[Çözüldü] RX 480 Hakkında

Başlatan BlackTSix, 25 Mart 2018 - 00:52:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BlackTSix

Merhaba,

Yeni bir Lİnux kullanıcısıyım ve Sistemim zaman zaman kasıyor ekran kartım ile mi alakalı diye sormak isterim;

Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 17.10
Release: 17.10
Codename: artful

01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Ellesmere [Radeon RX 470/480] [1002:67df] (rev c7)
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Radeon RX 480 [1462:3413]
Kernel driver in use: amdgpu

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: AMD Radeon (TM) RX 480 Graphics (AMD POLARIS10 / DRM 3.18.0 / 4.13.0-37-generic, LLVM 5.0.0)
    GL_ARB_compute_variable_group_size, GL_ARB_conditional_render_inverted,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1920 x 1080, maximum 8192 x 8192
XWAYLAND0 connected 1920x1080+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 480mm x 270mm
   1920x1080     59.96*+

Eksik * bir şey varmı sürücü kurmalı mıyım hiç bilmiyorum. Desteğinizi rica ederim.

Saygılarımla,
BlackTSix

lnxdev

Alıntı YapKernel driver in use: amdgpu
Sürücü yüklü ve kullanıyor zaten. Sizin sistem kasıyordan kastınız nedir? Masaüstüortamı mı yoksa oyunlar mı? 

BlackTSix

Sistem üzerinde herhangi bir oyun bulunmuyor zaten ki Linux'u oyun oynamak için kurmadım. Sistemin çalışma prensibini öğrenmeye çalışıyorum. Evet masaüstü işlemleri kasabiliyor.

lnxdev

Ubuntu 17.10'da wayland görüntü sunucusu varsayılan olarak kullanılmaktadır. Wayland'in şuandaki sürücülerle çok kararlı olduğu söylenemez o yüzden probleminizin bu olduğunu düşünüyorum. Kullanıcı adı ve şifre girerken ki bölümde Wayland yerine Xorg'u seçerseniz daha kararlı bir görüntü sunucusunu kullana bilirsiniz. Xorg'la başlatmak için giriş yap butonunun solundaki çarka basıp Gnome On Xorg seçerek geçiş yapabilirsiniz.

BlackTSix

Akşam deneyerek durumu yazacağım teşekkür ederim.