Hometech HT 14A Arch Linux Nasıl Kurulur ?

Başlatan archer, 04 Mart 2018 - 02:59:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

archer

Merhaba,
UEFI 32 bit Windows 10 ile geldi laptop. Ne kadar uğraşırsam uğraşayım hiçbir sistem kuramadım başka. Windows'u komple kaldırmak için ne yapmalıyım ? Arch Linux kurmak istiyorum uyumsuz driver sorunu yaşar mıyım ? Mesela ses çalışmama veya wifi çalışmama gibi. 32 GB depolama yeterli midir ? Flash belleğe kurup boot etmeye çalıştım olmadı, kurmaya çalıştım bootdan sonra hata verdi. Bu tür bilgisayarlarda sanırım başka bir sistem kurarsak Windows'u geri yükleyemiyormuşuz. Doğru mudur ?

decent

Merhaba,
Manjaro 32 bit sürümlerden birini (LXDE, Gnome vs.) kullanarak makinayı başlatabiliyorsan gerisini getiririz.

Şu anda böyle bir cihazdan, Manjaro' dan yazıyorum.

Kernel: 4.4.116-1-MANJARO i686 bits: 32 Console: tty 1 Distro: Manjaro Linux
Machine:   Device: desktop System: HOMETECH product: Wi 360 serial: N/A
Drives:    HDD Total Size: NA (-)
           ID-1: /dev/mmcblk0 model: N/A size: 62.5GB
Partition: ID-1: / size: 21G used: 8.4G (44%) fs: ext4 dev: /dev/mmcblk0p5

archer

Alıntı yapılan: decent - 04 Mart 2018 - 15:32:46
Merhaba,
Manjaro 32 bit sürümlerden birini (LXDE, Gnome vs.) kullanarak makinayı başlatabiliyorsan gerisini getiririz.

Şu anda böyle bir cihazdan, Manjaro' dan yazıyorum.

Kernel: 4.4.116-1-MANJARO i686 bits: 32 Console: tty 1 Distro: Manjaro Linux
Machine:   Device: desktop System: HOMETECH product: Wi 360 serial: N/A
Drives:    HDD Total Size: NA (-)
           ID-1: /dev/mmcblk0 model: N/A size: 62.5GB
Partition: ID-1: / size: 21G used: 8.4G (44%) fs: ext4 dev: /dev/mmcblk0p5

Herhangi bir dağıtımı boot edebiliyorum. Ama boot ekranında çıkan hiçbir seçenek çalışmıyor hata veriyor.

decent

Alıntı yapılan: decentManjaro 32 bit sürümlerden birini (LXDE, Gnome vs.) kullanarak makinayı başlatabiliyorsan gerisini getiririz.

archer

Alıntı yapılan: decent - 04 Mart 2018 - 16:39:10
Alıntı yapılan: decentManjaro 32 bit sürümlerden birini (LXDE, Gnome vs.) kullanarak makinayı başlatabiliyorsan gerisini getiririz.
Dediğim gibi ekran geliyor ama hiçbir seçenek çalışmıyor hata veriyor. HDD sıfırlayıp UEFI'dan kurtulmayı düşünüyorum sen nasıl kurdun ?

decent

Harddiski sıfırlasak da bios yerinde kalacak.
Tekrar söylüyorum, Manjaro ile başlatıp diskte bölüm ayıracaksınız. Çalışan sistem üzerindeyken refind paketini yükleyceksiniz. Manjaro kurulumu yapıp yeniden başlatacaksınız, budur.

archer

Alıntı yapılan: decent - 04 Mart 2018 - 19:30:18
Harddiski sıfırlasak da bios yerinde kalacak.
Tekrar söylüyorum, Manjaro ile başlatıp diskte bölüm ayıracaksınız. Çalışan sistem üzerindeyken refind paketini yükleyceksiniz. Manjaro kurulumu yapıp yeniden başlatacaksınız, budur.
Şimdi anladım teşekkürler.

decent

Rica ederim, gerekli durumlarda ekran görüntüsü veya çıktı aktarırsanız çözüm ararız.

archer

Alıntı yapılan: decent - 04 Mart 2018 - 23:03:47
Rica ederim, gerekli durumlarda ekran görüntüsü veya çıktı aktarırsanız çözüm ararız.
Bir soru daha sormak istiyorum. Bu cihazda flash bellek aracılığıyla persistent bir biçimde çalıştırılamaz mı Linux ? Flash bellekten kullanabilirsem gerektiği yerde Windows'u da kullanabilirim.
2. Sorum diski ikiye bölünce bir kısma manjaro kurucaz. Diğer kısımda Windows kalıcak mı ?

