Windows ve Ubuntu UEFI Dual Boot Kurulum

Başlatan burakgazman2, 19 Şubat 2018 - 09:51:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burakgazman2

Windows 10'un yanına Ubuntu'yu kurmak istiyorum fakat birkaç sorum var.

Bilgisayarımda bir adet HDD ve onun da C ve D sürücüleri var. Windows 10 C sürücüsünde kurulu ve ben Ubuntu'yu farklı bir sürücü üzerine kurmak istiyorum. D sürücüsünde yaklaşık olarak 350 GB yer var ve ben bunu küçültme işlemiyle 275 GB'a indirdim. Böylece 75 GB ayrılmamış alana sahip oldum ve Ubuntu'yu UEFI olarak buraya kurmak istiyorum.

Ubuntu kurulum esnasında "Başka bir şey" butonuna tıklayarak devam ediyorum ve karşıma diskimin parçalanmış kısımları geliyor. Windows 10 önceden C sürücünde yüklü olduğundan dolayı 300 MB'lik bir EFI bölümü bulunmakta.

• Ubuntu'yu farklı bir sürücüye kuracağım için 75 GB'lık ayrılmamış alandan ikinci bir EFI bölümü oluşturmalı mıyım?
  • 75 GB'lık alandan 50 GB'lık kısmı ext4 olarak biçimlendirip bağlanma noktasını "/" yapacağım fakat Yeni Bölüm Türü'nü birincil mi mantıksal mı yapacağım?
  • 16 GB'lık bir alanı da swap yapmayı düşünüyorum. Sizce ne kadar olmalıdır?

Bilgisayarımın özellikleri:
RAM : 16 GB
İşlemci : i7-5700HQ
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 960M 2GB
HDD: 1 TB

UEFI modunda Ubuntu kurulumu isimli sayfayı okudum fakat işin içinden çıkamadım. Acemiliğimden dolayı eksiklerim ya da yanlışlarım olabilir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim