Ubuntudan Paylaşıma açtığım dizine windowstan erişemiyorum.

Başlatan MonoMedya, 08 Nisan 2018 - 17:15:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MonoMedya

Merhabalar forumda arama yaptım anlatılanlara baktım ama problemin çözümü konusunda yol alamadım. Ubuntu 16.04 kullanıyorum. Masaüstünde bulunan bir dizini sağ tıklayıp paylaş deyip paylaşım yapıyorum.Bu paylaşıma windows7den erişim sağlıyorum. Aynı makine içerisinde sata portundan bağlı olan 2. harddiskimin içinde var olan bir dizinide aynı yöntemle paylaşımyorum. Wİndows makineden o dizin paylaşıma açılmış görünüyor. O erişmek için tıkladığımda " \\MONO\\foto konumuna erşim için izniniz yok. Erişim istemek için ağ yöneticisine başvurun.". Misafir kullanıcıların bağlanması ve değişiklik için izin verdiğim halde. Ayrıca o dizine chmod 755 verdim sorun yine çözülmedi. Nasıl bir çözüm üretebilirim.

systmrrr

samba paketini yüklemelisn

1-
sudo apt update
sudo apt install samba

2-
sudo gedit /etc/samba/smb.conf

3- dosyanın en altına bi satır ekleyip aşağıdakileri yaz ve kaydet

[Ortak]
path=/media/DİSKİN_İSMİ/DİSK_VEYA_KLASOR
writable=yes
browsable=yes
guest ok=yes
read only=no
force user=nobody

4-
sudo chmod 777 -R /media/DİSK_İSMİ/DİSK_VEYA_KLASOR/

5-
sudo service smbd restart

MonoMedya

Merhabalar samba kuruluydu ancak sanba.conf dosyasında elleme düzenleme yapmamıştım. Gerekli şekilde düzenleme yaptım ve chmod 777 olarak verdim ancak problem çözülmedi. Aynı şekilde devam ediyor.

Şunu belirtmem gerekeirki bu diskin dosya biçini ntfs ama sistemde mount edilmiş vaziyette.

Bir de ek olarak şunu sormak istiyorum. Dizin üzerinde Sağ tık yapıp dizini paylaş dediğimiz samba dışında bir sunucuyla mı dosya paylaşımı yapıyor. Çünkü masaüstündeki bir dizinide paylaşıma açtım ona erişebiliyorum. Bu dizinle ilgili samba.conf dosyasında herhangi bir girdi görmedim.