PARDUS OS Tartışmak İstiyorum

Başlatan moons94, 25 Haziran 2018 - 13:10:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moons94

Özet/Sorular
- Pardus sizce ne kadar yerlidir ? Desteklenmesi lazım mı ? Neden desteklenmeli ?
- Linux tabanlı "milli, bize ait, bizim işletim sistemimiz" demek ne kadar gerçekçi ve doğrudur ?
- Pardus OS gelişim hızını iyi buluyor musunuz ? (Ben şahsen hiç iyi bilmiyorum)
- Pardus Eksik yönleri nelerdir ? (Kullanıcı dostu değil. GTX 960 gibi bir ekran kartını algılayıp kapalı kaynak kodlu bir sürücüyü bana öneremiyor.)

Merhaba arkadaşlar, bugün PARDUS OS tartışmak istiyorum. Bildiğiniz üzere Pardus Milli İşletim Sistemi adı altında duyruldu ve TÜBİTAK tarafından bir süre desteklendi. Bildiğim kadarıyla yeterince ilgi görmemesinden kaynaklı olsa gerek TÜBİTAK desteği çekildi ve kullanıcıları tarafından "Milli İşletim Sistemi" hayali devam ettirildi(Topluluk tarafından bağımsız, desteksiz olarak PARDUS OS geliştirilmeye devam edildi.Hatta işletim sistemi Pardus Anka adı ile çıkarılmıştı. Anka kuşunu biliyorsunuzdur; Öldüğün de küle dönüşen ve her seferinde küllerinden doğan bir kuştur. Bana göre mücadeleyi simgeleyen çok güzel  Ne zaman olduğunu bilmiyorum şimdi kendi web sitesinde gezdiğimde gördüm PARDUS tekrardan TÜBİTAK desteğini almış.

İlk çıktığı zaman ben Linuxta tamamen yeniydim. Forumlarda şu laf çok dolanıyordu "sadece bir Linux dağıtımının teması değiştirilmiş hali". Bu söylemlere inanmak istememiş ve pardus OS kullanmak istemiştim. Kullanırken terminalin bana ingilizce çıktılar verdiğini görünce forumlardaki söylentilerin doğru olduğuna inandım ve kullanımını bıraktım.

Yıl oldu 2018 Linux dünyasında az çok vakit geçirdim genelde Windows'da takıldım ve şunu fark ettim. Linux tabanlı bir işletim sistemi yapıp bunun milli bir işletim sistemi olduğunu söylemek bana göre LINUX'a hakaret. Linux destek veren bir çok insan var. Farklı milletlerden ve karşılıksız olarak bunu yapıyorlar. Özgür yazılıma inandıkları için. İnsanların özgür olması ve bilgilerini koruyabilmesi için destekliyorlar ve bunu alıp Milli bir işletim sistemi bize ait bir işletim sistemi haline getireceğiz demek bence yanlış ve gerçek dışıdır.

"Yerli bir işletim sistemi yapmayalım" demiyorum. Bence özellikle devlet dairelerinde Linux tabanlı veya başka bir şekilde. Nasıl olursa olsun tamemen kodları bize ait kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi olmalı. Belki bunun türevi halk ile açık kaynak kodlu bir şekilde paylaşılabilir. Tartışmak istediğim konuları üstte özette verdim.

Yukarıdaki görsele bakın. Pardus 17.2 Sunucu sürümüne ait bir görsel ve çıktısı ingilizce. Ben gerçekten milli bir işletim sistemi, düşüncesi içinde milli duygularım ile bu işletim sistemini bilgisayarıma kuramıyorum.

