Düşük Donanımlı Pc İçin Linux Önesiri

Başlatan Robinson_Crusoe, 03 Mart 2018 - 13:07:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Robinson_Crusoe

Merhaba arkadaşlar pentium 4 işlemcili 160 gb hdd li 3 gb ramlı 128 mb ekran kartlı eski bir pc var buna ubuntu 16.04 kurdum resmen çuvalladı windows xp bile çok yavaş çalışıyor, bu pc ye hangi linux işletim sistemini kursam hızlı sorunsuz ve Türkçe desteği iyi olan sürümü tavsiye edersiniz,
Herif manyak yüzünden belli,

alorak

Alıntı yapılan: Robinson_Crusoe - 03 Mart 2018 - 13:07:57
Merhaba arkadaşlar pentium 4 işlemcili 160 gb hdd li 3 gb ramlı 128 mb ekran kartlı eski bir pc var buna ubuntu 16.04 kurdum resmen çuvalladı windows xp bile çok yavaş çalışıyor, bu pc ye hangi linux işletim sistemini kursam hızlı sorunsuz ve Türkçe desteği iyi olan sürümü tavsiye edersiniz,

XFCE tabanlı olan herhangi bir dağıtım işini çok iyi bir biçimde görecektir. Xubuntu 17.10 veya Pardus 17.2 kurabilirsiniz.
özgürlük için

illedelinux

Eğer normal kullanımda böyle oluyorsa senin bilgisayar sorunlu, benim makine tam 10 yıllık ve 2 GB Ram var, Ubuntu'da gayet normal çalışıyor, herhangi bir yavaşlık söz konusu değil.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Robinson_Crusoe

Alıntı yapılan: alorak - 03 Mart 2018 - 13:11:18

XFCE tabanlı olan herhangi bir dağıtım işini çok iyi bir biçimde görecektir. Xubuntu 17.10 veya Pardus 17.2 kurabilirsiniz.

Bir çok düşük sistemde çalışan linux sürümü var xbuntu iyi gibi biraz araştırdım üstat, benim eski sistemde hızlı çalışır mı ? pixel linux daha hafif bir sistem diyorlar ben bunların yanında hem sistem güncel hemde kaliteli türkçe dil desteği istiyorum,

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mart 2018 - 13:24:57

Alıntı yapılan: illedelinux - 03 Mart 2018 - 13:17:22

Eğer normal kullanımda böyle oluyorsa senin bilgisayar sorunlu, benim makine tam 10 yıllık ve 2 GB Ram var, Ubuntu'da gayet normal çalışıyor, herhangi bir yavaşlık söz konusu değil.

Benim pc de yaklaşık 10 yıllık var üstat, mesela ubuntuda bir bencere açıkken bir yere sürüklüyorum donarak gidiyor ayrıca windows xp bile kasıyor, :(

systmrrr

dusuk donanim icin raspbian kullanabilirsin ben kullaniyorum. raspbian desktop denemelisin.
benim pc 1gb ram 64mb ekran karti ampron işlemci var
dusun yani bu donanimla bile harika calisiyor

Khan

Bilgisayarının anakartında veya PSU'sunda sorun olabilir.
Hafif dağıtım önerisinde; öncelik Zenwalk GNU/Linux olmak üzere Arch Linux, Linux Lite, Puppy Linux veya Damn Small Linux kullanabilirsin.

Robinson_Crusoe

Raspberry epey düşük sistem kullanıyor gibi en iyisi bu iki işletim den birisini kurum sonucu ona göre yazayım peki size göre hangisini kurum arkadaşlar,

Raspberry mi yoksa Xubuntu yumu,

Khan

Benim bildiğim Raspberry diye bir GNU/Linux dağıtımı yok.
Distrowatch'da şunu buldum:

https://distrowatch.com/table.php?distribution=raspbian

Ama kullanamazsın. Sadece armhf platformu için mevcut.

GNU/Linux tecrüben nedir?
Ne kadar zamandır GNU/Linux kullanıyorsun?
CLI'den kurulum yapabilir misin?

Robinson_Crusoe

Alıntı yapılan: Khan - 03 Mart 2018 - 23:41:54
Benim bildiğim Raspberry diye bir GNU/Linux dağıtımı yok.
Distrowatch'da şunu buldum:

https://distrowatch.com/table.php?distribution=raspbian

Ama kullanamazsın. Sadece armhf platformu için mevcut.

GNU/Linux tecrüben nedir?
Ne kadar zamandır GNU/Linux kullanıyorsun?
CLI'den kurulum yapabilir misin?

Yukarıdaki arkadaş @ systmrrr,  raspbian desktop 1 gb makinada çalışır deyince ondan xubuntu arasında kaldım,

Çok uzun süre sabit linux kullanmadım merak amaçlı kurdum kullandım hep,

Cli den kurulum yapamam üstat,

illedelinux

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

lafurus

Kesinlikle Peppermint OS'u öneririm. Ubuntu tabanlı, teması filan dandik geliyor ilk başta ama çok güzel özelleştirebiliyorsun -XFCE tabanlı olduğu için özellikle- (bir örnek -> https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=19.msg54229#msg54229) hemde eski hızından hiç kaybetmeden. Açılması diğer hafif dağıtımlara nazaran bi tık yavaş, ama açıldıktan sonra uygulamaların açılması ve çalışması ayrıca pcnin kapanması inanılmaz hızlı. Ben öyle bir şey görmedim, çok fazla dağıtım değiştiren sıkıldıkça DistroWatch'da gezip bişiler kuran bir insanım. Ayrıca bu bilgisayarı internette gezinmek için kullanacaksındır muhtemelen sadece bunun için de ICE diye bir uygulaması var çok kulanışlı ve hoş. Bi denemeni tavsiye ederim: https://peppermintos.com/

Khan

Şöyle de komşunun ürünü var:
https://distrowatch.com/table.php?distribution=antix

Hedefi tam senin makina.
Öyle dandik bir dağıtım da değil.
Distrowatch'da 16'ncı sırada.
Ben Arch Linux kullanıyorum, 14'üncü sırada.

systmrrr

raspberry nin desktop surumu var. oyle bi os yok yazan olmuş yanliş biliyor. en guzeli raspberry nin raspbian desktop olanidir. hem debian tabanli alismak kolay olur. bende 1 gb ram var harika calisiyor.

Khan

Alıntı yapılan: systmrrr - 04 Mart 2018 - 02:19:48
raspberry nin desktop surumu var. oyle bi os yok yazan olmuş yanliş biliyor. en guzeli raspberry nin raspbian desktop olanidir. hem debian tabanli alismak kolay olur. bende 1 gb ram var harika calisiyor.
Ne idüğü belirsiz bir şey. Distrowatch'da x86 mı yoksa x86_64 mü olduğu çıkmıyor. Debian tabanlı.
Raspberry'nin kendi sitesinde var: https://www.raspberrypi.org/downloads/raspberry-pi-desktop/
(İndirmeye çalışınca x86 yazısını gördüm.)

Raspbian Pixel masaüstü kullanıyorsa tercih edilebilir.

Robinson_Crusoe

Xubuntuyu kurdum canavar gibi oldu makina şimdi onu kullanarak yazıyorum şu an güncellmeleri alıyorum 10 numara 5 yıldız valla,

Edit:Az önce güncellemeleri alıyordum chrome kurdum onu kullandığım yerde sistem dondu arka plan da güncellemeler inmiş kuruluyordu sonrasında reset attım xubuntu açılış ekranın da kaldı şu an,