/usr/lib/ yazma izni verdim, sudo yetkim çalışmaz oldu

Başlatan biyro02, 03 Nisan 2018 - 22:11:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

biyro02

Herkese selam özgür yazılım dostları! Bir PHP Developer olarak Ubuntu'ya henüz geçmiş olmanın derin üzüntüsü ve acısıyla yazıyorum. Böylelikle ilk forum sorumu da sormuş oluyorum. Bu soruyu yıllarca unutmayacağım :)
Şaka bir tarafa, bakmayın güldüğüme arkadaşlar. Çözümü sanki basitmiş gibi gelen bir sorunum var. Konu olarak hangisine daha uygun düştüğüne emin olamadığım için Genel'e attım. Şimdi şöyle; bir nedenle /usr altındaki /lib klasörünün yazma izinlerini 777 yaptım. Yapmaz olaydım. Oranın default gelen yazma izni nedir, ve nasıl değiştirebilirim lütfen yardım.
Şöyle ki, sudo ile ilgili klasörler de bu klasörün altında olduğu için olduğu gibi tüm alt klasörlere 777'yi yazmışım. Başım büyük dertte çünkü sudo çalışmıyor. Uçbirime sudo su yazınca aşağıdaki hatayı veriyor. Eğer doğru tahmin ettiysem yazma izninin kalkmasını ve özelleştirilmesini istiyor. Bu durumda sudo'yu hiç bir şekilde kullanamıyorum.
sudo: "/etc/sudo.conf" eklentisi yüklenirken satır 0, sudoers_policy içerisinde hata
sudo: /usr/lib/sudo/sudoers.so sadece sahibi tarafından yazılabilir olmalı
sudo: ölümcül hata, eklentiler yüklenemiyor

Durumum çok kritik arkadaşlar, lütfen yardım edin. Bu klasörün default gelen yazma izni nedir ve ben sudo işlemini gerçekleştiremiyorken bu izinleri nasıl eski haline getiririm?
Sevgilerle.

ethernity

Şöyle bir şey deneyin bakalım ne sonuç veriyor. Pencere yöneticisiyle /usr/lib/sudo klasörüne girip sağ düğmeyi tıklayın ve Properties açın, ordan da Permissions sekmesine geçin. Eğer tüm klasöre sudo erişim izni verilmişse burdan değiştirebilirsiniz bence.

biyro02

Maalesef ask.ubuntu ya da sordum, diğer linux forumlarına da danıştım, formattan başka yol görünmüyor. Sorunun cevabını format deyip kapatıyorum bu başlığı.

Edit: Kapatıyorum dedim ama bu forumda konu başlığını editörler mi kapatıyor acaba? Neyse, formata başladım bile dostlar. Sağlık olsun. Konu benim açımdan kapanmıştır.

ethernity

Konuya çözüm bulunduğunda başlığın ilk iletisini değiştir modunda başlığa [Çözüldü] etiketi eklenir ama bu durumda bir şey eklemeğe gerek yok herhalde. Hatta bana kalırsa açık kalsın, belki biri bir çözüm bulup yazmak ister.

if

@biyro02, neden /usr/lib dizininin izinlerini değiştirdiniz?

biyro02

@ethernity dokunmuyorum o halde
@if aslında yanlışlıkla oldu. Başka bir programın /lib klasörüne verecektim, arkadaşım beni telefondan yönlendiriyordu, yanlışlıkla usr klasöründeki /lib'i 777 yapmış bulundum. Hoş görün, başlangıç hataları :(

if

@biyro02, hani internet üzerinde bir anlatımda ya da birisinin yönlendirmesiyle böyle bir şey olduysa o kaynağa güvenmemenizi söyleyecektim:)