wattOS r10 da Vlc kurulum problemi

Başlatan Eser360, 17 Şubat 2018 - 16:12:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eser360

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır linux kullanıyorum, yaşadığımbütün problemleri bu forum sayesinde çözdüm ama bunun çözümünü bulamadım, ilk defa konu açıyorum.
tahminen3-4 yıldır kadar Ubuntu ve Linux Mint kullandım, şuan elimde saedece netbook var ve bunda sanırım 4 yıldır Lubuntu kullandıktan sonra Lubuntuyu 17.10 a güncellediğimde netbook(LG x130) açılmama problemi yaşadı ben de alternatif araştırırken wattos'u buldum ve çok memnunum, ihtiyacıma göre libreoffice, uGet, Gimp, Audacious ve Spotifyi Synaptic Paket Yöneticisinden yükledim ama VLC'yi bir türlü yükleyemedim, terminal üzerinden denediğimde de yükleyemedim.
Synaptic üzerinden denediğimde  "Değişiklikler uygulanamıyor!, Öncelikle bozuk paketleri düzeltin." hatası veriyor, synaptici tazele dediğimde aşağıdaki ayrıntıları veriyor.
Yardımlarınızı bekliyorum

E: Sorunlar giderilemedi, tutulan bozuk paketleriniz var.
E: Hata, pkgProblemResolver::Resolve bozuk paketlere yol açtı, bu sorunun nedeni tutulan paketler olabilir.
E: Bağımlılıklar düzeltilemiyor
E: Liste dizini kilitlenemiyor

W: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'spotify.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
W: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'gnumdk-ubuntu-lollypop-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
W: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'videolan-ubuntu-stable-daily-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
W: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'spotify.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
W: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'gnumdk-ubuntu-lollypop-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
W: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'videolan-ubuntu-stable-daily-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

illedelinux

Aynı sorunu ben böyle çözüyorum, Synaptic yazılımını kapatın, alttaki komutları sırayla uçbirime girin.
sudo dpkg --configure -a 
sudo apt autoremove 
sudo apt autoclean 
sudo apt-get clean 
sudo apt-get update 
sudo apt-get install -f   
sudo sh -c "echo 'Dir::Ignore-Files-Silently:: \"(.save|.distupgrade)$\";' > /etc/apt/apt.conf.d/99ignoresave" 
sudo apt-get upgrade 
  sudo apt-get install vlc
sudo apt-get install -f   
sudo reboot 
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Eser360

Merhaba, yardımınız için teşekkürler

sudo apt autoremove

kodundan sonra şu uyarıyı verdi terminalde

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'spotify.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'gnumdk-ubuntu-lollypop-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'videolan-ubuntu-stable-daily-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

yine de diğerlerini yapmaya devam ettim ve hepsinin sonunda aynı uarıyı verdi
En son olarak vlc yi yüklemek istediğimde aşağıdaki uyarıyı verdi

eser@eser360:~$ sudo apt-get install vlc
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş
olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve
bazı paketlerin henüz oluşturulamamış  ya da oluşturulmakta
olduğunu gösterir.
Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
vlc : Bağımlılıklar: libgles2-mesa (>= 7.8.1) ama kurulmayacak ya da
                          libgles2
E: Sorunlar giderilemedi, tutulan bozuk paketleriniz var.

illedelinux

Diğer sorunlar çözülmüş görünüyor, bu defa önce yükleme değil de kaldırmayı deneyelim.
sudo apt-get purge vlc
sudo apt-get autoremove 
dpkg -l   

Kullandığınız metin editörü leafpad değilse alttaki leafpad yerine kullandığınız metin editörü ismini yazın.
sudo leafpad /etc/apt/sources.list

Açılan dosyanın en altına alttaki bağlantıyı ekleyin, kaydedin, kapatın.
deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ xenial partner   

Devam edin.
sudo apt-get update
sudo apt-get install vlc
sudo apt-get install -f
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

decent

En baştan şu çıktıları görebilir miyiz ?

lsb_release -a

sudo apt update
sudo apt upgrade

Eser360

Dünkü son mesajımdan sonra bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra açılışta initramfs de kaldı, ben de yeni kurulum yaptım, kurulum yapar yapmaz vlc yi kurmak istedim ama yine hata verdi, vlc kurulumuyla uğraşmaktan pes edip smplayer'ı yükledim :)

eser@eser360:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.1 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

eser@eser360:~$ sudo apt update
[sudo] password for eser:
Aynı:  1 http://ppa.launchpad.net/gnumdk/lollypop/ubuntu xenial InRelease
Aynı:  2 http://archive.ubuntu.com/ubuntu xenial InRelease                   
Aynı:  3 http://archive.canonical.com/ubuntu xenial InRelease               
Aynı:  4 http://repository.spotify.com stable InRelease                     
İndir: 5 http://archive.ubuntu.com/ubuntu xenial-security InRelease [102 kB]
2 sn.'de 102 kB alındı (40,4 kB/s)                         
Tüm paketler güncel.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'gnumdk-ubuntu-lollypop-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

eser@eser360:~$ sudo apt upgrade
Yükseltme hesaplanıyor... Bitti
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  gir1.2-appindicator3-0.1 gir1.2-json-1.0 gir1.2-timezonemap-1.0
  gir1.2-xkl-1.0 libmircommon5 libtimezonemap-data libtimezonemap1
Bu paketleri kaldırmak için 'sudo apt autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.