[Çözüldü] Arch linux sda1 baglanamadi problemi

Başlatan user, 22 Ağustos 2019 - 18:25:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

user

Warning: /lib/moudules/4.19.66-1.0-lts/modules.devnames not found - ignoring
Staring version 242.84-1.0-arch
Error: device 'uuid=55553ba.....' Not found skipping fsck
Mount: /new_root: cant find uuid=5555...
You are now being dropped into an emergency shell
Sh: cant access tty; job control turned off
[Rootfs ]#

Bilgisayari baslatamiyorum.
Bu sekilde bir uyari aliyorum. Ve klavye grubda aktifken burada calismiyor. Arch forumda benzer bir ilet okudum ama nasil cozduklerini anlayamadim. Bu sorundan once sistemi guncellemesi yaptim. Gpg cakisiyor dedigi icin --force update yaptim. Bir de fish shell'i bashrcden baslatmayi secmistim 'exec fish'komutu ile

Ne yapmam lazim, yardimci olabilir misiniz?

lnxdev

fstab dosyasında bir sıkıntı var gözüküyor tekrar yapılandırmanızı öneririm canlı archlinux usbsini bilgisayarınızda başlatın sonra root kısmı /mnt olarak bağlayın eğer diskte uefi yeri de varsa onuda düzgün bir şekilde daha önceden grubun yüklü olduğu yere bağlayın takas alanı varsa onuda mkswap /dev/sdxY yapıp sonrada swapon /dev/sdxY şeklinde yapmanız lazım düzgünce bağladıktan sonra

genfstab -U /mnt >> /mnt/etc/fstab
Eğer grub çalışmazsa tekrar bu diskleri canlı archlinux usb'sinde bağlayıp grub yüklemesi yapmanız lazım.

Arch Yükleme Disk Bölümü

user

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
bunu yaptım /usr/bin exec de hata aldı

grub-install /dev/sda1
segment'le ilgili bir sorun söyledi

mkinitcpio -p linux
bunu denedim hata mesajı alıyorum. Fstabı dediğin şekilde tekrar yazdım. Herhangi bir hata yoktu. Fakat bir şekilde linux-lts silinmişti. Onu yükledim. Bazı paketlerle uyumsuz diyor, libgpg, haskell.. Bunlar sorun olmaz yenilerim. Base paketleri yeniden mi yüklesem?

mhmtkrktr

Gpg hatasını kurulum esnasında alıyorsan, güncel olmayan bir iso sebebiyle alıyorsundur. Bu durumda, ya güncel iso üzerinden kurulum yapman, yada kalıbın archlinux-keyring paketini en başta güncellemen gerekir.

--force parametresi kaldırıldı diye biliyorum. Kaldırılmadı veya hala kullandığın kalıpta geçerli ise, bu eklemenin beraberinde birçok sorun getireceği gerçeği var. Kullanımda olduğu zaman da önerilen, "sistemi yeniden kurmayı göze almışsan, son çare olarak dene" tavsiyesi vardı.

Diğer sorunlara yardımcı olabilmek için tam olarak ne yapmaya çalıştığını bilmek gerekiyor.

1: Arch tek sistem mi olacak, yoksa birden çok işletim sistemimi olacak?
2: UEFI kurulum mu olacak yoksa BIOS kurulum mu? (disk yapılandırma, grub oluşturma gibi yöntemleri farklı)
3: 2. soruya istinaden, uygun bir kurulum yönergesi izledin mi? (emin değilsen bağlantısını paylaşabilirsin)
4: Bağlanamayan bu sda1 kurulum da hangi bölümdü? (kök, efi, swap vb.)

Alıntı Yapgenfstab -U /mnt >> /mnt/etc/fstab
Bu komut sadece fstab hiç oluşmamışsa verilebilir.
cat /mnt/etc/fstab
Zaten oluşmuşsa aynı değerleri tekrar tekrar üzerine yazmış olursun.
Eğer hatalı oluşuyorsa bunu dosyanın içinde düzeltmen gerekir.
Yeniden oluşturulacaksa, komuttan önce,
rm /mnt/etc/fstab
veya sil ve yaz için,
genfstab -U /mnt > /mnt/etc/fstab

Alıntı Yapgrub-install /dev/sda1
Grub diske kurulur, disk bölümüne kurulmaz. Yani sende ki olasılığı grub-install /dev/sda olabilir. Uefi için ise, ayrıca hedef bölüm belirtilmelidir.

user

Grub-install /dev/sda yazacaktım. Yanlış yazdım.
Bios kullanıyorum, arch wiki'deki talimatları izledim. Birkaç küçük ekleme yaptım. Herşey aktif olarak çalıştıktan sonra linux-lts'ye geçtim.

/ archlinux
Swap
Ntfs alanı var ama windows yüklü değil. Bu bölümü fstabdan çıkardım.