decent

1- Tabii ki çalıştırabilirsin. Ubuntu Başlangıç Diski Oluşturucu ile bir USB hazırlamak yeterli.
2- Benim kullandığım yöntem, 64 GB disk üzerinden 20 GB kadarını Manjaro için ayırdım. İstediğin zaman Windows' u da açıp kullanabilirsin. Hatta kart yuvası var, ayrıca 64 GB hızlı bir Samsung SD kart taktım ve toplamda 128 GB depolama alanı oldu. :) Tablet sınıfındaki 11.6' bir cihaz için çok iyi.

archer

Alıntı yapılan: decent - 05 Mart 2018 - 01:13:30
1- Tabii ki çalıştırabilirsin. Ubuntu Başlangıç Diski Oluşturucu ile bir USB hazırlamak yeterli.
2- Benim kullandığım yöntem, 64 GB disk üzerinden 20 GB kadarını Manjaro için ayırdım. İstediğin zaman Windows' u da açıp kullanabilirsin. Hatta kart yuvası var, ayrıca 64 GB hızlı bir Samsung SD kart taktım ve toplamda 128 GB depolama alanı oldu. :) Tablet sınıfındaki 11.6' bir cihaz için çok iyi.
Çok teşekkür ederim cevaplar için.

archer

[mention=637219]@decent[/mention]
Arch linux kurulumu için flash hazırladım refind da kurdum ama refinddan da açsam biosdan da açsam karşıma grub 2.02 çıkıyor.
Ne yapmam gerek yükleme ekranına geçmek için?

decent

Bios ' a girerek ilk sıraya Flash belleği almanız gerekiyor.

archer

Alıntı yapılan: decent - 10 Mart 2018 - 11:53:34
Bios ' a girerek ilk sıraya Flash belleği almanız gerekiyor.
Bios'da EFI bölümünde var öyle bir ayar ama sırası değişmiyor.

decent

Flash takılı durumdayken bahsettiğimiz ekranı buraya resimleyebilir misin ?

archer

Alıntı yapılan: decent - 10 Mart 2018 - 17:12:11
Flash takılı durumdayken bahsettiğimiz ekranı buraya resimleyebilir misin ?
https://i.hizliresim.com/lORYaB.jpg
Ubuntu kurmayı denedim try ekranı açılıyor, ama sonra grub kurulamadı hatası veriyor kurulum sonunda. Boot repair kurmaya çalıştım oda kurulmuyor. Ubuntuyu deneme modunda açınca wifi bağlanmıyor mu?

decent

Sorun değil, (3. sıradaki EFI ile başlayanı ilk sıraya alın) flash bellekten Ubuntu ile sistemi başlatın. Canlı çalışan sistem üzerinde iken refind paketini yükleyin,
sudo refind-install sudo && sudo refind-mkdefault
Yeniden başlatın.

archer

Alıntı yapılan: decent - 11 Mart 2018 - 10:16:05
Sorun değil, (3. sıradaki EFI ile başlayanı ilk sıraya alın) flash bellekten Ubuntu ile sistemi başlatın. Canlı çalışan sistem üzerinde iken refind paketini yükleyin,
sudo refind-install sudo && sudo refind-mkdefault
Yeniden başlatın.
Sırayla oynayamıyorum. Refind zaten yüklü sistemde ama linuxta yüklemem gerekiyorsa tekrar yükleyeyim?

decent

archer

Alıntı yapılan: decent - 11 Mart 2018 - 22:17:54
Tekrar yükleyebilir misin ?
Tabi ki deniyorum. Bişey daha söyleyeyim bende bu yazılımlar direk boot olmuyor bootia32.efi isimli bir dosyayı efi boot klasörüne atarak boot edebiliyorum. Windows 10 32 bit var bende ve 64 bit linux direk boot olmuyor.

decent

Hiç uğraşma bence, doğrudan 32 bit olan bir dağıtım üzerine yoğunlaş..

archer

Alıntı yapılan: decent - 12 Mart 2018 - 15:17:52
Hiç uğraşma bence, doğrudan 32 bit olan bir dağıtım üzerine yoğunlaş..
32 bit uefi konusunda sorun çıkarıyor çalışmıyor. Mint kurmayı deniyorum şuan.