Sizin de düşünceleriniz ve bana söyleyecekleriniz vardır. Lütfen yazınız <3

EK: Bu işletim sistemini halka yaymak istiyorsak gerçekten kullanımı çok kolay olmalı. Belki yeni nesil biraz uğraş vererek bu işletim sistemini adepte olabilirler ama  yaşı 40 geçmiş kesim buna kesinlikle kafa yormyacaktır. Gerçekten kullanımın çok zor olduğunu düşünüyorum.
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

alquirel

Daha önce defalarca sorulup defalarca ateşli ve kırıcı tartışmalara sahne olup defalarca kilit vurduğumuz bir başkık türü malesef. Uyarımızı başta yapıp başlıktaki münasebetlerin ölçülü tartışmadan uzaklaşmamasını temenni edelim.

moons94

[mention=639382]@alquirel[/mention]
Bir hakaret söz konusu olduğunda karşılık vermem merak etmeyin.
Ayrıca şunu da eklemek isterim:
Belki bu başlığı PARDUS'a bir şekilde yardım etmiş, emek vermiş birilerini görecektir. Emeklerinin  beğenilmemesi veya taktir edilmemesi kalbini kırabilir. Lütfen kırılmasın, incilmesin.
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

meda

Uzun uzadıya yazılıp çizilecek bir durum fakat basitçe birkaç kelam etmek istiyorum.

Yerli veya milli olsa ne olur olmasa ne olur. Küresel ortamda bunun pek de bir önemi kalmadı.

Mesele her zaman para meselesi... rengi dili dini yoktur.Redhat, Opensuse gibi katma değer sağlayıp küresel olarak satamadıktan sonra. Yazılım temeli Amerika, üreticisi Çin'li vergilendirmesi İrlanda, Yeni Zellanda global müşteri hizmetleri Hindistan'da olan Apple veya benzeri markalardan duydunuz mu ben yerliyim miliyim dediğini tabiii ki de hayır diğer Amerika, Japon, Kore, Tayvan kökenli firmalar içinde benzer durum geçerli.  Kaliteli mal doğru şekilde pazarlanıp satılırsa alıcı bulur. Eksik veya hatalı durumda  https://bbs.deepin.org/forum.php?mod=viewthread&tid=155293&extra=page%3D1   https://bbs.deepin.org/forum.php?mod=viewthread&tid=131637&extra= son 2 senedir güzel gelişim kaydeden Deepin dağıtımının durumu 2-3 aydır gelişimi biraz sekteye uğradı.

İyi bir eğitim ve özgür düşünce ortamı olmalı ki milletçe gelişip baştan ayağı kullandığımız yazılımlardan eşyalara kadar ilerleme gösterebilelim. 15 senedir eğitim sistemi değişip duruyor son senelerde meyvelerini almamız gerekiyordu boyna ithal boyna tüketen bir millet olduk. En sonunda olanları da tüketmeye başladık Pardus'de tüketilenlerden. 10 sene önceki Pardus kurup kullanması keyifliydi.

Birşeyleri neden sıfırdan yapmaya çalışıp zaman kaybediyoruz olanı iyileştir daha verimli hale getir tecrübe edin parça parça ilerle emin adımlar at yok illa temelden yapılacak kimi zaman foruma bazıları geliş kendi dağıtımını ya da dağıtımlarını çıkartmaya yahut iyi bir uygulama varken sıfırdan uygulama yapmaya kalkarlar...
Bana kalırsa Pardus'a zaman harcanması çok gereksiz o kadar zamanı ithal edilen yazılımlardan bir an evvel kurtulup  Linux'da uzmanlaşacak bireyler yetiştirip kodlama öğrenimi konusunda seferberlik sağlamalıyız.

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

.py

Alıntı yapılan: meda - 25 Haziran 2018 - 19:44:48
  Linux'da uzmanlaşacak bireyler yetiştirip kodlama öğrenimi konusunda seferberlik sağlamalıyız.

https://kamp.linux.org.tr/2018/ Bu kampın amacı tamda sizin bahsettiğiniz konu.. programla konusunda uzmanlaşma isteyen ardaşlarlar için düzenleniyor. 10 farklı alanda kamp mevcut
kampa katılmak isteyen arkadaşlar şu grupa gelebilir. https://discord.gg/a7GZmcF

LinuxMaster

Özet/Sorular
- Pardus sizce ne kadar yerlidir ? Desteklenmesi lazım mı ? Neden desteklenmeli ?
- Linux tabanlı "milli, bize ait, bizim işletim sistemimiz" demek ne kadar gerçekçi ve doğrudur ?
- Pardus OS gelişim hızını iyi buluyor musunuz ? (Ben şahsen hiç iyi bilmiyorum)
- Pardus Eksik yönleri nelerdir ? (Kullanıcı dostu değil. GTX 960 gibi bir ekran kartını algılayıp kapalı kaynak kodlu bir sürücüyü bana öneremiyor.)

