SD kart sorunu

Başlatan agritux, 17 Şubat 2018 - 10:18:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

Bir sabah uyandığımda telefondaki sd kartın düzgün çalışmadığını gördüm. Telefon görmüyor.
Bilgisayara bağladığımda sorunun bir online müzik çalan programın (Spotify) dosyalarında olduğunu gördüm.
Gece çok fazla dosya indirmiş. İsimleri çok uzun ve garip karakterler içeriyor.
Gparted ile format atmak için umount yapınca Gparted kararıyor ve donuyor.
rm -rf ile dizini silmeye çalıştığımda uzun süre bekliyor bazı dizinlere not empty çıktısı veriyor.
Windows cephesinde ise 32 GB karttaki Spotify dosya boyutunu 263 GB gösteriyor.
Kart içindeki veriler önemli değil. Bu kartı tekrar kullanılabilir hale getirebilir miyim?

lnxdev

Aynı sorunu bende yaşamıştım fakat spotify dosyaları değildi sorunumu dd ile kalıp yazdırıp sonra tekrar formatlayarak kullanıla bilir hale getirmiştim bir öneri olarak kalsın daha bilgili arkadaşlar yazacaktır hiçbir şey olmaz ise son çare böyle yaparsınız. 

agritux

Fsck -a denedim. Auto renameing dedi sabaha kadar her şeyi yeniden adlandırdığını söyledi. Bittiğinde hiç bir şey değişmemişti. 

Dd kalıp nedir acaba? 

decent

ile sorunu çözebilirsin.

lnxdev

[mention=636792]@agritux[/mention], dd ile .iso dosyalarını usb ye yazdırma işlemi kullanımı:
dd if=kalip/dosya/yolu.iso of=/dev/cihazınız

yada @decent önerdiği uygulamalarla da aynı işlevi sağlaya bilirsin.

agritux

Rufus 2 dakika içerisinde hata verdi. Mintstick saatlerce %1 de kaldı. Dd komutu da saatlerdir çıktı vermeden öylece bekliyor.

Kartın içerisine girebilip dosya ve klasörleri görüp bilgisayara kopyalayabiliyorken, bozulmuş ve düzelmeyecek olduğunu kabullenmek saçma geliyor =) 

Acaba derdi ne ola ki? 

cokomoko

Bende de bir samsung evo sd kart vardı, karta yeni bir şey kopyalayamıyor ve içinden de birşey silemiyordum. Ama dosyalara erişimde sıkıntı yoktu.
Eğer sizin kartınız da böyle ise o ömrünü tamamladı ve sadece okunabilir olarak kaldı. Yani artık kart içine kopyalama ve kart içinde de birşey silemezsiniz.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

agritux

Marka model aynı. Sıkıntı da aynı sanırım. Ama çözümü olmalı diye düşünüyorum. Eğer dediğiniz gibi ise, bir daha tercih etmeyeceğim bir ürün olacak. 

mhmtkrktr

Şu şekilde silmeye çalış. Herhangi bir dosyada mı takılıyor yoksa hiç işlem mi yapamıyor bunu görelim. Komutun çıktısını aktarırsın.
rm -rfv /dizin

İkinci olarak,
Boyutuna bakarak SD kartın bölüm adını bulalım. ( Doğru bölüm üzerinde işlem yapmak gerekiyor, bu önemli ! )
lsblk|grep '^sd'

Bölümü ayıralım,
# sdX = üst komutta bulunan yol
sudo umount /dev/sdX

Biçimlendirelim,
sudo mkfs.msdos -F 32 /dev/sdX

Eğer sonuç alamamışsan cfdisk ile bölümü silip yeniden oluşturmayı denersin. Seçili tüm bölüm(leri) siler ve yeni menüsü ile tekrar oluşturursun. Varsayılan olarak ext4 biçiminde oluşturacaktır. Bellek kullanılabilir duruma gelirse ihtiyaca göre yeniden biçimlendirirsin.
sudo cfdisk /dev/sdX

