Modem ve Yönlendirici Kullanmadan İnternet Bağlantısı İstiyorum.

Başlatan mimiksiz, 11 Nisan 2018 - 16:11:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mimiksiz

dsl alt yapılı internet erişimi için kullandığım yönlendiricinin linux çekirdeği çok eski olduğu için yenisini satın aldım ama yeni cihazda yetki o kadar kısıtlı ki telnet bağlantısı ile wifi kapatmak için wlancmd komutunu çalıştıramıyorum! Süper kullanıcı hesabına erişmenin mümkün olmadığını anlayınca taksitini ödemeye devam ettiğim cihazı kaldırıp eski cihazla devam ettim. Çekirdek sürümünün düşüklüğü ve yanlış hatırlamıyorsam tr69 adlı portun açık olması güvensiz hissetmeme sebep oldu ve aklıma şu soru takıldı; Bu modemler linux çekirdekli ve içinde ki bir takım yazılımlar linux dağıtımlarının deposunda mevcutsa bu yazılımları kişisel bilgisayarıma kurup, varsa aparat vs. yardımıyla *(mesela dsl hattı kablosu için)yönlendirici, modem vs. kullanmadan internete bağlanılabilir miyim?
Türkçe kaynak bulamadım (sonuçlarda mobil internet paylaşımı çıkıyor) yabancı kaynakları ise anlayamadım https://superuser.com/questions/507081/routerless-house-wired-network-using-multiple-powerline-adapters

systmrrr

dsl bilgileri internete bağlanmak için gerekli.
bu bilgileri kullanarak direk internete bağlanmak için yazılım yeterli olur diye düşünüyordum.
ayrıca bende modem olmadan internete bağlanmak istiyorum fakat işten ilgilenememiştim.
araştırmak gerekli güzel bir soru olmuş.
raspberry pi üzerinde yapıldığını yabancı kaynaklardan okumuştum.
araştırıp yazmaya çalışıcam.
sadece yazılımla olabilecek bir şey diye düşünüyorum.
kolay gelsin.

kuhn

Alıntı yapılan: mimiksiz - 11 Nisan 2018 - 16:11:23
dsl alt yapılı internet erişimi için kullandığım yönlendiricinin linux çekirdeği çok eski olduğu için yenisini satın aldım ama yeni cihazda yetki o kadar kısıtlı ki telnet bağlantısı ile wifi kapatmak için wlancmd komutunu çalıştıramıyorum! Süper kullanıcı hesabına erişmenin mümkün olmadığını anlayınca taksitini ödemeye devam ettiğim cihazı kaldırıp eski cihazla devam ettim. Çekirdek sürümünün düşüklüğü ve yanlış hatırlamıyorsam tr69 adlı portun açık olması güvensiz hissetmeme sebep oldu ve aklıma şu soru takıldı; Bu modemler linux çekirdekli ve içinde ki bir takım yazılımlar linux dağıtımlarının deposunda mevcutsa bu yazılımları kişisel bilgisayarıma kurup, varsa aparat vs. yardımıyla *(mesela dsl hattı kablosu için)yönlendirici, modem vs. kullanmadan internete bağlanılabilir miyim?
Türkçe kaynak bulamadım (sonuçlarda mobil internet paylaşımı çıkıyor) yabancı kaynakları ise anlayamadım https://superuser.com/questions/507081/routerless-house-wired-network-using-multiple-powerline-adapters

Oncelik ile internet baglantinizi kurmayi saglayan cihaz yonlendirici(Router) degil, modemdir. Router ise yerel aginizi(LAN) yonetmek icindir. Bundan bagimsiz olarak her ikisini de kendi amaclari dogrultusunda olasi bi alternatifi yoktur. Ornegin DSL baglantiniz icin kullandiginiz telefon kablosunu bir Raspberry Pi eklentisi ile kendisine baglasaniz bile ISP kurulumuzu tanimadigi icin internet baglantisi gerceklesmez. Kullandiginiz modem veya routerin modeline bagli olarak https://openwrt.org/ kurulumu ile cihaz icindeki yazilimi(Firmware) degistirerek arzuladiginiz izinlere sahip olma sansiniz olabilir.

mimiksiz

@kuhn @systmrrr kafamda ki önemli olan soru işareti dsl kablosu idi, teşekkür ederim.

@systmrrr sizinle dsl kablosu detayı dışında aynı fikirdeyim. Modem arayüz yapılandırma sayfasına girilen dsl bilgileri gibi veriler, arka planda bin altında ki yazılımlar çalıştırılarak etc altında saklanıyor diye düşünüyorum, linux dağıtımlarını webmin ile yönetmeye benziyor.(webminden dns değiştirince /etc/resolv.conf dosyasına yansıdığı gibi modem arayüzden yapılan dsl kullanıcı adı bilgisi girişi modemin etc klasöründe dosyaya yansıyor.)
Maalesef ki dsl alt yapı sorunundan dolayı bir süre deneme yapamıycam.

systmrrr

benim yapmak istediğim bir proje bu. ama işten güçten ilgilenmedim. araştırmaya devam edicem. sizde araştırırsanız bilgilerinizi paylaşın. önemsiyorum bu konuyu, size kolay gelsin. modemde firmware sonuçta ve içindekini bir OS gibi düşünürsek, bilgisayar ve sadece yazılımla yapılabilir diye düşünüyorum.