Ubuntu 17 10 gparted sorunu

Başlatan soldanatar, 19 Şubat 2018 - 22:02:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

soldanatar

16 04  den 17 10 a yukselttikten sonra gparted uygulamasi acilmiyor kaldirip yeniden yuklemedim olmadi  ayrica klavyem surekli turkce klavyeden cikiyor bunun sebebi ne olabilir tesekkurler

edit : sudo gparted

çıktı
Created symlink /run/systemd/system/-.mount → /dev/null.
Created symlink /run/systemd/system/boot-efi.mount → /dev/null.
Created symlink /run/systemd/system/run-user-1000.mount → /dev/null.
Created symlink /run/systemd/system/run-user-122.mount → /dev/null.
Created symlink /run/systemd/system/snap-core-3887.mount → /dev/null.
Created symlink /run/systemd/system/snap-core-4017.mount → /dev/null.
Created symlink /run/systemd/system/snap-pycharm\x2dcommunity-43.mount → /dev/null.
Created symlink /run/systemd/system/tmp.mount → /dev/null.
Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 key
(gpartedbin:3368): Gtk-WARNING **: cannot open display: :0
Removed /run/systemd/system/-.mount.
Removed /run/systemd/system/boot-efi.mount.
Removed /run/systemd/system/run-user-1000.mount.
Removed /run/systemd/system/run-user-122.mount.
Removed /run/systemd/system/snap-core-3887.mount.
Removed /run/systemd/system/snap-core-4017.mount.
Removed /run/systemd/system/snap-pycharm\x2dcommunity-43.mount.
Removed /run/systemd/system/tmp.mount.

decent

Şu şekilde çalıştırıp yine aynı çıktıyı alabiliyor muyuz ?
sudo -i
# gparted

mendirec

soldanatar

Teşekkür ederim başlık gözümden kaçmış , her seferinde xhost +local: yazmak açıkçası can sıkıcı. Ayrıca  17.10'a yükselttiğimden beri sürekli aksilikler var  ;

-Boot repair çalışmıyor
-TeamViewer uygulaması çalışmıyor
-Klavye sık sık türkçe klavyeden çıkıyor
-Sağ üst kısımda  "-" şeklinde uyarı simgesi var

tekrar 16.04 e recovery'den geçebilmem mümkün mü acaba ?

lnxdev

[mention=636919]@soldanatar[/mention], geçmenize gerek yok. Şifrenizi girip oturumu açtığınız ekranda şifrenizi girdiğiniz kutunun altında çark simgesi şeklinde Gnome'u Xorg üzerinde aç şeklinde yada Gnome on Xorg şeklinde başlatarak Xorgu kullama bilirsiniz. Görüldüğü üzere wayland de hala sıkıntı var.

soldanatar

Alıntı yapılan: lnxdev - 20 Şubat 2018 - 12:21:11
[mention=636919]@soldanatar[/mention], geçmenize gerek yok. Şifrenizi girip oturumu açtığınız ekranda şifrenizi girdiğiniz kutunun altında çark simgesi şeklinde Gnome'u Xorg üzerinde aç şeklinde yada Gnome on Xorg şeklinde başlatarak Xorgu kullama bilirsiniz. Görüldüğü üzere wayland de hala sıkıntı var.

hocam Gnome on Xorg deyince parolayı yazdıktan sonra ne klavye ne mouse çalışıyor ?

decent

@soldanatar,
XFCE masaüstü ortamını yükleyip aynı sorunu tekrarlayabilir misin ?

Hatta GDM yerine LightDM yükleyip etkinleştirebilirsin.

soldanatar

Alıntı yapılan: decent - 20 Şubat 2018 - 13:01:55
@soldanatar,
XFCE masaüstü ortamını yükleyip aynı sorunu tekrarlayabilir misin ?

Hatta GDM yerine LightDM yükleyip etkinleştirebilirsin.

XFCE masaüstü ortamını kurdum aynı sorunlar devam ediyor .

soldanatar

XFCE masaüstü ortamını ortamını nasıl kaldırabilirim , ayrıca 18.04'te  default masaüstü ortamı Unity mi oluyor ? çünkü bazı uygulamaları XFCE masaüstü ortamında(xubuntu) çalıştıramadım ama Unity'e geçince aynı programlar çalışmaya başladı ve Unity masaüstü ortamı güncellenebiliyor mu eğer güncelleniyorsa nasıl yapabilirim ? Teşşekürler.

LinuxMaster

Şimdi sana alışılmışın dışında ,sıra dışı bir yöntem önereceğim.Ben bunu sisteme yüklenmekte inatlaşan İntel Çipset Sürücüsünü yüklemek için kullandım.Ve işe yaradı.

Yapman gerekenler aşağıda bir bir özetlenmiştir.

0.Aşama

Öncelikle sistem'e GNU/Linux Terminal ekranından Gedit (Gnome Gelişmiş Metin Düzenleyicisi Yazılımı)

apt-get -u install gedit yüklemelisin. Bu komut kalıbındaki -u parametresi yazılımın tüm bağımlılıklarını tavsiye edilen bileşenlele beraber kurulmasını sağlayacaktır.

1.Aşama:

sudo cp /etc/lsb-release /etc/lsb-release.backup komutu yedek alınır.

2.Aşama:

sudo  gedit /etc/lsb-release komutu ile "lsb-release" Gedit metin düzenleyicide root haklarıyla açılır.

3.Aşama:

Bu metin dosyası satırında bulunan;

DISTRIB_RELEASE=
DISTRIB_CODENAME=
satırları bir üst sürüm veya bir alt sürüm kodlamaları ile değiştirilir.Ve dosya kayıt edilir.Programdan çıkılır.

4.Aşama:

Sistem yeniden başlatılır.

5.Aşama:

Linux Terminal arabiriminden; (root hakları ile)

sudo apt-get -u update

sudo apt-get -u upgrade

sudo apt-get -u dist-upgrade

sudo apt-get -u check

komutlarını sırasıyla verdikten sonra sorunu yazılımı kaldırıp tekrardan kurma işleminde sonra ......

6.Aşama;

sudo cp /etc/lsb-release.backup /etc/lsb-release Yedeğin geri yüklemesi......

7.Aşama;

sudo reboot force

Tebrikler sorununu hallettin......

LinuxMaster

soldanatar

[mention=639388]@LinuxMaster[/mention]@LinuxMaster öncelikle cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim ama ; söylediğiniz adımları hatasız bir şekilde yaptım.
DISTRIB_RELEASE=
DISTRIB_CODENAME=

şu kısımda 17.10 ve  Artful Aardvark yazdım .  Parolayı yazarken çarka tıkladığımda "Ubuntu" seçeneğinde denedim bu yazdıklarınızı . Seçenekler arasında Unity'de vardı . Hatta o seçenekler şunlar ;

*Ubuntu
*Ubuntu on Wayland
*Unity
*Xfce Session
*Xubuntu Session

Unitiy(16.10 ile neredeyse aynı özellikler) seçeneğinde kararlı çalışıyor pc. Yalnız anlamadığım bir mevzu var bu seçeneklerin hepi XFCE ' e mi ait ? Sanırım masaüstü ayarlarını default edersem sorun çözülecek gibi ama bunun için sanırım çnce xfce'i kaldırmam gerekiyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.  şimdiden teşekkürler.