Ubuntu ısınma sorunu yüzünden sınırlama getirme

Başlatan ozoz, 03 Nisan 2018 - 23:22:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozoz

Merhaba,
Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.
Windows7'den ubuntu 17.10 sürümüne geçtim. Windows kullanırken bazen çok fazla program vs açık olunca aşırı ısınmadan dolayı bilgisayar kendini kapatıyordu.
Ubuntuda sadece chrome açıkken bile bazen kendini kapatıyor. Kapandığında bakıyorum bilgisayarın sıcaklığı yüksek gibi ondan dolayı kapattığını düşünüyorum.
Temizlik yapıldı ve termal vs. yeni o yüzden yazılımsal olarak işletim sisteminin bilgisayarı yorduğunu düşünüyorum ve o da sıcaklığı artırıp bilgisayarın kapanmasına neden oluyor.
Bunu nasıl çözebiliriz herhangi bir ayar ya da sınırlama vs yapabilirmiyiz. Sisteme herşeyi kurmuş ve ubuntuya tamamen geçmişken böyle şeyler olması sinir bozucu oluyor.
Çözemezsem mecburen win7-8 geri döneceğim. Son çare olarak buraya yazayım dedim.

Model: Dell N5110 (işlemci 2. nesil i7, 6 gb ram)
Bilgisayar ile birlikte genişletilmiş durumda monitörde kullanıyorum.
Başka bir konu ona da değineyim belki alakalı * bir şey çıkar.
Ağır programlar çalışırken arada bilgisayar kitleniyor 1-2 dakika hiç * bir şey yapamıyorum. Ekrandan ekrana * bir şey sürüklerkende bazen bu durum oluyor.
Üstteki sorunu çözersem buna sonra dönüş yapacağım.

Programlar açıkken psensor değerleri şu şekilde gpu ve temp1 değerleri ne alaka onu anlamadım.

Şimdiden teşekkürler ve iyi günler.

hossohbetli

Bazı işlemciler bu konuda talihsizlik yaratabiliyor. Aynı sorunu ben de P 2100 (2110 da olabilir) işlemci ile yaşamıştım. Özellikle 32bit (x86) Linux dağıtımları ile arası iyi değildi. En son Lubuntu'nun o zamanki yeni 64bit sürümü (16.04 veya 16.10 olabilir) ile düzelmişti ama PC'yi parçaladı çocuklar. Acilen Intel Centrino 1.7 tek çekirdek işlemcili ikinci el bir PC aldım ve hâlâ o PC'de Bodhi Linux'ü (x86) rahatlıkla kullanıyorum. 32bit dağıtımlar böyle eski PC'ler için uygun.

Sonra bir de i5 işlemcili bir PC aldım ve ona Lubuntu x64 kurdum. Böyle sorunlar yaşamadım.

Eğer siz de 32bit dağıtım ile sorun yaşıyorsanız 64bit'i denemenizi öneririm. O i7'deki güç, 32bit ile darlanıyor herhalde. :)