[Çözüldü] Gnome den Unity e nasıl geçerim

Başlatan Erdem Ural, 13 Nisan 2018 - 18:02:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdem Ural

Öncelikle merhabalar başlıktan anladığınız üzere gnome den unity e geçmek istiyorum tam ekran uygulamalar listesini sevmedim ve çok şeffaf olmuş internette bu konuyu biraz araştırdım verilen adımları yaptım ama yeniden gnome var nasıl gnomeden unity e geçerim veya uygulamalar listesini küçültmenin yolu varmı? Şimdiden teşekkürler

ethernity

Öncelikle Unity-nin başarıyla kurulmuş olduğundan emin olun. Eğer hiçbir sorun çıkmadan kurulmuşsa, oturum açarken (sistem açılışında kullanıcı parolasını yazdığınız zaman) hangi masaüstünü açacağınızı seçmeniz gerek. Büyük ihtimalle varsayılan masaüstü olarak Gnome seçili olduğu için Unity yüklemenize rağmen yine Gnome açılıyor.

systmrrr

sudo apt install unity

yazıp kurulumu yap unity ye oturum açarken geçebilirsin

decent

Seçenek olarak doğrudan 16.04 Xenial yüklemeyi öneririm. Unity ile gelen son LTS sürümdür. LTS (Uzun süreli destek) olması avantajını kullanırsınız.

Erdem Ural

[mention=638161]@ethernity[/mention] oturum açarken Unity yerine başka bişi çıkmıştı ismini hatırlamıyorum onu seçmiştim ama oturum açtığımda yeniden gnomedi saadece oturum açma yeri değişti o kadar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Nisan 2018 - 17:30:47

[mention=638162]@systmrrr[/mention] benim denediğim komut bu değildi şimdi bunu deniyeceğim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Nisan 2018 - 17:35:51

[mention=638162]@systmrrr[/mention] teşekkürler şimdi kodu denedim ve artık unity kullanıyorum ama sorun var uygulamalar menüsünü nasıl küçük yapcam tam ekran istemiyorum

systmrrr

unity için: uygulamaları açtığımız yerde (yani süper tuşuna basınca) aynı pencere büyütüp küçültme gibi buton var oradan küçülüyor.

Erdem Ural

[mention=638162]@systmrrr[/mention] peki nasıl unity 8 e geçerim?

systmrrr

Alıntı yapılan: Erdem Ural - 24 Nisan 2018 - 18:44:57
[mention=638162]@systmrrr[/mention] peki nasıl unity 8 e geçerim?

sudo apt install unity8-desktop-session-mir

Erdem Ural

[mention=638381]@systmrrr[/mention] ubuntu 17.10 da olmadı .d

Empat

Alıntı yapılan: Erdem Ural@systmrrr ubuntu 17.10 da olmadı .d
İndirdiniz fakat etkinleştiremediniz mi  ?  Ya da etkinleştirdiniz fakat tepki vermiyor mu ?  Bir hata çıktısı aldınız mı ?  Ya da herhangi bir tepki vermedi mi ?  Sorununuzu detaylı anlatırsanız size yardımcı olabiliriz.   
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Erdem Ural

[mention=638811]@Empat[/mention]

user@ERDEM:~$ sudo apt install unity8-desktop-session-mir
[sudo] password for user:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
E: unity8-desktop-session-mir paketi bulunamadı
user@ERDEM:~$

Empat

Unity 8, 17.10 depolarında bulunmamakta ve en son geliştirilmesi durdurulmuştu diye hatırlıyorum. 17.10 için Unity 7 kurulumu hakkında internette biraz araştırma yaptım, sağlıklı bir sonuç bulamadım. Üstteki mesajları okuyunca Unity 7'yi kurduğunuzu fakat aktifleştiremediğinizi anladım.

Ben kurulumunu ve aktifleştirmesini anlatacağım. Dilerseniz Unity 7 kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki komutla kurabilirsiniz.

sudo apt-get install unity

Oturum açarken ya da kurulurken içinde lightdm geçen bir seçim ekranı gelirse kesinlikle lightdm'i seçin. (Resimin yukarısındaki 18.04 yazısı önemsiz. 17.10'da da size buna benzer bir seçme ekranı gelecek. Fakat lightdm seçeneğinin yanında gdm3 olmayabilir, önemli olan sizin lightdm'i seçmeniz.)

Ardından sisteminizi kapatıp yeniden açın ve açılış ekranındayken bu şekilde Unity seçeneğini seçin.

Yukarıdaki işlemleri başarıyla tamamlayınca uç birimden unity --version komutuyla Unity versiyonunu görüntüleyebilirsiniz.

Resimler buradan alıntıdır.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Erdem Ural

[mention=638831]@Empat[/mention] malesef yanlış anlamışsın ben kurdum ve şuan unity7 kullanıyorum ama sonra unity 8 e geçmek istedim ama indirmede hata oldu ve araştırdım ubuntu 17.10 da desteklenmiyormuş unity 8 bende bunu nasıl ubuntu 17.10 a yüklicemi merak ediyorum.

Empat

[mention=638863]@Erdem Ural[/mention] Desteklenmiyorsa yükleyemezsiniz maalesef. Üstleri okuyunca Unity 7'yi de kuramadığınızı anlamıştım. O yüzden Unity 8'in geliştirilmesinin alternatif masaüstü olan Unity 7'in kurulumunu anlattım.