ubuntu server kurulumu

Başlatan haliloozer, 09 Nisan 2018 - 08:27:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haliloozer

merhaba;

arkadaşlar ben iş yerinde 6 bilgisayarlık bir server kurmak istiyorum servere ubuntuya kuracağım fakat kullanıcı bilgisayarlar windows bu sekil çalıştırabilirmiyim
yardımcı olursanız çok sevinirim
not: çok profesyonel sayılmama bu konularda

systmrrr

ubuntu server icin komut satirini iyi biliyor olmalisiniz. herseyi komut satirindan yapacaksiniz. siz kurulumu yapin yapamadiginiz bi konu veya yazilim olursa buraya yazin herkes yardimci olur. linux serveri yillardir kullaniyorum. gerek apache server, transmission server, oyun sunucusu ve bircok konuda sorunsuz kullaniyorum. kullanici adi tabiki var. dedgiim gibi kurulumu yapin, sorularinizi buraya yazin, yardimci olunur. veya bana özeldende yazabilirsiniz kolay gelsn

haliloozer

merhaba
kurulumu yaptım ama smb.conf kurulumunda (yapılandırmasında) sorunlR Yşıyorum windows pc den bağlanmak istediğimde dosyayı görüyor ama hatalı kullanıcı veya sifre diyerek dosya içerisine girmiyor

yardımcı olabilirseniz yapmak istediğim sambanın kurulu olduğu laptopu sadece sunucu server olarak kullanmak ve buna  6 ayrı windows pc den bağlanmak bu bağlanan kullanıcıların ilk olarak ortak diye bir dosyaya girmesini (burya kadar herkezin okuma yazma yetkisi mevcut) daha sonra ortağın içinde farklı klasörler oluşturmak ama bu klasörlere girecek kullanıcı yetkilerini ben belirlemek istiyorum örneğin a doyasına 1. kullanıcı girebilsin ama sadece okuma yetkisi olsun 2. kullanıcı istediğini yapabilsin b dosyasına sadece 3 girebilsin gibi  ayrıca sambada bu grupları ynetebilen bir root mu oluşturmalıyız yoksa linux root mu yetkili

systmrrr

merhaba kolay gelsn; (ayrıca mail için de teşşkr ederim)

anladığım şu: laptop var bir tane ve ubuntu kurulu ve bu laptop samba server olarak ağ üzerinden paylaşım yapacak. ağ üzerinden paylaşılacak olan bu dizüstü bilgisayara 6 farklı pc bağlanacak ve bu 6 pc windows tabanlı. örneğin ubuntu laptopta (yani server laptobumuz) ali isimli kullanıcı var. ali kullanıcısı masaüstündeki ortak isimli klasörü herkese paylaşmak istiyor ve ortak klasörüne herkesin tam yetkisi olacak (herkes >> dosya ekleyecek, silecek, çalıştıracak....).
ayrıca ortak klasörünün (linuxde klasör değilde dizin denir aslında >> bu sadece bilgi) içinde ahmet diye klasör olacak ve ahmet klasörüne sadece ahmet isimli ubuntu kullanıcısı girebilecek ve çalıştırabilecek. (windowstan girecek sorun yok)

yapmamız gerekenler;
1- paylaşım için ubuntu bilgisayara samba kurmalıyız. (ayarlar daha sonra). kurduk yeniden başlattık bilgisayarı ve çalıştırdık.
2- ali kullanıcısı olması gerekiyor. yoksa oluşturduk ve sudo yetkisi verdik. ardından ali kullanıcısıyla oturum açtık.
3- ali kullanıcısının masaüstüne ortak diye klasör oluşturduk.
4- ortak klasörünün içine ahmet diye klasör oluşturduk.
5- ubuntu bilgisayarda (yani server bilgisayarı), ahmet klasörüne sadece ahmetin erişmesi için yine ubuntu bilgisayara (server) ahmet isimli kullanıcı oluşturduk. ubuntuyu yeniden başlattık. (sudo gerek yok, istersen yetki ver)

yukarıdakileri yaptıysak şimdi adımlarımızı yapalım; (not: haliyle yazılımlar gelişiyor ve güncellenebiliyor. verdiğim komutlar hata verebilir, bu komutlarımın yanlış olduğu anlamına gelmez, sadece eskimiştir. hata alırsanız hata ekranını atın)
1- sambaya ayar çekecez. (ubntu laptopdan yapıyoruz. zaten bi tane ubuntu pc var)
>> ubuntuda grafik arayüzü var sayıyorum. yoksa gedit yerine nano kullan. (ali kullanıcısı ile oturum aç. aliye sudo yetkisi verdik ya..)
sudo gedit /etc/samba/smb.conf
açtıktan sonra en alt satıra ve en son sütuna gel iki tane enter at (yani iki satır at) ve aşağıdakileri kopyala;

[ortak]
   path = /home/ali/ortak/
   browseable = yes
   guest ok = yes
   read only = no
   public = yes
   writable = yes
   guest account = nobody

>> smb.conf dosyamız açıldığında, [global] satırını bulup bir alt satırına;
usershare owner only = false
ekliyoruz. tüm ayaları CRTL+S ile kaydedip çıkıyoruz.

>> grafik arayüzüyle alinin masaüstüne geldik. ortak klasörüne sağ tıklayıp paylaşımı seçtik (paylaşıma benzer ifade olması gerek yoksa hiç birsey yapma). daha sonra paylaşım ayarlarını herkes erişecek şekilde yaptık ve çıktık.

