Grub'u Nasıl Kaldırırım?

Başlatan MertKamit, 03 Nisan 2018 - 01:18:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MertKamit

Merhaba, değişik bir sorunla karşınızdayım.

Windows 10'u yüklemeden önce Elemantary OS kullanıyordum. Bir USB'ye Windows 10'u Boot ettim ve kurdum.
Ancak PC'yi açtığımda otomatik olarak grub ekranı geliyor ve herhangi bir seçenek yok.

Sadece grub imleci var.

Bununla beraber PC'yi yeniden başlattığımda Boot ekranına gelirsem, BIOS üzerinden bilgisayarımı Windows'dan başlatabiliyorum. Yine Boot ekranında Ubuntu şeklinde bir seçenek daha var.

Şimdi istediğim PC açılırken ki bu Grubu ve Boot ekranında karşıma çıkan Ubuntu diskini kaldırmak.

Ardından tekrar Windows 10 yanına Ubuntuyu kuracağım. Bu grub ve Ubuntu bölümünü nasıl kaldırırım?

hossohbetli

Ubuntu ile devam etmek istiyorsanız o kadar zahmete gerek yok. Grub'u yeniden oluşturabilirsiniz.
Detaylı anlatım burada:
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak)

MertKamit

Alıntı yapılan: hossohbetli - 03 Nisan 2018 - 20:24:08
Ubuntu ile devam etmek istiyorsanız o kadar zahmete gerek yok. Grub'u yeniden oluşturabilirsiniz.
Detaylı anlatım burada:
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak)

Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkürler.

İlk olarak gönderdiğiniz link açılmamakta. İkincisi sistemimde Ubuntu'nun yüklü olduğunu sanmıyorum. Zira tüm diskleri Windows'a ayırdım.
Sadece sistem içinde küçük bi alan kalmış ki, BIOS'dan baktığımda orası ubuntu olarak gözükmekte ve GRUB2 de galiba oraya kurulu.

----

LinuxMint ile Live girip Boot Repair uygulamasını çalıştırdım ama bir değişiklik olmadı, yine temiz bi kurulum yapabilmek içinde GRUB ve Ubuntu yazan diski silmem şart, zira önümüzde ki günlerde çıkacak 18.04'ü kurmak istiyorum.

hossohbetli

Yeni bir kurulum yapın.
Gerekli dosyalarınız yoksa veya onları yedekleyebiliyorsanız tüm diski silin bence.
Windows kullanacaksanız önce onunla başlayın.
Windows kuracağınız alana ihtiyacınız kadar kapasitede bir bölüm oluşturun. Zaten otomatikman boot bilgilerinin yazılacağı ön bölüm de olacaktır. Ona değil de oluşan büyük bölüme Windows'u kurun.

Dosyalarınızı saklamak ve her iki sistemden de ulaşmak için ikinci bir bölüm oluşturun.

RAM düşükse takas alanı için RAM'in 1,5 katı kadar bir bölüm oluşturun.

Son olarak da Linux kurmak için bir bölüm oluşturun.

Linux kurarken özel yapılandırmayı seçin.
RAM x 1,5'luk bölümü Swap,
Son bölümü / olarak bağlayın ve kuruluma devam edin.
Grub'un kurulacağı yerin en baştaki önyükleme yeri olarak görünmesi lazım. Ya da SDA yazması lazım işte...

Bu bilgilerle kurulumları tamamladığınızda sorun olmaz.
Secure Boot varsa bilemem tabi...