Linux Açılmıyor

Başlatan kafr, 09 Şubat 2021 - 06:23:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kafr

Merhabalar,

Öncelikle yeni bir kurulum yapmıyorum. Sistemimi (Pop OS 18.04 LTS) senelerdir kullanıyordum. Ancak sorunsuz bir şekilde kapattığım bilgisayarımı açamıyorum.

Bilgisayarı açtığımda siyah ekran ve sol üstte çizgi çıkıyor. Bir süre sonra ekran kapanıyor ve tekrar siyah ekran ve sol üstte çizgi çıkıyor. Bu durumdayken herhangi bir komut girilmiyor. Buradan herhangi bir yere de ulaşamıyorum.

Bilgisayarımda en son yaptıklarımı anlatacak olursam;
- testdisk ile yanlışlıkla sildiğim bir dosyayı kurtarmaya çalıştım.
- Dosyayı kurtarmaya çalışırken disk yetersiz geldi ve harici HDD'i USB ile bağladım.
- Harici HDD'i biçimlendirdim.
- Harici HDD USB ile bağlıyken bilgisayarımı kapattım ve hiç çıkartmadan bilgisayarımı açtım. Ancak açılmadı ve yukarıda belirttiğim gibi siyah ekranla karşılaştım.

Bilgisayarımda fiziksel iki farklı disk var. Birinde Linux kurulu diğerinde ise Windows. Grub ekranı yok ve direk Linux açılıyordu. Windows'u açmak istediğimde F12'ye basarak seçim yapıyordum. Tam olarak bilmiyorum Grub varsa da ben hiç görmedim. Fotoğraftaki komut listesine ulaşabiliyorum ama oradan da herhangi bir şey olmadı.

Bu durumda ne yapabilirim? Önemli projelerim vardı, bana yardımcı olursanız sevinirim.

serkan38

Merhaba.sanırım sistemin başlatma dosyaları silinmiş. Kurulum usb si ile arayüze ulaşınca Boot-Repair aracını kullanarak sistemi onarabilirsiniz.detaylı anlatımı https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair burada. Yada yeni kurulum yaparken yanına yükle seçeneği ile çift sistem kurulmuş olur dosyalarınızı alabilirsiniz.

kafr

Alıntı yapılan: serkan38 - 09 Şubat 2021 - 10:53:09
Merhaba.sanırım sistemin başlatma dosyaları silinmiş. Kurulum usb si ile arayüze ulaşınca Boot-Repair aracını kullanarak sistemi onarabilirsiniz.detaylı anlatımı https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair burada. Yada yeni kurulum yaparken yanına yükle seçeneği ile çift sistem kurulmuş olur dosyalarınızı alabilirsiniz.

Merhaba, komut satırından recovery ile canlı moda geçtim. Buradan dosyalarıma ulaşabildim. Şu an projelerimin yedeğini alıyorum. Sistemin açılabilmesi için buradan herhangi bir şey yapılabilir mi?

Birde anlayamadığım şey şu herhangi bir parola falan gerekmeden diski görüntüleyebiliyorum. Eee o girişteki parolanın ne anlamı kaldı ki? Normal bir kişi de ulaşabilirmiş.

serkan38

Evet Boot-Repair aracını kullanarak sistemi onarabilirsiniz.

İsterseniz girişi otomatik olarak ayarlayın hiç şifre girmeden yinede dosya sistemin`deki dosyaların %99.9 unu görüp kopyalayabilirsiniz,ama dosya içerisinde veya klasörlerde değişiklik yapamazsınız.Bunun önüne geçmek için tüm dosyaları şifreli olarak ayarlamalısınız.

alihan20

Alıntı yapılan: kafr - 09 Şubat 2021 - 06:23:04
Merhabalar,

Öncelikle yeni bir kurulum yapmıyorum. Sistemimi (Pop OS 18.04 LTS) senelerdir kullanıyordum. Ancak sorunsuz bir şekilde kapattığım bilgisayarımı açamıyorum.

Bilgisayarı açtığımda siyah ekran ve sol üstte çizgi çıkıyor. Bir süre sonra ekran kapanıyor ve tekrar siyah ekran ve sol üstte çizgi çıkıyor. Bu durumdayken herhangi bir komut girilmiyor. Buradan herhangi bir yere de ulaşamıyorum.

- Dosyayı kurtarmaya çalışırken disk yetersiz geldi ve harici HDD'i USB ile bağladım.
- Harici HDD USB ile bağlıyken bilgisayarımı kapattım ve hiç çıkartmadan bilgisayarımı açtım. Ancak açılmadı ve yukarıda belirttiğim gibi siyah ekranla karşılaştım.

Bilgisayarımda fiziksel iki farklı disk var. Birinde Linux kurulu diğerinde ise Windows. Grub ekranı yok ve direk Linux açılıyordu. Windows'u açmak istediğimde F12'ye basarak seçim yapıyordum. Tam olarak bilmiyorum Grub varsa da ben hiç görmedim. Fotoğraftaki komut listesine ulaşabiliyorum ama oradan da herhangi bir şey olmadı.

Bu durumda ne yapabilirim? Önemli projelerim vardı, bana yardımcı olursanız sevinirim.

Selamlar
Sisteminizde herhangi bir problem olmadığını var sayıyorum.
Kurtarma işlemi sırasında disk dolmuş ve  bu nedenle sistem açılmaz hale gelmiş.

Diskinizde temizlik yaparsanız sisteminiz normal şekilde açılacaktır.

kafr

Alıntı yapılan: serkan38 - 09 Şubat 2021 - 17:32:52
Evet Boot-Repair aracını kullanarak sistemi onarabilirsiniz.

İsterseniz girişi otomatik olarak ayarlayın hiç şifre girmeden yinede dosya sistemin`deki dosyaların %99.9 unu görüp kopyalayabilirsiniz,ama dosya içerisinde veya klasörlerde değişiklik yapamazsınız.Bunun önüne geçmek için tüm dosyaları şifreli olarak ayarlamalısınız.

Disk dolduğu için açılmıyormuş. Diskte yer açınca sistem açıldı. Teşekkürler :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Şubat 2021 - 22:12:29

Alıntı yapılan: alihan20 - 09 Şubat 2021 - 21:44:57
Alıntı yapılan: kafr - 09 Şubat 2021 - 06:23:04
Merhabalar,

Selamlar
Sisteminizde herhangi bir problem olmadığını var sayıyorum.
Kurtarma işlemi sırasında disk dolmuş ve  bu nedenle sistem açılmaz hale gelmiş.

Diskinizde temizlik yaparsanız sisteminiz normal şekilde açılacaktır.

Evet disk dolduğu için açılmıyormuş. Geçte olsa farkettim. Boot-Repair için diskteki testdiskin bulduğu dosyaları silince sistem açıldı. Teşekkürler :)