Manjaro deepin çözünürlük

Başlatan cosmicowl, 09 Mart 2018 - 20:21:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cosmicowl

Merhabalar.Manjaro deepin kurdum bu akşam ayarlarıyla uğraşırken çözünürlüğü değiştirdim(ne için yaptığımı bende bilmiyorum :))Ekran siyah oldu ve öylece kaldı yeniden başlattım açılış sesi geldi ama yine siyahtı.Sistem açılmadan çözünürlüğü değiştirebilir miyim acaba?Yardımcı olursanız sevinirim.

speakerXXL

CTRL+ALT+F1 tuşları ile TTY uçbirimine ulaşıp, burada kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz. Sonra şağıdaki komutla yapılandırma dosyasını silmeyi deneyiniz.

rm -f ~/.config/monitors.xml

Sonra CTRL+ALT+F7 ile girişi ekranına ulaşıp oturum açmayı deneyebilirsiniz.

cosmicowl

Bilgisayar açılırken,grub ekranında açıldıktan sonra ctrl+alt+f1 basmayı denedim ama hiç bir hareketlenme olmadı.

speakerXXL

Grub ekranında yapacağınızı söylemedim, giriş ekranı geldiğinde yapacaksınız. Otomatik oturum açılıyorsa girişten sonra yapmayı da deneyebilirsiniz.

cosmicowl

Otomatik giriş açık ve açılış sesi geldikten sonra denediğimde açılmıyor.Live sistemle dosyalara erişip silebilir miyim?

speakerXXL

Evet çalışan DVD/USB ile de silebilirsiniz. İlgili dosya (monitors.xml) kullanıcı ev dizini içindeki gizli .config dizini altındadır. Ya da kurtarma kipi ile root olarak oturum açıp sonrasında aşağıdaki komutla HDD'ye yazma hakkı elde edebilir.

mount -o rw,remount /

Ardından aşağıdaki komutla ilgili dosyayı silmeyi deneyebilirisiniz. Aşağıdaki komutta kullanıcı-adı yazan kısma kendi kullanıcı adınızı yazmalısınız.

rm -f /home/kullanıcı-adı/.config/monitors.xml

cosmicowl

Güvenli kipte başlatıncada aynı sıkıntı oldu. Live sistemle deneyeceğim, teşekkürler.