Media(sdcard/usb) owner değiştirmek/eklemek istiyorum

Başlatan snn7, 11 Nisan 2018 - 16:57:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

snn7

Selam arkadaşlar.
Geliştirme kartı (ARM) üzerinde editlenmiş bir ubuntu sürümü kullanıyoruz. Yapmak istediğimiz şey, kart üzerinde kurulu olan postgresql'in data_directory'sini taşınabilir aygıta taşımak istiyorum.(sdcard ya ya usb stick).
Postgresql'i kaynak kodları derleyerek kuruyoruz. Tam olarak sıkıntımızı anlatacak olursam şöyleki, postgresql default olarak tüm start işlemlerini postgres kullanıcı altında yapıyor(Root olarak yapmayı denedim,default postgres hatası veriyor). Data yolunu sistem içinde belirtip, bu yola postgres kullanıcısını owner yapınca hiç sorun yaşamadan istediğimiz lokasyonda veriyi saklayabiliyoruz. Fakat istediğim veriyi media altında saklamak.
Kart üzerine takılan media'lar /media/root altında saklanıyor. Hal böyle olunca postgres kullanıcısı owner olamıyor. Bu yapmak istediğimiz proje için önemli bir adım. Mobile database kullan diyenler olabilir. Oraclelite ve interbase zaten ücetli. Çözüm üretemezsek firebird ya da sqlite kullanacağız mecburen.
Bu konuda daha önce deneyimi ya da bir fikri olan paylaşırsa çok sevinirim.

kuhn

Alıntı yapılan: snn7 - 11 Nisan 2018 - 16:57:09
Selam arkadaşlar.
Geliştirme kartı (ARM) üzerinde editlenmiş bir ubuntu sürümü kullanıyoruz. Yapmak istediğimiz şey, kart üzerinde kurulu olan postgresql'in data_directory'sini taşınabilir aygıta taşımak istiyorum.(sdcard ya ya usb stick).
Postgresql'i kaynak kodları derleyerek kuruyoruz. Tam olarak sıkıntımızı anlatacak olursam şöyleki, postgresql default olarak tüm start işlemlerini postgres kullanıcı altında yapıyor(Root olarak yapmayı denedim,default postgres hatası veriyor). Data yolunu sistem içinde belirtip, bu yola postgres kullanıcısını owner yapınca hiç sorun yaşamadan istediğimiz lokasyonda veriyi saklayabiliyoruz. Fakat istediğim veriyi media altında saklamak.
Kart üzerine takılan media'lar /media/root altında saklanıyor. Hal böyle olunca postgres kullanıcısı owner olamıyor. Bu yapmak istediğimiz proje için önemli bir adım. Mobile database kullan diyenler olabilir. Oraclelite ve interbase zaten ücetli. Çözüm üretemezsek firebird ya da sqlite kullanacağız mecburen.
Bu konuda daha önce deneyimi ya da bir fikri olan paylaşırsa çok sevinirim.

Erisim sagladiginiz medya iceriginin istediginiz kullanicinin dosya ismi altinda ve dolayisi ile ayni kullanici tarafindan ulasilabilmesi icin, medyanin o kullanici tarafindan mount edilmis olmasi gerekir. Alternatif olarak chown ile diger kullanicilara sahiplik saglanabilir veya chmod ile izin verilebilir. Sahiplik ve izinler ile ilgili bilgi
cat /etc/fstab
komudu ile elde edilebilir.

snn7

[mention=638123]@kuhn[/mention] hocam kartımızdaki kurulu linux bu seçeneklere çözüm vermiyor. Media'lara root dışında erişim sağlayamıyoruz.
İhtiyacımızı karşılamak için sqlitecipper kullanımına gittik. Cipper için yeni bir arayüz yazarak hedefe ulaşmayı planlıyoruz.
Cevabınız için teşekkürler.