs-studio-xenial.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'obsproject-ubuntu-obs-studio-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'papirus-ubuntu-papirus-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'papirus-ubuntu-papirus-xenial.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: qt-sdk paketi bulunamadı

bu çıktıyı aldım

Amenofis

edge35

Bir de bağlantıdakileri deneyebilirsiniz. Dediğim gibi, ubuntuda nasıl olduğunu hatırlamıyorum.
https://www.lucidarme.me/how-install-documentation-for-qt-creator/

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

alorak

C ve QT kütüphaneleriyle görsel program geliştirebilirsiniz.
Detaylı bilgiler için aşağıdaki wiki'ye bakabilirsiniz:
http://wiki.qt.io/Mainpage

Aşağıdaki komut ile de görsel olarak geliştirme yapacağınız bir arayüz yükleyebilirsiniz:
sudo apt-get install qt4-designer
özgürlük için