SQL sorgu dili ve Sqlite, MySql hakkında

Başlatan lafurus, 09 Eylül 2018 - 18:14:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lafurus

SQL sorgu dilini kullanılan MySql ve Sqlite'nin SQL'ye eklediği şeyler var mıdır? Yoksa Sqlite çalışırken, aynı zamanda da Mysql öğreniyor muyum? Birbirinden ne kadar farklı? Sql'nin sorgu dili olmasının sebebi if else gibi koşullu ifadelerin olmaması olarak okudum, fakat Sqlite'de ve Mysql'de sanırım IF NOT EXIST, IF EXIST kullanımı var, bunlar if, else yerine geçmiyor mu ya da bu kullanımlar Sqlite ve Mysql'ın eklemeleri mi? Bir de son olarak SQL'nin kendi websitesi var mıdır? Bakıyorum bakıyorum hep windows server, hep sqlite, mysql ve çeşitli reklamlar çıkıyor. Saf SQL öğrenmek istiyorum önce, ondan sonra Sqlite ve Mysql'ın içinde neler var onları görmek istiyorum. Bu konularda kafam karıştı, bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

cosmicowl

Mysql bilmiyorum ancak örnek kodlarını sqlite ile karşılaştırınca temellerinin aynı olduğunu, mysql de fazladan özellik olduğunu görüyorum. Örneğin mysqlin destek verdiği değişkenler(integer, text vs.) sqliteden çok daha fazla, bildiğim kadarıyla sqlite büyük küçük harf duyarlı değil... Bende sorularınız için detaylı bir açıklama bekliyorum