Ubuntu UEFI GRUB kurma hatası [Çözüldü]

Başlatan KutayYilmazturk, 19 Şubat 2018 - 05:03:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KutayYilmazturk

Merhabalar herkese. Öncelikle belirtmek isterim okulum dolayısıyla windows kullanmak zorundayım fakat Ubuntuya geçmek çok istiyorum, bunun için alternatif çözüm olan çift işletim sistemli bir laptop kullanmak istiyorum. Ama maalesef sorunlarımdan dolayı Ubuntuyu kuramıyorum. Sorunlarım şunlardan ibaret;
Kullandığım laptop Lenovo Ideapad 510.
Geçen aylarda bilgisayarıma bios güncellemesi yaparken çok ilginç bir şekilde artık UEFI Mode'a geçemez oldum. Legacy yapınca sorunum düzeldi fakat Windows için düzeldi. Legacy'de devam ediyorum fakat Ubuntu USB si hazırladığım ve çalıştırdığım zaman UEFI şeklinde kurmaya çalışıyor ve bir UEFI şeklinde kuracağım için bir uyarı veriyor. Diskimi seçerken sanıyorum farklı mode'da olduğu için Windows'un yanına kur gibi bir seçenek gelmiyor. Hemen kendim özel olarak disk bölme işlemi gerçekleştiriyorum. Swap falan filan derken kurulumu başlatıyorum. Kurulum işlemleri gerçekleşirken GRUB Kurma hatası alıyorum, akabinde yükleyici çöktü diyerek yüklemeyi bitiriyor.
Derdimi az çok anlattım Legacy şeklinde Ubuntu kurmam mümkün mü onuda bilmiyorum maalesef. Yardımlarınızı bekliyorum, hayırlı geceler...

lnxdev

Boot seçme menüsünde zaten neyi nasıl başlatacağını zaten size söylüyor genelde başında UEFI: şeklinde bir ibare yer olur eğer yoksa zaten direk legacy kipinde başlar. Eğer hangi kipte başlattığını anlayamıyorsanız paylaşacağım wiki yazısı size yardımcı olabilir.

UEFI yada BIOS kipinde başlatma

KutayYilmazturk

Sorunumu yanlış anlattım veya anlatamadım sanıyorum. Kusura bakmayın, eve gidince videolu veya görselleri olan paylaşımları yapacağım... Cevabınız için çok teşekkür ederim, sorunum hallolursa minnettar olacağım.  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Şubat 2018 - 23:14:32

Bilmiyorum yanlış mı yapıyorum? Legacy ve UEFI aygıtları gözüktü değil mi? Fakat Legacy Mode'unda çalıştırdığım zaman maalesef beni tekrar Windowsa atmakta.

KutayYilmazturk

Arkadaşlar sorunumun flash bellekten kaynaklandığını buldum ve eski 8gb'lık bir bellek kullandım, Legacy üzerinden Ubuntu'yu yükledim sorunum düzeldi. Bundan önce yaptığım Flash Bellek Sandisk Ultra 16 gb'lık 3.0 USB'ydi... Bu sorunu yaşan arkadaşlar flash belleği değiştirip tekrar deneyebilir.