İkinci El Thinkpad Önerisi

Başlatan cokomoko, 16 Mart 2018 - 20:53:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cokomoko

Mevcut toshiba a500-19w laptopumun klavyesi uzun süreli kullanımda ellerimi ağırtmaya başladı ve son aylarda bu can sıkıcı bir hal almaya başladı. Şu yazıyı yazarken bile ellerim dirseklerden itibaren ağırıyor ve özellikle tez yazımında dayanılmaz hale geliyor.
Ben de ikinci el bir thinkpad x230 almayı düşünüyorum. Malum thinkpad'in klavye ergonomisi ve sağlamlığı bayağı övülüyor. Özellikle trackpoint olayı mouse gerektiren işlerde kolaylık sağlıyor. Linux uyumluluğu da bayağı iyi thinkpad için.
Sorularım şunlar: Bu x230 klavye ergonomisi nasıl? Pişman eder mi beni? İkincisi ikinci el fiyatı ne eder bunun? Ya da aklında başka ikinci el önerisi ola varsa yazabilir.
Bu thinkpad serisi hiçbir laptop elime geçmedi, sorma nedenim bu? Bir de belki elinde olup kullanan vardır diye sorma ihtiyacı hissettim. 
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

alorak

Thinkpad x220 kullanıyorum. x230'a göre biraz daha kaba ama benim işimi görüyor. Ek RAM ve Disk değişimi yaptım çok memnunum. Bahsettiğim gibi tasarımı biraz kaba durabiliyor ama kullanımı çok rahat. Bataryası iyi olanlardan ikinci el alabilirseniz çok verimli olacaktır. Ben 1.5 yıl önce daha uyguna aldım ama sahibinden'de 450-500 civarı x220 idi. x230'un piyasasını bilmiyorum.
özgürlük için

cokomoko

@alorak
Teşekkür ederim.
Ben özellikle klavye rahatlığı ve sağlamlığı için almayı düşünüyordum. Ama şu ana kadar bulunduğum şehirde satılık ilan bulamadım. Bu durumda yeni mimari işlemcili thinkpad'lerin önümüzdeki senelerde düşmesini bekleyeceğim. Malum döviz bayağı yükseldi, bu gidişle zor alırız ama bakalım zaman neler gösterir. Yine de eğer makul fiyata bulabilirsem almayı düşünüyorum hala. Ya da İstanbul'a bir dahaki gidişimde elden almayı daha mantıklı buluyorum.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

mhmtkrktr

Sonra satarım dersen albenisiz klasik Thinkpad kasa tasarımından dolayı alınacak bir bilgisayar değildir. Amaç kullanmak ise en doğru tercih bu olabilir.

Kasa tasarımı -> 3 <- ( endüstriyel görünüm sevenler bunu 4.5 e kadar çıkarabilir )
Kasa sağlamlığı -> 4.5 <- ( bana dayanabiliyor daha ne olsun )
Klavye kullanımı -> 4 <- ( numpad den dolayı biraz kırayım )
Kasa içi tasarım -> 4.5 <- (çok bilgisayar parçalamışlığım var. Bir iki markanın yine bir iki modelinde görebileceğin yerleştirme planına sahip)
Donanım donanım uyumluluğu -> 4 <- (modele göre değişecektir)
Donanım Linux uyumluluğu -> 4.5 <-  (modele göre değişecektir)
Teknik destek -> 3.5 <- ?
Yedek parça -> 3.5 <- (parça sorunu yaşatmaz muhtemelen ama fiyatı öğrenci için "boş ver birazda tv de takılayım dedirtebilir".)
Batarya -> 5 <- (çoğu zaman fişi çektiğini unutacağın kadar dayanır. Video izlerken 6-8 , ortalama uygulamalarda 8-12 saat)
Ekran -> 4.5 <- (hepsinde aynı mıdır bilmiyorum ama genelde göz yormayan yüksek çözünürlüklü mat ekran olarak üretiliyor (120hz))
Oyun -> 3 <- (her ne kadar uçak türbini gibi katmanlı çapraz fan kullanılmış olsa da, soğutma seviyesi iş bilgisayarı sınıfında.)

Her görenin bunu sen mi yapıştırdın dediği ama benim neye hizmet ettiğini bir türlü anlayamayıp sadece joistik diye hava attığım garip thinkpad teknolojisi trackpoint gibi özellikleri var ama daha fazla uzatmayayım.

Son olarak bir çok bilgisayar için bu kadar çömert olmayacağım gibi, yine bir çoğu için yorum yazma gereği duymazdım. Yiğitten, yiğidin hakkı için yazayım dedim.  :D

cokomoko

Teşekkür ederim değerlendirmelerin için ama hala alınabilecek güvenli bir insan ya da mecra bulamadım.  Hala aramalarıma devam ediyorum. Get ilan verenler var ama onlar da ederinden fazla fiyat biçiyor. Mümkünse kendim ya da güvendiğim birine elden aldırmak istiyorum. Çoğu thinkpad İstanbul'da satışta benim ise şu an için İstanbul'a gitmem mümkün değil. Tanıdık var ama o da teknolojiden anlamıyor, klasik oyun manyağı ne kadar anlar muamma.
Bu arada buraya yazayım belki satan güvenilir biri olur.
X230 IPS ekranlı thinkpad öncelikli tercihim, makul fiyat arıyorum bana 1600, 1300 gibi uçuk rakamlar doğru gelmiyor. Ederi en fazla 700 veya 800'dür.

7hr33l3t73r

Hediye edecek birileri varsa ben de alirim bir tane. :) Onlar guzel modifiye oluyor. 60,61,62 modelleri tercihim. :)
Dogan gorumlu, sahin gibiler. :)
https://hackaday.com/2018/03/12/new-guts-make-old-thinkpads-new/
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

cokomoko

Parayla makul fiyata bulamıyoruz sen hediye diyorsun  :)
Şaka bir yana dediğin modeller artık müzelik gibi ancak hediye edilir. Ama modifiyeleri  gerçekten güzel oluyor.
Valla temin edecek biri varsa bizi aydınlatsın, bekliyoruz. Forumdakilere de güvenmeyecek değiliz.

7hr33l3t73r

Hediye etmese de biraz para verebilirim sanirim. :)
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

cokomoko

İstanbul'da iseniz satıcılar var ama biraz para istemiyorlar  :)

7hr33l3t73r

Ne kadar isteyecek o teneke parcasina. Win98 bile zor calistiriyor. :)
Cok para vermem ama istanbul da olsa, baskasina aldirabilirim.

cokomoko

İşin garibi istemeleri zaten  :)
Yani sanki sıfır mal satıyorlar, bunu anlamak mümkün değil. Hemen hemen her ikinci el ilanda böyle, bizim milletin bu huyunu hiç sevmiyorum ama biraz da ekonomik durumdan dolayı hak da vermiyor değilim ama fahiş fiyatta istenmez ki.
Kısaca tepkiliyim, ellerinde kalsın.

7hr33l3t73r

Alici buluyorsa yapacak birsey yok. :)

cokomoko

Alıcı bulduklarını da sanmıyorum, çoğunluk hep ilan güncellemeleri aynı. Tabi son 1 aydır takip ettiğim kadarıyla böyle.
Aslında bu dediğim olay her alanda var, neyse daha fazla girmeyeyim ama ne doğru ki.