windows 10s den kurtulmak lubuntu kurmak

Başlatan ilksumat, 26 Şubat 2018 - 23:49:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilksumat

Merhabalar,

Ekonomik sebeple ve ayrıyeten bilgisizlikten windows 10s yüklü bir asus notebook sahibi oldum. Bunu silerim lubuntu kurarım diye düşündüm. Ama gel görünki lubuntuyu bırak windows 10un kendi bünyesinde bile hiç bir şey yükletmiyor. Windows 10un en kötü modeliymiş. Resmen okul çocukları falan içinmiş. Öyle oluncada hiç bir şey yükletmiyor.

Şimdi windows 10s den windows pro geçip onun üzerinden lubuntuya hazır hale getirsem dedim. Fakat bu seferde ürün anahtarı diye bir şey istiyor. Ürün anahtarı nerde diye bakıyorum bakıyorum bulamıyorum bakalım ne olacak. Mart ayının 30una kadar windows proya geçilebiliyormuş ücretsiz olaraktan. Ama işte anahtar meselesi.

Artık kafa göz nasıl olcaksa bulmaya çalışıyorum. Benim sorum bütün bunları yaptıktan sonra windows 10 pro silip lubuntuya geçebilirmiyim? Artık onun derdine düştüm.

Ya birde direk bir lubuntu kurulum usb takıp ordan yüklemeye çalışsam bu haliyle (windows 10s haliyle) biostan falan girip yapmaya çalışsam? Acaba olurmu?

En ufak yardım bile çok hora geçer. Teşekkürler peşinen.

Khan

Lubuntu'yu Rufus ile USB'ye çekip bilgisayara yükle.
Neden yüklenmesin?

hossohbetli

Windows ile ilgili bir sorun olmaz.
Linux'ü ister ayrı bir bölüme kurarsınız isterseniz de tüm diski formatlayıp tek işletim sistemi olarak kurarsınız. Bunun için Windows üzerinde boğusmanıza gerek yok.

Bir Lubuntu iso dosyası, bir USB veya DVD,
iso dosyasını USB'ye yazdırmak için Linux USB Creator; DVD'ye yazdıracaksanız imgburn programı yeterlidir.

Gerisi, Linux kurma rehberinden takip edilebilir.

Rambo