Restart sonrası Boot sırası değişiyor.

Başlatan ethernity, 15 Mart 2018 - 17:53:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ethernity

Problem bulmakta üstüme yok herhalde :). Aslında pek problem de denemez ama biraz sıkıntıya sebep olabiliyor. Öncelikle durum şöyle. Benim Ubuntu harici diske kurulu, haliyle GRUB da burada bulunuyor. Bilgisayarda Boot önceliğini USB girişler için ayarladım, yani Live USB ve ya başlatılabilir harici disk gibi aygıtlar otomatik olarak açılsın istiyorum. Aksi takdirde eğer hiç bir şey takılı değilse, zaten otomatik olarak dahili diskte olan Windows 7 açılıyor. Sonuç olarak ben Ubuntu açmak istersem harici diski takıp bilgisayarı açıyorum ve Ubuntu otomatik açılır. F1, F2, Esc falan, hiç bunlarla uğraşmıyorum. Buraya kadar her şey normal. Ama olur da Ubuntu'dayken restart vermem gerekirse, işte burada sıkıntı oluşuyor. Sistem kapanıp tekrar Ubuntu açılması lazım ya, ama öyle olmuyor işte. Sanki o sırada harici disk "Allaaah, işte fırsat, ben giricem bu sefer" deyip kendini atıveriyor ve Windows 7 açılıyor. Aradım, araştırdım uygun bir çözüm bulamadım.

systmrrr

biosla alakali haliyle
biosta usblere öncelik verdiyseniz
boot edilebilir usbler acilicaktir bunu da biliyoruz
biostaki ayarlarin saklandigindan ve biosu sorunsuz ayarladigimiza da eminsek
geriye arastirmak icin tek sorun kaliyor
o da
ubuntu usb (grub) haliyle herzaman kendini bilgisayara bootedilebilirim olarak tanitiyor mu?
arastirmalari bu yonde yapmak belki çözume kavusturabilir.

ethernity

Anladığım kadarıyla mesele donanımla alakalı gibi. Restart edip açılışta Boot menüsüne baktım, orada USB disk seçeneği görünmüyor. Ama sıfırdan açılınca görünüyor. Yani olay daha GRUB seviyesine ulaşamıyor bile. Daha önce de söylediğim gibi, her türlü arama yapmama rağmen benim durumuma yaklaşan bir şey çıkmadı. Belki doğru arama yapmıyorumdur.

if

@ethernity, bilgisayar için BIOS güncellemesi mevcut mu? Bilgisayarın marka ve modeli nedir?

ethernity

Alıntı yapılan: if - 19 Mart 2018 - 14:45:28
@ethernity, bilgisayar için BIOS güncellemesi mevcut mu? Bilgisayarın marka ve modeli nedir?

Alındığı günden bu yana BIOS güncellemesi yapıldığını hatırlamıyorum. Şu ana kadar önemli bir problem çıkmadığından güncelleme gereğı duymadım ben de.
Bilgisayar: Samsung Notebook
Model: NP300E5Z
BIOS: 07QB

Samsung'un kendi sitesinde bu modeli bulamadım. Başka resmi olmayan siteden indirip güncellesem, çok mu riskli olur?

if

@ethernity,

Riskli olur tabi. Windows için hızlı başlatma açık mı? Güvenli önyükleme (secure boot) açık mı?

ethernity

Bende Windows 7 kurulu. Bunda Hızlı başlatma yok diye biliyorum ben. Yani sonradan ayar yapılması lazım bunun için. Bir de şu Secure Boot seçeneğini bulamadım. Olmaması mümkün mü acaba?

if

Güvenli önyükleme olmayabilir tabi. UEFI'de yoktur o zaman. Şu an bir çözüm bulamadım.

ethernity

Alıntı yapılan: if - 20 Mart 2018 - 16:44:59
Güvenli önyükleme olmayabilir tabi. UEFI'de yoktur o zaman. Şu an bir çözüm bulamadım.

Olsun, bir şekilde idare edeceğiz artık. Restart gerektiğinde sistemi kapatıp kendim açıyorum. Konu açık kalsın, belki bir çözüm bulan olur da paylaşır. Çok teşekkür ederim ilginiz için, bu ve diğer konu başlıklarında :)

illedelinux

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ethernity

Alıntı yapılan: illedelinux - 20 Mart 2018 - 23:24:08
Bu konuda zamanında şöyle bir anlatımım olmuştu, belki işini görür.
https://gnulinuxfree.blogspot.com.tr/2016/05/birden-fazla-harddiskte-grub-nereye.html 

Teşekkür ederim ama işime yarayacak bir şey çıkmadı karşıma. Belki dahili diske GRUB kurmakla sorunu giderirdim ama bunu yapmak istemiyorum, çünkü bilgisayar benim tekelimde değil, bunun gibi radikal değişiklikler yapamam :).

Sorun tam olarak şöyle aslında. Restart yapınca Harici disk Boot listesinde görünmüyor. Bunu sonradan fark ettim. Bunun için de konu başlığı biraz uyumsuz gibi görünüyor.

if

@ethernitiy,

Araştırmalarımda bu bilgisayarın harici diskleri görmede sorun çıkartığına çok denk geldim. Bazı prosedürlerin uygulanmasından sonra harici disk gösterilebilmiş. Bunu siz zaten yapmışsınız ki Ubuntu'yu kurabilmişsiniz. Belki harici diski gösterdikten sonra da yapılması gereken prosedürler vardır ayarların kalıcı olmasını sağlayacak.