Müzik dosyalarını sıralama

Başlatan ethernity, 11 Nisan 2018 - 19:54:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ethernity

İnternetten bir çok şekilde aramama rağmen uygun bir çözüm bulamadım. Dosya yöneticisi olarak Nautilus kullanıyorum. İstediğim şey klasördeki şarkıların albümdeki sırayla sıralanmasını sağlamak. Önceler müzik dosyaları için uygun sütunlar zaten yoktu. Onu sonradan eklenti olarak kurdum. Albüm, sanatçı, çıkış tarihi, sıra numarası, süre gibi sütunlardan bahsediyorum yani. Ben sıra numarasına göre sıralama yaptığımda 1, 2, ..., 10, 11,... olarak değil de, 1, 10, 11, ..., 2, 3, ... şeklinde sıralanıyor. Kısaca alfabetik bir sıralama yapıyor. Bense numerik sıralansın istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

BuraKaan

Banshee uygulaması var sanırsam oradan sıralarsınız. Dosya olarak gözükmeyebilir.

ethernity

Alıntı yapılan: BuraKaan - 11 Nisan 2018 - 20:47:06
Banshee uygulaması var sanırsam oradan sıralarsınız. Dosya olarak gözükmeyebilir.

Banshee müzik oynatıcı değil mi? Bana dosya şeklinde lazım

BuraKaan

Banshee de vardı diye hatırlıyorudum, yanlış hatırlamışım. Sizin için clementine uygulamammız var. İndirdim, denedim indirmek için:

sudo add-apt-repository ppa:me-davidsansome/clementine
sudo apt-get update
sudo apt-get install clementine

ya da sitesine girip kurabilirsiniz:

https://www.clementine-player.org/tr_tr/

ethernity

Dedim ya, müzik oynatıcısında değil, dosya yöneticisinde(File Manager). Hem ben zaten Clementine kullanıyorum.

ethernity

Acaba bu konuyla ilgili bir bilen yok mu? İşin kötüsü şimdi sıralama yapmak da mümkün olmuyor. Sadece Nautilus-un kendi sütunlarına göre sıralama yapabiliyorum: dosya ismi, tür, boyut ve son düzenleme. Bu neden bu kadar zor? Sistem geliştiriciler bunu hiç akıl etmemiş mi?

gecegezen

Aslında yapılabilir hatta benim arşivimdeki bazı albümler istediğiniz gibi sıralı ama şarkı sırası 1 değilde 01 ile başlıyor.  hepsini bu şekilde ayarlarsanız sorun olmaz.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

ethernity

Alıntı yapılan: gecegezen - 08 Haziran 2018 - 22:04:44
Aslında yapılabilir hatta benim arşivimdeki bazı albümler istediğiniz gibi sıralı ama şarkı sırası 1 değilde 01 ile başlıyor.  hepsini bu şekilde ayarlarsanız sorun olmaz.

Sorun şu ki, bilmediğim bir nedenden dolayı onu bile yapamıyorum artık. Yukarıda da anlatım daha önce. Medya destekli kolonlar Nautilus-la yüklü gelmiyor. Ben sonradan eklenti olarak kurdum onu. Şimdi kolonlar gözüküyor ama hiç bir işlem gerçekleşmiyor sıralama yapmak istediğimde.

ethernity

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=59675.0
Üstteki başlıkta bir hayli yol kat ettim. Ama burda da belirttiğim problem kalmaya devam ediyor. Kodun içeriğine baktım sanırım nedeni buldum. Aşağıdaki kod parçasından da görüleceği üzere dosya özellikleri "düz yazı", String tip bir değer olarak ele alınıyor.

file.add_string_attribute('tracknumber', '')

String bir değer de yalnız alfabetik bir sıralamayla sıralanabilir. Eğer bu, tam sayı (Integer) tipte bir değere döndürülürse, sorun hall olur, ama bunu nasıl yapabilirim, şimdilik bilmiyorum. Kaynak koda import edilmiş sınıflar var. Onların kaynağına ulaşabilirsem, belki bir çözüm bulabilirim.