Dediğin gibi içini kontrol ettim fstabın ama aynı değerleri yazdı, o yüzden bende öncekileri # yorum olarak düzelttim. Biraz araştırdım, systemd'yi downgrade systemd beraberinde birkaç systemd paket ile downgrade yapıldığında çözüm alan var. Ben downgrade paketini yükleyemedim, sanırım o yüzden çözemiyorum

lnxdev

Alıntı YapBen downgrade paketini yükleyemedim, sanırım o yüzden çözemiyorum
AUR Downgrade

Yükleme işlemini yaptıktan sonra initramfs yeniden oluşturun.
mkinitcpio -p linux-lts

mhmtkrktr

Systemd'nin sürümlerine şu bağlantıdan ulaşabilirsin. https://archive.archlinux.org/packages/s/systemd/
Aşağıda ki yöntem öncelikle tüm temel paketleri yenileyecek, sonrasında systemd sürümünü güncel olandan 2 sürüm aşağı çekecektir.

arch-chroot /mnt
pacman -S archlinux-keyring wget
pacman -S $(pacman -Qgq base base-devel xorg xorg-drivers xorg-fonts)
wget https://archive.archlinux.org/packages/s/systemd/systemd-242.32-3-x86_64.pkg.tar.xz -P /home/KULLANICI_ADIN/
pacman -U /home/KULLANICI_ADIN/systemd-242.32-3-x86_64.pkg.tar.xz

user

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 24 Ağustos 2019 - 16:08:44

pacman -S archlinux-keyring wget
pacman -S $(pacman -Qgq base base-devel xorg xorg-drivers xorg-fonts)

İlkinde ve ikinci komutta biraz sonra örnekliyeceğim sorunları veriyor fakat birinciyi yükledi. Kopyalayip yapistiramadigim icin uzun uzun yazmadan şu şekilde özetliyeyim
error: local database is inconsistent: name mismatch on package atk
Error local database is inconsistent: version mismatch on package atl

Bu diğer için devam ediyor: bzip2 cryptsetup, device mapper, ghc, json-c, libev, libgpg-error, mpg123, lz4, recode, xorg-server-xdmx. Birkaç paket daha var.
Sanırım diskde de hata görüyor aralarda
[1067.3672272 EXT4-fs error /dev/sda1: ext4 find entry 1489 inode#210580 comm pacman checksumming directory block 0
Error: couldnot open file /var/lib/pacman/local/spirv-tools-2019.3-2.0/desc:bad message0

Bir de bunlarin en altinda su ekli
error:failed to initialize alpm library
Could not find or read directory ash

Kusura bakmayın tüm çıktıyı alamadım.

Badsectors diye arattığımda şu sonuçları buldum.

sudo badblocks -v /dev/sda1 > /home/archlinux/badsectors.txt
sudo fsck -l /home/archlinux/badsectors.txt /dev/sda1

Şu an aşağıdaki komutun ilkini çalıştırdım

Pass completed 280 bad blocks founs (280/0/0 errors).
Siz tamam derseniz ikinciye de çalıştırayım
Bulduğu internet sitesi: https://www.tecmint.com/check-linux-hard-disk-bad-sectors-bad-blocks/ [/url]
Diğerlerini yapmadığım için initramfs yapmadım, onda günlükle ilgili hata alıyorum.

mhmtkrktr

Diğer mesajlarda ne gördüğünü bilmiyorum ancak paylaştıkların diskin değil pacman ve yerelde ki paketlerin bozuk olduğuna işaret ediyor gibi.
Öncelikle pacman'i düzeltmek için chroot'dan önce pacman'in de dahil olduğu base gurubunu yenileyebilirsin.
pacstrap /mnt archlinux-keyring
pacstrap /mnt wget base base-devel
arch-chroot /mnt
pacman -Scc ; pacman -Sy #yerelde tutulan kurulum paketlerini ve sync verilerini temizler. Çıkan iki soruyu da evet olarak şeç
pacman -S $(pacman -Qgq xorg xorg-drivers xorg-fonts)
wget https://archive.archlinux.org/packages/s/systemd/systemd-242.32-3-x86_64.pkg.tar.xz -P /home/KULLANICI_ADIN/
pacman -U /home/KULLANICI_ADIN/systemd-242.32-3-x86_64.pkg.tar.xz

user

Bilgisayarda başka problemler çıktı, yapamadım. Bunu çözüldü olarak kaydedeyim; çünkü bunlarla da olmazsa başka ne denenebilir bilmiyorum. Hepiniz çok teşekkür ederim. Tamiri kurması kadar öğretici, çok ilginç bir dağıtım arch :)

Empat

Konu, çözüldü olarak işaretlendiği için konuyu kilitliyorum. Aynı sorunla karşılaşan olursa, kilit açma isteği gönderebilir.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!