2- ortak klasörü için şunu yapıyoruz;
sudo chmod 777 /home/ali/ortak/

3- ortak klasörünün içindeki ahmet klasörünü için;
sudo gedit /etc/samba/smb.conf
ardından en alt satırına iki enter çak ve;

[ahmet]
   path = /home/ali/ortak/ahmet/
   browseable = yes
   writable = yes
   valid users = ahmet

kaydedip çık.

>> yani burada ahmet dizinine erişmek için: windowstan giren herhangi bir kullanıcı ahmet kullanıcı adını ve şifresini girerek erişebilir. ve ahmet kullanıcısı için sadece yazma yetkisi verdim. kafana göre düzenliceksin.

>> ayrıca ahmetin şifresini samba veritabanına tanıtman gerekiyor;
sudo smbpasswd -a ahmet

4- sambayi yeniden başlat;
sudo /etc/init.d/samba restart

5- ubuntuyu yeniden başlat;
sudo reboot

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*** BEN KURGULADIM, KLASÖRLERİ, KULLANICILARI, YETKİLERİ, VE TÜM AYARLARI KENDİNE GÖRE AYARLAMALISIN
*** AYNI LOCAL AĞDA OLURSAN VERDİĞİM AYARLAR ÇALIŞIR, SORUNSUZ KULLANIRSIN.
*** EGER AYNI AĞDA DEĞİLDE BAŞKA YERDEN YANİ DIŞ İNTERNETTEN BAĞLANIRSAN HATA ALMAMAK İÇİN MODEMİME DE ZİBİLLE AYAR ÇEKMEN GEREKTİĞİNİ UNUTMA
*** HERKES PAYLAŞIM AYARINI KOLAY SANAR AMA OLDUKÇA KARIŞIK BEN DAHA GÖRMEDİĞİM ÇOK AYARLA KARŞILAŞIYORUM, BÖYLE Bİ ŞEY VARMIYDI DİYORUM.
*** AYARLARIN BİTTİYSE, WINDOWS ÜZERİDEN LOCAL İPYLE ERİŞİM SAĞLAYABİLİRSİN.
*** UMARIM İŞİNE YARAR KOLAY GELSİN.

haliloozer

çok teşekkür ederim yardımız için kurdum ve gayet iyi durumda

systmrrr

sevindim. steam ve discord gelirseniz sevinirim. :D

haliloozer

:( günaydın tekrardan rahatsız diyorum

anlattığınız şekilde bütün işlemleri gerçekleştirdim ubuntu server pcye ben kendi windows pcden yetki verdiğim dizinlere giriyorum vermediklerime giremiyorum gayet güzel istediğim gibi fakat iş yerinde diğer ağa bağlı windows pclerden sadece ortak isimli

[ortak]

path=/home/server/ortak/
guest ok = yes
read only=no
public=yes
writable=yes
guest account=nobody

(smbçconf  bu şekilde ayarlı)  dizine girebiliyorlar

kendi pcden ayarladığım

[planlama]

path=/home/server/planlama/
browseable = yes
public=yes
writable=yes
valid users=planlama,x,y,z     şeklinde yetkilendirlerim gayet iyi onada girebilirum

ama bu şekilde ayarlanmış diğer dizinlere tanımladığım diğer userslar giremiyor ayrıca o ayarlarda kendime yetki verdiğim dizinleri ben açabiliyorum

ne yapmam gerek acaba kullanıcı sayısıyla alakalı bir ayarımı kaçırdım

teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Nisan 2018 - 12:09:24

bu arada 7 pc nin 2 si sorunsuz balanıp yetkilendirmelere uyuyor 5 tanesi daha bağlanırken kendilerine yetki verilmiş dosyalara dahi giremiyorlar

systmrrr

tmdır biraz zor :D
bana bunlarla gelin.. ;) çözümü kolay yetkilendirme yapmamışsınız.

1- siz ubuntu server bilgisayarına x y z isimlerinde 3 farklı kullanıcı oluşturdunuz mu? (veya onlar örnek mi)
2- ubuntu server da oluşturduğunuz kullanıcıların dizinleri farklı olduğu için giriş izinleri yok. siz superuser veya yetkili olduğunuzdan girebiliyorsunuz
3- şimdi her kullanıcı için ubuntu serverda hangi dizine girmesini istiyorsanız o dizine yetki vermelisniz (chmod değerlerini ve sahiplikleri ayarlayın) daha sonra sorun kalmayacak :D

haliloozer

merhaba

size mail de smb.conf dosyasını gönderdim

orada örneğin satinalma olarak açtığım klasöre dediğiniz gibi

chmod 774 satinalma şeklinde yetkilendirme yaptım ama yinede giriş yapamadım kesin biyeri eksik yaptım yine bir önce ki gibi hangi yolu izleyeceğimi bir örnekle gösterebilir misiniz

teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Nisan 2018 - 16:01:39

sahiplikleride

chown satinalma:satinalma şeklinde yaptım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Nisan 2018 - 16:13:37

chown satinalma:server /home/server/satinalma   denedim

chown satinalma:satinalma /home/server/satinalma   denedim

chown satinalma:satinalma /home/satinalma   denedim

olmadı

bu arada muhasebe adlı kullanıcıma hiç yetkilendirme yapmadım ama o istenildiği gibi işlem yapabilyor 

ne yapabilirim şuan nerde yanlış yapıyorum acaba  :(

systmrrr

merhaba size mail attım umarim işinize yarar kolay gelsn :D