Ubuntu 18.04 Gnome ile Gelmiyor Mu ?

Başlatan ademsahin, 25 Şubat 2018 - 00:51:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ademsahin

Herkese iyi akşamlar ,

Unity'e bir türlü ısınamadığım için ne zamandır Mint ve Manjaro'yu değiştire değiştire kullanıyordum ancak nette 18.04 sürümünde Ubuntu'nun tekrar Gnome ile gelmeye başlayacağını okuyunca her ne kadar sorunları olacağını bilsem de gözümü karartıp 18.04 iso dosyasını indirdim. Hevesle kurulumu bitirdim ancak garip bir durum var. 18.04 sürümü Unity ile geliyor. Ben bunu nasıl 18.04 varsayılan arayüz olan gnome çevirebilirim.

systmrrr

sudo apt install gnome-shell
sudo apt install ubuntu-gnome-desktop

yeniden baslat gnomeden giris yap

alquirel

Alıntı yapılan: systmrrr - 25 Şubat 2018 - 03:00:09
sudo apt install gnome-shell
sudo apt install ubuntu-gnome-desktop

yeniden baslat gnomeden giris yap

18.04 için böyle bir işleme ihtiyacınız yok. Varsayılan olarak Gnome kurulu geliyor zaten. Bunu uçbirimde şu kodla teyit edebilirsiniz :

gnome-shell —version

Yalnız şu var, Gnome masaüstünün görünümünü Unity'yi andıracak şekilde özelleştirerek sunuyor Ubuntu. O yüzden bir karışıklık yaşamış olabilirsiniz.

ademsahin

Kurulum sonrası ekranım bu şekilde

alquirel

[mention=637009]@ademsahin[/mention] bu gönderdiğiniz masaüstü Gnome Shell ;)

ademsahin

O zaman Ubuntu kullanmam için hiçbir sebep kalmadı Unity ile yaşadğım tüm sorunlar neredeyse aynen Gnome ile de mevcut. Belki benim bilgisayarımdan kaynaklıdır ama sıkıntı olduktan sonra nereden kaynaklı olduğunun ne önemi var ki ???

decent

Alıntı yapılan: ademsahin - 25 Şubat 2018 - 18:12:38
O zaman Ubuntu kullanmam için hiçbir sebep kalmadı Unity ile yaşadğım tüm sorunlar neredeyse aynen Gnome ile de mevcut. Belki benim bilgisayarımdan kaynaklıdır ama sıkıntı olduktan sonra nereden kaynaklı olduğunun ne önemi var ki ???
Belkisi fazla..
Demek ki sorun bilgisayarında, demek ki Ubuntu değil de Ubuntu Mate veya Xubuntu çalıştırmayı deneyip sorunsuz bir sistem arayışına girebilirsin. Demek ki Unity, Gnome vs. Ubuntu varsayılan masaüstü koşulları donanım ile uyuşmuyor..

illedelinux

Alıntı yapılan: ademsahin - 25 Şubat 2018 - 18:12:38

decent ustamın yorumuna ek olarak, 18.04 henüz günlük işlenen bir sürüm, stabil değil, yaşadığın sorunların ne olduğunu bilemem ama başka oturumları denemen gerekebilir.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

iskendermusaoglu

Fedora 27 kullanmayı tavsiye ederim. Ham Gnome ile geliyor. Ubuntu ile yaşadığım birçok sorun Fedora ile yok oldu. Hala Wayland'da sorunlar yaşıyorum ancak onu da Xorg kullanarak aştım. Fedora'nın yazılım merkezi hem daha güncel hem de güncellemeler sorunsuz bir şekilde halloluyor.