Ubuntu 16.04 LTS Bilgisayar Kullanıcı Hesabı Girişinden Sonra Donuyor

Başlatan AykutTah, 06 Nisan 2018 - 11:12:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AykutTah

Merhaba,

Asus K555lb model laptopta Windows ile birlikte dual Ubuntu 16.04 LTS kullanıyorum.

Mediatek MT7630E Ağ bağdaştırıcısı'nın driverini komut satırından yükledim. Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayar dondu. Bilgisayarı kapatmak zorunda kaldım. Bilgisayarı tekrar baslattıktan sonra ubuntu giriş ekranı geliyor. Kullanıcı giriş ekranımda şifremi yaziyorum, kullanıcı şifrem onaylanıyor tam bu esnada bilgisayar açılış ekraninda donuyor. Imleç dahi hareket etmiyor. Gnome masaustu gelmiyor. Bu durum yalnızca kullanıcı hesabım için geçerli, misafir hesabinda sıkıntı bulunmuyor.

Bu durumu nasıl çözebilirim yani kullanıcı hesabımla nasıl giriş yapabilirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

alliance

Okulun bilgisayarlarına ubuntu kurmuştuk. Giriş yaptıktan yaklaşık 2-3 dakika sonra ekran donuyordu. Sürekli aynı şeyi yapmak gerektiğinden windows kullanıyoruz. Sizin probleminiz de ona benziyor.. Misafir oturumundan yeni kullanıcı oluşturulamayacağını düşündüğümden dolayı sanırım yeniden kurulum yapmanız mantıklı olabilir.

Khan

Alıntı yapılan: AykutTahMerhaba,

Asus K555lb model laptopta Windows ile birlikte dual Ubuntu 16.04 LTS kullanıyorum.

Mediatek MT7630E Ağ bağdaştırıcısı'nın driverini komut satırından yükledim. Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayar dondu. Bilgisayarı kapatmak zorunda kaldım. Bilgisayarı tekrar baslattıktan sonra ubuntu giriş ekranı geliyor. Kullanıcı giriş ekranımda şifremi yaziyorum, kullanıcı şifrem onaylanıyor tam bu esnada bilgisayar açılış ekraninda donuyor. Imleç dahi hareket etmiyor. Gnome masaustu gelmiyor. Bu durum yalnızca kullanıcı hesabım için geçerli, misafir hesabinda sıkıntı bulunmuyor.

Bu durumu nasıl çözebilirim yani kullanıcı hesabımla nasıl giriş yapabilirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Live USB ile bağlanarak home dizini altında .xprofile adlı dosyayı silmeyi dene.

Alıntı yapılan: allianceOkulun bilgisayarlarına ubuntu kurmuştuk. Giriş yaptıktan yaklaşık 2-3 dakika sonra ekran donuyordu. Sürekli aynı şeyi yapmak gerektiğinden windows kullanıyoruz. Sizin probleminiz de ona benziyor.. Misafir oturumundan yeni kullanıcı oluşturulamayacağını düşündüğümden dolayı sanırım yeniden kurulum yapmanız mantıklı olabilir.
Bazı donanımlar GNU/Linux ile uyumlu olmayabiliyor. Bugün benim başıma da benzer bir sorun geldi. Sorun genellikle anakartlarda oluyor. Bazen iyi bir konfigürasyon düzgün çalışmasını sağlayabiliyor.

AykutTah

Sorunun ekran karti driver'inda oldugunu ogrendim. Bilgisayarda hem intelin dahili ekran karti hemde nvidianin 940m ekran karti var.

Bilgisayarda hem ubuntu hemde windows oldugu icin grub ekranindan advanted options for ubuntu uzerinden with linux 4.4.0-53-generic ile giris yapabiliyorum. Buradan nvida surucusunu kaldirip tekrar yukledim. Bilgisayari yeniden baslatim ancak normal sekilde giris yaptigimda yine donma oluyor.

Cozum icin tavsiyelerinizi beklerim. Tesekkurler

Khan

Misafir hesabında bu sorunun olmayıp kendi hesabında olması, şahsi konfigürasyon yaptığın anlamına gelir.
Yaptığın konfigürasyon kullanıcı dizinin içinde bazı dosyalara kaydolur. Mesela benim yazdığım .xprofile olabilir. Bunun gibi farklı dosyalar var.
Bilgisayarı açarken komut satırına düşüp yeni bir kullanıcı oluşturup onunla girmeyi dene.