programı açtığımda otomatik terminal komutu girme

Başlatan Erdem Ural, 14 Nisan 2018 - 23:35:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdem Ural

Merhabalar bir programı açtığımda otomatik terminal komutu girmesini istiyorum komut bu : Exec=env LC_ALL=C skype %U
bazı makaleler okudum ama anlayamadım siz bunun dosyasını yapıp dosya.tc gibi dosya paylaşma sitelerinden atabilirmisiniz? Atarsanız çok severim  ;)
ve bu kod skypeyi ingilizce yapıyor türkçe olduğunda skype arama yapamıyorum

illedelinux

Komuttan anlamam ama şöyle yapabilirsiniz:
Bu dizinin /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES içinde skype.mo adında dosya var, bu dosyanın bir kopyasını aldıktan sonra silerseniz Skype İngilizce olur, daha sonra Türkçe yapmak isterseniz aldığınız kopya dosyayı geri taşırsınız.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

systmrrr

Skype'i utf-8 olarak çalıştırmak istiyorsun galiba
Farkli bi çözüm sunabilirim

sudo gedit /usr/share/applications/skype.desktop

daha sonra Exec ile başlayan satırı tamamen sil ve şunu ekle
Exec=env LC_ALL=C skype %U

kaydet ve çık, skype çalıştır. o komuttakini (Exec=env LC_ALL=C skype %U) artık yazmana gerek kalmayacak.

Erdem Ural

[mention=638234]@systmrrr[/mention] bende skype.desktop un içinde hiçbirşey yazmıyor ve içine kodu yazmayı denedim ama olmadı başlangıç uygulamalarına bu kodu yazdım belki açıldığında pc o komut çalışır diye olmadı tekrar deniycem birazdan

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Nisan 2018 - 12:43:37

[mention=638232]@illedelinux[/mention] ingilizce hariç hepsini silsem olurmu? yer kaplıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Nisan 2018 - 12:47:34

[mention=638234]@systmrrr[/mention] skype.mo yok sistem uygulamalarının türkçe çevirileri var herhalde

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Nisan 2018 - 12:50:06

[mention=638234]@systmrrr[/mention] skypeyi yazılımlardan indirdim şuan sildip şimdi skype.com dan indiriyorum ve dosyada kod varmı ona bakcam belki mağazadan indirdim diye oldu

systmrrr

ysn133

merhaba ben soru soracagımsabahtan beri araştırıyorum bulamadim hb pavilion laptop var ama wireles cok az cekiyor windowsla ful ceken yerde bu 1 diş cekiyor ve baglanmiyor

systmrrr

Erdem Ural

[mention=638243]@ysn133[/mention] neden bu konuya yanıt verdin gidip konu açsaydın ya

systmrrr

[mention=638238]@Erdem Ural[/mention]

bu adresten deb paket indir >> https://www.skype.com/tr/get-skype/skype-for-linux/

daha sonra; (dosyanın İndirilenler klasöründe olduğunu varsayıyorum, yoksa indirdiğin dizine gitmelisn)
cd ~/İndirilenler/
sudo dpkg -i skypeforlinux-64.deb

eğer hata alırsan;
sudo apt install -f

skype kurulunca herhangibir ayar çekmen gerekmiyor. direk her türlü özelliğini kullanabilirsn