Bunların dışında, işlem yapılamamasının sebebi, aygıtın meşgul olmasından kaynaklı olabilir. Bunun için mdadm ve lsof komutları yardımcı olabilir.

agritux

[mention=636852]@mhmtkrktr[/mention] ilginiz için teşekkür ederim.

tavsiyelerinizi sırası ile uyguladım;

fdisk -l ile sd kartı nereye bağladığına baktım

mint@mint ~ $ sudo fdisk -l
Disk /dev/loop0: 1.8 GiB, 1867780096 bytes, 3648008 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disk /dev/sda: 465.8 GiB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: D2C77EC9-25EA-49BB-9115-807A063ACA6B

Device         Start       End   Sectors   Size Type
/dev/sda1       2048    923647    921600   450M Windows recovery environment
/dev/sda2     923648   1128447    204800   100M EFI System
/dev/sda3    1128448   1161215     32768    16M Microsoft reserved
/dev/sda4    1161216 272889899 271728684 129.6G Microsoft basic data
/dev/sda5  272891904 276479999   3588096   1.7G Windows recovery environment
/dev/sda6  276482048 976771071 700289024 333.9G Microsoft basic data

Disk /dev/sdb: 29.8 GiB, 32010928128 bytes, 62521344 sectors
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x00000000

Device     Boot Start      End  Sectors  Size Id Type
/dev/sdb1  *     2048 62521343 62519296 29.8G  c W95 FAT32 (LBA)

verdiğiniz rm komutunu uyguladım

mint@mint ~ $ sudo rm -rfv /dev/sdb1
removed '/dev/sdb1'

grep komutuna çıktı vermedi

mint@mint ~ $ lsblk|grep /dev/sdb1

umount başarılı şekilde yaptı

mint@mint ~ $ sudo umount /dev/sdb1

formata gelince

mint@mint ~ $ sudo mkfs.msdos -F 32 /dev/sdb1
mkfs.fat 3.0.28 (2015-05-16)
/dev/sdb1: No such file or directory

tekrar tabloya baktım halbuki vardı

mint@mint ~ $ sudo fdisk -l
Disk /dev/loop0: 1.8 GiB, 1867780096 bytes, 3648008 sectors

Disk /dev/sda: 465.8 GiB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: D2C77EC9-25EA-49BB-9115-807A063ACA6B

Device         Start       End   Sectors   Size Type
/dev/sda1       2048    923647    921600   450M Windows recovery environment
/dev/sda2     923648   1128447    204800   100M EFI System
/dev/sda3    1128448   1161215     32768    16M Microsoft reserved
/dev/sda4    1161216 272889899 271728684 129.6G Microsoft basic data
/dev/sda5  272891904 276479999   3588096   1.7G Windows recovery environment
/dev/sda6  276482048 976771071 700289024 333.9G Microsoft basic data

Disk /dev/sdb: 29.8 GiB, 32010928128 bytes, 62521344 sectors
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x00000000

Device     Boot Start      End  Sectors  Size Id Type
/dev/sdb1  *     2048 62521343 62519296 29.8G  c W95 FAT32 (LBA)

bende sdb ile denedim

mint@mint ~ $ sudo mkfs.msdos -F 32 /dev/sdb
mkfs.msdos: Device partition expected, not making filesystem on entire device '/dev/sdb' (use -I to override)

sonra f yerine i denedim

mint@mint ~ $ sudo mkfs.msdos -I 32 /dev/sdb
32: No such file or directory

ikisini denedim

mint@mint ~ $ sudo mkfs.msdos -F -I 32 /dev/sdb
Bad FAT type : -I
Usage: mkfs.fat [-a][-A][-c][-C][-v][-I][-l bad-block-file][-b backup-boot-sector]
       [-m boot-msg-file][-n volume-name][-i volume-id]
       [-s sectors-per-cluster][-S logical-sector-size][-f number-of-FATs]
       [-h hidden-sectors][-F fat-size][-r root-dir-entries][-R reserved-sectors]
       [-M FAT-media-byte][-D drive_number]
       [--invariant]
       [--help]
       /dev/name [blocks]

en son önerinize gelince herşey normal şekilde ilerledi. tabloyu sildi, yeni tablo oluşturdum. write dedim new table altered dedi. heyecan ile sd kartı çıkartıp yeniden taktım. sonuç, dosyalar aynen duruyor.