Cevaplar;

Yerli değildir.Temel de İngiliz olan bir sistem.Evet Türkçe olarak geliştirilmelidir.
Milli Linux OS demek için sıfırdan bir sistem hazırlanmalıdır.%100 Türkçe olmalıdır.
Pardus OS hızı donanıma göre değişir ve bu izafidir.
Her sistemin (Windows OS,Unix,Linux Dağıtımları,Mac OS X) kendine göre açıkları ve eksikleri vardır.Sonuçta insan yapısı bunlar.....

gecegezen

Kisisel olarak %100'de 100 yerli bir işletim sistemi yapamazsınız niye en başta sistemi çalıştırmak için bir işlemciye ihtiyaçınız var onun kodlarına ve dillere falan bu şekilde gidiyor siz diyelim ki %100 yerli bir isletim sistemi yaptınız o sistem sizin benim makinemde çalışmaz neden bizim makinenin kodları intelle ait zamanında intel yazmış amd tabanlı sistem kullansanızda bu kodlar intelle ait en başta bir dil yazacaksınız onun için bir islemci tasalayacaksınız sonra ona göre bir çekirdek tabi bunlara göre diğer donanımlar. Dünya üzerinde anlık olarak hiç bir ülke yapamaz bunu zaten gerek yokta
Pardus hiç kullanmasazda denemek için kurdum arkadaşlarımın bilgisayarınada kurdum güzel bir sistemdi kde'yi sevmesemde pisi kaptan gibi bir sürü programla geldiler ve pisi tam olgunlaştığı sırada fişi çekildi daha bir takım olaylardan sonra anka ve pisi linux doğdu şimdi ben bunları kullanmıyorum neden derseniz ubuntuda bir çok şey daha kolay pisi paketi bulmak o kadar kolay değil unity ortamını seviyorum falan filan
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

illedelinux

Pardus herhangi bir dağıtım, bunu neden sorgulama ihtiyacı hissediyor sunuz?

Kim yerli diyorsa onun zaafı, bizlere bir zararı yok.
Pardus için devlet kaynağından pay alınıyorsa işte o zaman sorgulanır.
Ancak sadece eleştirmek çok da bir işe yaramaz, isteyen topluluk sürümüne kendi çapında müdahil olabilir.
Ha orjinal Pardus'un idam edilmesine elbette üzüldük ama sonuçta birileri emek veriyor, bir şeyler yapmaya çalışıyor, birileri adını yaşatıyor, diğerleri de sistemi (Pisi) yaşatıyor, kötü bir şey değil.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

burak öztürk

Pardus'un topluluğu yok gibi bir şey. Zamanında gönüllü bir topluluğu ve iyi sayılabilecek bir forumu vardı ama asker kökenli bir kaç kişi "siz beceremediniz bırakın gidin" diyerek forumu devraldılar ve şuanki yeni topluluk forumu ölü ve kimse yok.

Ortaya iş görecek ve son kullanıcıya hitap edecek bir sistem koymak ve bunu iyi bir şekilde de sunmak gerekiyor.
Pardus'ta bunlar yok. Debian tabanlı olmak ve bunu da saf bir şekilde sunmak Pardus'u son kullanıcı için uygun hale getirmiyor.

Diğer taraftan 6-7 yıldır Ubuntu kullanıyorum çok memnunum ve Ubuntu gibi bir dağıtım varken başka dağıtımları kişisel işletim sistemi olarak kullanmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak Pardus'un daha iyi bir çatallama yapmadıkça kişisel işletim sistemi olması zor. Zaten Tübitak, Pardus'u kamu kurumlarında kullanılmak üzere geliştirdiği ve bu nedenle son kullanıcı odaklı olmadığı görünüyor. Yani son kullanıcı ya da kişisel kullanım umurlarında değil. Devlet politikası olmadığı sürece ve yetkililerin bu işin üzerine düşmediği sürece kurum bünyelerinde de yaygınlaşması zor gibi görünüyor.