Bilgisayarım uyumlumu ?

Başlatan TheDoctorWithNoPatients, 30 Mart 2018 - 01:21:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TheDoctorWithNoPatients

Merhabalar ben bir değişiklik olsun diye ubuntu linux kullanmak istiyorum.Adınıda tam bilmiyorum ubuntumu linuxmu :D.
Yaptığım işler powerpoint excel üzerinde ve programlamayla ilgileniyorum yani öğreniyorum.ileride proteusta kullanmayı planlıyorum.Sistem özelliklerim aşağıdaki gibi.
Bu sistem özellikleriyle ubuntu kullanımım süresince kullanacağım programlarda yada driver tarzı hardware'a dair sorunla karşılaşırmıyım.
Kuracağım ubuntu sürümü Ubuntu 16.04.4 LTS.Ama siz dersenizki "şunu kur" bende onu kurarım.Okuduğunuz için teşekkür ederim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mhmtkrktr

Ubuntu da kullanabileceğin hemen hemen tüm uygulamaları Windows üzerinde de kullanabilirsin. Sadece sistemsel uygulamalar Ubuntu ya özel olacaktır. Öncelikle Windows 'a ihtiyacın olanları kurup gerçekten ihtiyacını karşılayıp karşılamayacağını test edip görebilirsin.
Örn:
Ofis için Libreoffice Win sürümü
Resim düzenleme Gimp Win sürümü vb.

Uygulamaların karşılıklarını https://alternativeto.net/ gibi sitelerden faydalanarak bulabilirsin.

Donanım uyumluluğunu denemeden bilmek biraz zor. En sık karşılaşılan ekran kartı sorununu yaşamazsın. İntel 4000 serisi Linux ile gayet uyumlu çalışacaktır. İkinci kritik ağ kartı fakat onu denemen gerekebilir. İstersen Ubuntu yu (Live) canlı olarak, kurmadan çalıştırıp deneyebilirsin. Bu sistemini bozmadan uyumluluğu hakkında fikir edinmeni sağlayacaktır.

Donanım yeterliliği Ubuntu için uygun. İstersen diğer masaüstlerini de zaman içinde deneyip beğenine göre kendin karar verebilirsin ama önceliği ilk konuya vermen gerekebilir. İhtiyacın olan uygulamaların karşılığı ihtiyaç ve alışkanlıklarını karşılıyor mu?

Hehe ;-) kendi yazımı okudum da, sakız jelatinin de yazan fallara benzemiş  :D

TheDoctorWithNoPatients

Biraz öyle olmuş :D teşekkür ederim