Hibrit ekran kartı sorunu

Başlatan 50ot, 08 Mart 2018 - 20:03:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

50ot

Merhaba,
Konuyu açmadan önce sorunumla ilgili ingilizce ve türkçe neredeyse tüm konu başlıklarına baktığımı belirtmek isterim.Sorunuma gelecek olursak bilgisayarımda iki adet ekran kartı (Intel ve Nvidia) bulunmakta ve nvidia ekran kartına geçiş yapamamaktayım.

En bilinen basit yöntemle software&updates>additional drivers kısmından kurmayı denedim ama olmadı.
Synaptic'ten bumblebee,bbswitch ve primus yükleyerek nvidia grafik kartını aktifleştirmeyi denedim ama olmadı.

Gerçekten saatlerimi harcadım defalarca bilgisayarım çöktü ve defalarca format atmak zorunda kaldım.Başka bir başlığa yönlendirmeden sorunumu çözerseniz sevinirim.

Dağıtıcı Ubuntu sürümü ise 16.04 LTS

systmrrr

pc masaustu mu. laptop mu.?
masaustuyse nvidadan cikis almayi unutma

veya sunu bi dene

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt update
sudo apt install prime-indicator-plus
reboot

sonra indicatorden grafk kartini degistirmeyi dene

50ot

Pc laptop.Söylediğiniz gibi denedim fakat indicator gözükmüyor.
Bunun dışında daha öncesinde indicator'u denemiştim fakat sağ yukarıda nvidia sembolü olmasına rağmen sistemde intel grafik kartının çalıştığını gösteriyordu.

systmrrr

driverları bastan kurun bi. forumda vardi detayli anlatimi

if

uname -a
lb_release -a
lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2
dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|bbswitch|primus"

çıktılarına bakayım.

50ot

uname -a

Çıktısı:

Linux X556UF 4.13.0-36-generic #40~16.04.1-Ubuntu SMP Fri Feb 16 23:25:58 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

lsb_release -a

Çıktısı:

No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.4 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

Çıktısı:

00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Sky Lake Integrated Graphics [8086:1916] (rev 07)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Skylake Integrated Graphics [1043:246a]
Kernel driver in use: i915
--
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM108M [GeForce 930M] [10de:1346] (rev a2)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. GM108M [GeForce 930M] [1043:246a]
Kernel modules: nvidiafb, nouveau, nvidia_384_drm, nvidia_384

dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|bbswitch|primus"

Çıktısı:

ii  bbswitch-dkms                              0.8-3ubuntu1                                 amd64        Interface for toggling the power on NVIDIA Optimus video cards
ii  nvidia-384                                 384.111-0ubuntu0.16.04.1                     amd64        NVIDIA binary driver - version 384.111
ii  nvidia-opencl-icd-384                      384.111-0ubuntu0.16.04.1                     amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-prime                               0.8.2                                        amd64        Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-settings                            361.42-0ubuntu1                              amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

if

@50ot,

sudo apt purge prime-indicator-plus
sudo apt-get autoremove
sudo add-apt-repository --remove ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt purge bbswitch-dkms
sudo apt autoremove

Sonra

sudo ubuntu-drivers devices
sudo ubuntu-drivers list

50ot

sudo ubuntu-drivers devices

Çıktısı:

== /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1c.0/0000:01:00.0 ==
model    : GM108M [GeForce 930M]
vendor   : NVIDIA Corporation
modalias : pci:v000010DEd00001346sv00001043sd0000246Abc03sc02i00
driver   : xserver-xorg-video-nouveau - distro free builtin
driver   : nvidia-384 - distro non-free recommended

sudo ubuntu-drivers list

Çıktısı:

nvidia-384

if

Tamam,

nvidia-settings

uygulamasını açıp kartlar arası geçiş yapabiliyor musunuz?

50ot

resimdeki gibi açılıyor ve değiştiremiyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

speakerXXL

bbswitch-dkms paketi silinirse GPU geçişi mümkün olmaz. Aşağıdaki komutla bu paketi yeniden kurunuz. Nvidia-prime paketinin de bağımlılığı olduğu için, bunu da yeniden kurmakta fayda var.

sudo apt-get install --reinstall bbswitch-dkms nvidia-prime

Ardından aşağıdaki komutla Nvidia sürücüsünü yeniden yapılandırın.

sudo dpkg-reconfigure nvidia-384

Ardından aşağıdaki komutla Intel GPU'yu etkin kılın.

sudo prime-select intel

Sistemi yeniden başlatın ve Nvidia Ayar Yöneticisini açıp geçiş yapıp yapamadığınızı kontrol edin.

