Sprv Junior ( Ebeveyn Denetimi )

Başlatan mhmtkrktr, 29 Mart 2018 - 08:41:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

Ayarlar :

Resim 1: Splash penceresi

Resim 2 : Uygulama sudo yetkisi olmayan kullanıcılar için çalışabilir. (Kullanıcılar listesi, yönetici özelliği olan kullanıcılara aittir.)
Bunun için, düzenleme yapılacak kullanıcının sudoers içinde ALL grubunda olmaması ve useradd ile wheel grubuna eklenmemesi gerekir. Mevcut hesaplar veya yeni hesap oluşturmak için ayarlar uygulamasını kullanabilirsiniz.
örn: gnome için
ayarlar -> ayrıntılar -> kullanıcılar -> kilit aç -> ekle .... standart hesap

Resim 3 : Burada birden fazla kullanıcı var ise, her kullanıcı için ayrı ayrı seçim girebilirsiniz.

çerçeve üst : günlük kullanılacak zaman seçimi bu bölüm içinde iki farklı şemada girilebilir. Girilen süre, bilgisayarın yeniden başlatılması ile etkilenmez. Örneğin 3 saat olarak girilmişse, bu sürenin 1 saati sabah, yarım saati öğlen, kalan zaman akşam vb.

çerçeve alt : günün hangi saatleri arasında çalışabileceği bu bölümde seçilebilir. Girilen aralığın dışında kalan zamanda bilgisayar kullanılamaz.

Butonlar : (sağdan -sola )
1: clear = bölüm aktif ise, tüm ayarı sıfırlar.
2: edit = 5 numaralı ekranı yani ayar menüsünü açar
3: up/down = içinde bulunulan gün için aktif bir ayar var ise işaret yukarı doğru olacaktır. Aşağı konuma getirilirse, ayar şeması bozulmadan, sadece bugün için pasif duruma getirilir. Sonra ki günler ve haftada ki aynı gün için ayar aktif kalır.
4: bell : Bu ayar için uyarı ekranının açılıp açılmayacağı seçilebilir. İşaret üzerinde çarpı konumu, kapanış resminde ki iki pencerenin görüntülenmeyeceği anlamına gelir. Bu durumda, 10 saniye aralıklarla 3 defa uyarı sesi verilir fakat görsel uyarı yapılmaz.

Uygula & çık : Uygulama, yönetici hesabından açılmışsa sistem başlık çubuğundaki kapat butonu ile aynıdır. Yani her ikisi de, yapılan ayarları kaydederek kapanır. Fakat uygulama, ayarın yapıldığı hesaptan açılmış ve ayar değişikliği yapılmışsa, yapılan değişikliğin oturum yenilenmeden hemen aktif olması için bu butondan kapatılması gerekir.

Resim 4 : Burada oluşturulan bir şifre ile gerektiğinde, seçili kullanıcıya ait tüm ayarlar etkisiz duruma getirilebilir. Şifre sorgulaması kapanış resminde ki pencerelerde yapılır. Doğru şifre girilirse anahtar butonu aktif duruma gelecektir.

Resim 5 : Geçerli bir zaman dilimi seçildiğinde uygula butonu aktif duruma gelecektir.

Resim 6 : Aynı güne ait iki farklı türde zaman seçimi yapılamaz. Üst çerçeve bölümünde seçilen herhangi bir gün, diğer ayar bölümlerinin hiçbirinde aktif edilemez. Fakat alt çerçeve de seçilmiş bir gün aynı pencerenin diğer ayarında da seçilebilir.
Örn:
Pazar : 3 saat ve 12:00 14:00 arası (kabul edilmez)
Pazar : 3 saat ve 2 saat (kabul edilmez)
Pazar : 12:00 13:00 ve 17:00 18:00 (ayarlanabilir)

Uyarı penceresinde etkilenen ayarın saati görüntülenecektir. Buradaki saat tüm ayarmış gibi gelebilir. Fakat devam edilmesi durumunda sadece çakışan gün devre dışı bırakılır. Tüm günler çakışıyorsa önceki ayar tamamen pasif duruma gelir.

Kapanış : (bell butonu etkin ise)

Resim 1 : Bilgisayar ayarlanan sürenin dışında açılmışsa bu pencere açılacaktır. 1 dakika sonra bilgisayar kapanır.
Resim 2 : Bilgisayar kullanım halindeyken verilen süre dolmuşsa bu pencere açılacak ve 5 dakika içinde her dakika için uyarı sesi verecektir.
Not : Bu pencereler kullanıcı tarafından sonlandırılırsa (panel menüsü) bilgisayar süreyi beklemeden, hemen kapanır.

Genel :

Uygulama sadece kurulumun yapıldığı hesapta başlatıcı oluşturur. Diğer hesaplardan, Alt + F2 (uygulama başlatıcı) veya terminalden  sprv-junior komutu ile başlatılabilir.

Yazı ölçeklemesinin çok büyük seçilmesi görsel bozukluğa sebep olabiliyor. Gnome'un varsayılan değeri 1,00 değerinde sorun yok.  1,10 değerinin üzerinde sorun başlıyor. Standart ekranlarda 1,00 değerinin bile aşırı büyük olduğunu varsayarsak sıkıntı olmaz sanıyorum.
Mevcut değeri Gnome için şu komutla görebilirsiniz.
gsettings get org.gnome.desktop.interface text-scaling-factor

Sayaç \ saat sekronuna gerek duymadım. Buna 45 saniyelik kullanıcı kontrolünü de eklersek, ayarlanan sürede max: 1.5 dakikalık bir sapma oluşabilir.   

Son olarak, yukarda şunu yapar bunu yapar diye atıp tuttuğuma bakmayın, test amaçlı kısa süreli birkaç denemenin dışında olduğu kadarıyla buraya aktarıyorum.  :)
Şuan için zaman sorunum var ve bunun gibi bir uygulamaya şimdilik ihtiyacım yok.

Devredışı bırakmanın bir yolu var mı, uzun vadede işini doğru yapıyor mu, farklı dağıtımlarda kurulma\çalışma sorunu oluyor mu, bunları artık kullanıcısı olursa geri dönüşünden anlayacağız ..     ;)

İçerik | kurulum \ kaldırma için gerekenler readme dosyasında ;

https://bitbucket.org/andronovo/sprv-junior/src

Yardımı için @7hr33l3t73r '? teşekkürler.

7hr33l3t73r

Ne demek, bendensin ama ne yaptin onu bilemedim. :) Yaptin iste birseyler cok karistirma diyorsan o ayri bir konu ama kedidir o. :)
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

mhmtkrktr

İlerde sorun çıkaran bir durum olursa "ben yapmadım bu yaptı" diycem.  8) Şimdiden zemini hazırlıyorum  ;D  ;D

Uğraşmayı hiç istemediğim noktaya el attın daha ne olsun   ;) İkinci depoyu seni kurtarmak için açtırdım ama, bundan sonra daha rahat olabilirsin.  :)