Linux Dağıtımlarının Hepsi Ayrı Ayrı Hatalı

Başlatan unKN0Wn, 04 Nisan 2018 - 14:54:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unKN0Wn

Merhaba
Yaklaşık 10 senedir Windows kullanıcısıyım ve ortalama bir bilgisayar kullanıcısının üstünde yazılımsal bilgiye sahibim.  Mesleğim gereği complex süreçleri tamamlayabilmek hoşuma gidiyor.

Windows'un yapısal güvenlik açıklarından dolayı Linux'a geçmek istiyorum. Fakat indirdiğim her Linux dağıtımında ayrı ayrı farklı problemler yaşıyorum. initramfs, drdy, no irq handler, eksik kerneller, gpu driverlarını yükledikten sonraki ve ani kapanmalardaki çökmeler vs. Şu son bir haftada popüler Linux dağıtımlarının neredeyse hepsini denedim. Hepsi farklı hatalar veriyor. Acaba HDD den kaynaklımı diye yeni harddisk aldım. Onda da problem yaşadım.

Şuan bu sorunlar yüzünden bilgisayarımı kullanamasam da Windows a kesinlikle geri dönmeyi düşünmüyorum. Sormak istediğim soru bu kadar sorun yaşamam normal bir durum mu ve siz bu tür problemle karşılaştığınızda çözüm için nasıl bir yol izliyorsunuz?
Ben hata kodunu Google layarak nedenini araştırıyorum fakat çözüm önerileri kalıcı bir sonuca ulaştırmıyor.  Özellikle initramfs yi her rebootta görüyorum ve artık Disk'i check&fix  etmek işe yaramıyor. 
Vereceğiniz yanıtlara göre bir yol haritası çizeceğim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sistem Özelliklerim
GIGABYTE M68M-S2P mboard
4Gb DDR2 RAM
Görüntüyü OnBoard Vga'dan alıyorum.
Amd Athlon ii x2 245 processor 64 bit

if

Merhaba @unKN0Wn,

Tek bir dağıtım için yaşadığınız sorunları ayrı başlıklar altında dile getirirseniz çözüm üretmeye çalışırız.

unKN0Wn

[mention=637983]@if[/mention]
Merhaba,
Dağıtım olarak Kali Linux u kullanıyorum. İlk kurulumda problem yaşamıyorum fakat VirtualBox ı kurduğumda kernel i update etmem gerekiyor. Update den sonra initramfs (bazen ilk kurulumdan sonraki rebootta) ve DRDY hatası alıyorum. 
initramf de : fsck -y /dev/sda1
Yazarak sistemi açabiliyorum fakat bu sefer sık sık donmalar yaşıyorum.
Bu arada temiz bir başlangıç için Kali yi yeniden yükledim.  Kernel update ederken header ve image adlı iki farklı update var. Bu ikisini de yüklüyorum update edeceğim zaman. (4.15) 

Khan

Alıntı yapılan: unKN0Wn - 04 Nisan 2018 - 15:39:39
[mention=637983]@if[/mention]
Merhaba,
Dağıtım olarak Kali Linux u kullanıyorum. İlk kurulumda problem yaşamıyorum fakat VirtualBox ı kurduğumda kernel i update etmem gerekiyor. Update den sonra initramfs (bazen ilk kurulumdan sonraki rebootta) ve DRDY hatası alıyorum. 
initramf de : fsck -y /dev/sda1
Yazarak sistemi açabiliyorum fakat bu sefer sık sık donmalar yaşıyorum.
Bu arada temiz bir başlangıç için Kali yi yeniden yükledim.  Kernel update ederken header ve image adlı iki farklı update var. Bu ikisini de yüklüyorum update edeceğim zaman. (4.15)
Neden Kali?

unKN0Wn

[mention=637988]@Khan[/mention]

Çünkü;
Yeni bir eğitim alıyorum ve aldığım eğitim gereği Kali yi sürekli kullanmam gerekiyor,
Diğer Linux dağıtımlarının hiçbirini ilk açılışta boot edemedim,
Kali kurmamın en temel sebebi, arayüze alışmak ve araçları daha iyi tanımak.
Lab ortamını elbette bu OS' un içinde değil VM' de kuruyorum. Standart User olarak kullanıyorum. Amacım dediğim gibi toolları ve genel arayüz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak. Zaten Windows' u tamamen bırakmamın tek sebebi güvenlik.

Khan

Kali'yi kullanmak zorunda değilsin. Kali'deki programlar tüm GNU/Linux'lara kurulabilir. Programların adlarını öğrenmen yeterli.

unKN0Wn

[mention=637991]@Khan[/mention]

Diğer dağıtımlarda  çok fazla sorunla karşılaştım. Şu anda bir tek Grub loaderdan sonraki ekranda no irq handler found for vector hatası alıyorum. Onun dışında bir sorun görünmüyor gibi. Tavsiyeniz için teşekkürler :)

Khan

Sorunları adım adım anlasak daha a açık olur. İlk sorun nerede başlıyor?

decent

https://blackarch.org/
sitesinden indireceğin ISO dosyasını yazarak önyükleme (boot)  yapabilme durumunu kontrol edebilir misin ?

unKN0Wn

Öncelikle geç yanıt verdiğim için kusra bakmayın.

[mention=637993]@Khan[/mention]

Kernel'i update ettikten sonra, GRUB Loader dan sonraki ekranda "0:55 No irq handler found for vector" hatası ve "DRDY" hatası alıyorum.

[mention=637993]@decent[/mention]

BlackArch Dağıtımını da kurmaya çalışmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam blackscreen veriyordu loaderdan sonra.

Boot loglarını tutması için paketi yükledim. Bir dahaki rebootta logları paylaşabilirim. Şu an kullanabiliyorum. Bazen takılıyor. Onun dışında Loader' daki ekrandan başka bir problem görünmüyor.

Khan

Şu linki görmüş müydün:
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1234983

Sorun anakartta gibi gözüküyor.
Bazı bilgisayarlar Linux ile uyuşmayabiliyor.