50ot

[mention=637381]@speakerXXL[/mention]
bilgisayara tekrar format attım ve software updater kullanarak bilgisayarı güncelledim.Söylediğiniz yöntemi yapmadan önce driver'ı yüklemeli miyim?

speakerXXL

Sistemi yeniden kurduysanız aşağıdaki komutlarla sürücüyü kurabilirsiniz.

sudo apt install nvidia-384 nvidia-prime

Ardından aşağıdaki komutla intel GPU'ya geçiş yapın.

sudo prime-select intel

Sistemi yeniden başlattıktan sonra Nvidia Ayar Yöneticisi ile Nvidia GPU'yu etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Nvidia GPU ile sistemi açtığınızda siyah ekran sorunu ile karşılaşırsanız, sistemi kurtarma kipi ile açıp, aşağıdaki komutlarla açılışa acpi_osi="!Windows 2015" değişkenini eklerseniz.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX acpi_osi="!Windows 2015""' | sudo tee  /etc/default/grub.d/nvidia-acpi.cfg
sudo update-grub

Melqart

Benim de 2 leptopum var birinde sadece intel HD digerinde ise Intel+Nvidia ekran kartı var. Intel olanda sorunsuz bir şekilde 2 sene kadar bir süredir kullanıyorum ekran kartı kısmında pek sıkıntı yasamadım ama hibrit leptopda  3-4 aydır ugrastım çözemedım sorunları defalarca formatladım driverleri sildim kurdum birçok foruma baktım bir yeri düzeltiyorum biryer bozuluyor pes ettim artık. Bir daha da hibrit leptopa linux kurmam, sorunsuz resmi destek gelene kadar. Tavsiyem bu yazıyı okuyanlarında  daha uyumlu bir linux surumu beklemesi. Çok tepki çekebilecek bir yazı belki de kaldırılacak ama benim edindigim tecrübe bu.

50ot

[mention=637398]@Melqart[/mention]
kesinlikle katılıyorum.ekran kartı üreticileri düzgün destek vermedikçe (ki koca işletim sistemine verilmeli) sorun yaşanıyor.

speakerXXL

[mention=637398]@Melqart[/mention] sizin yaşadığınız sorunu genellemeniz yanlış bir tutum olacaktır. Ayrıca Intel + Nvidia hibrit sistemlerde hiç sorun yaşamayan bir dolu kullanıcı olduğunu görmezden gelmiş olursunuz. Bununla birlikte daha önce açtığınız konuda sisteminizde Nvidia-950M GPU olduğunu gördüm. Nvidia'nın görece güncel GPU'larında yukarıda belirttiğim, aşağıya alıntıladığım önyükleme seçeneği açılış sorunlarını çözebiliyor. Eğer sürücüyü kurup sorun yaşarsanız, bu yapılandırma ile açılıştaki sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Alıntı yapılan: speakerXXL - 10 Mart 2018 - 18:59:19

Nvidia GPU ile sistemi açtığınızda siyah ekran sorunu ile karşılaşırsanız, sistemi kurtarma kipi ile açıp, aşağıdaki komutlarla açılışa acpi_osi="!Windows 2015" değişkenini eklerseniz.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX acpi_osi="!Windows 2015""' | sudo tee  /etc/default/grub.d/nvidia-acpi.cfg
sudo update-grub

Kurulumu yukarıda önerilen biçimde yapabilirsiniz.

[mention=637400]@50ot[/mention] Benim sistemimde de Intel + Nvidia hibrit sistem var ve gerek Nvidia Prime ve gerekse Bumblebee ile sorun yaşamıyorum. Bu her iki çözüm de vaat ettiği biçimde sorunsuz çalışıyor. Acaba yukarıdaki öneriyi denediniz mi?

laz61

Masaustu pc de amd islemci + nvidia gpu var bende sorunsuz kullaniyorum. 
Laptopumda intel islemci + amd gpu var, intel dahili gpu kullaniyorum senelerdir. Laptop oyun oynamadigim icin isimi cok rahat goruyor. 
Linux kullanacak olan kisi kesinlikle nvidia gpu tercih etmeli. 
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

50ot

[mention=637402]@speakerXXL[/mention]
olmuyor pes ettim artık yardımlarınız için teşekkürler.