cokomoko

Evet aynı bendeki durum, çıkarıp takınca aynı dosyalar yine sdkart içinde duruyor.
Dediğim gibi ömrünü tamamlamış, sadece okunabilir hale gelmiş.
Bu ara benim samsung evo sdkartı alalı daha 1 sene bile olmadan bozulmuştu? Sizinki ne kadar oldu?
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

lnxdev

En sonunda senkronize ettiniz mi? 
sudo sync 

agritux

Alıntı yapılan: lnxdevEn sonunda senkronize ettiniz mi?
Kod: [Seç] sudo sync
Hangi aşamada yapmak gerek acaba

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Şubat 2018 - 14:51:48

Alıntı yapılan: cokomokoEvet aynı bendeki durum, çıkarıp takınca aynı dosyalar yine sdkart içinde duruyor.
Dediğim gibi ömrünü tamamlamış, sadece okunabilir hale gelmiş.
Bu ara benim samsung evo sdkartı alalı daha 1 sene bile olmadan bozulmuştu? Sizinki ne kadar oldu?
evet hocam aynı 1 sene olmadı. şimdi fatura ve garanti belgesini arıyorum. bulursam servise vereceğim.

cokomoko

Servise verebileceğini sanmıyorum, ben denedim ama kabul etmediler. Bir de 10 yıllık garanti veriyorlar bu sd karta, artık bu kadar dayanır diye. Sorun şu ki Samsung diyor ki bu kartı hangi yerden aldıysan garantiyi o karşılar diyor firma da Samsung karşılar diyor. Böyle saçma bir durum, bari deyin ki sd kartın garantisi mı olur? Bu her firmada az çok böyle, hükümet olarak bas cezayı bak nasıl yapıyor ama nerede? Bazı firmalar tüketici hakem heyeti kararını bile takmıyor. Bu durumda ben vatandaş olarak neden bir daha o markayı alayım? Avukat olsam emsal karar olsun diye en basit bir konuda bile uğraşırdım ama maalesef durum bu.
Umarım servise verebilir ve sonuç alabilirsiniz.

mhmtkrktr

@cokomoko, peki sen kurtarma girişiminde bulundun mu? Donanım sorunu da olabilir ama öncesinde biraz uğraşılabilir belki.
@agritux, ilk komut rm -rfv /dev/sdb değil, rm -rfv /bağlantı/yeri/dizin şeklinde olacak. Bağlantı yeri özel bir yöntem uygulanmamışsa, dağıtıma göre;
/run/media/kullanıcı_adı/XXXX/
veya
/media/kullanıcı_adı/XXXX/
olabilir. Tam dizini, bu yolu dosya yöneticisi üzerinde takip ederek bulabilirsin.
Komutu şu şekilde verebilirsin.
sudo rm -rfv /media/kullanıcı_adı/XXXX/*

Silme işlemini birde şu şekilde deneyelim. (bölümün sdb olduğunu varsayıyorum. Tekrar kontrol edersin !)

Öncelikle bölümün boot seçeneğini kaldırıp tekrar oluşturalım. Bunun için, bölümün üzerine gel ve bootable (başlatılabilir) seçeneğini kullan. Yukarı da açılış sekmesinde ki yıldız simgesinin kalkmış olması gerekiyor. Write (kaydet) ...yes \ ve Exit (çık).
sudo cfdisk /dev/sdb

sudo umount /dev/sdb1
sudo mkfs.ext4 /dev/sdb1
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdb status=progress

Son komut boyuta ve yazma hızına göre biraz uzun sürebilir. İşlem tamamlanınca belleği sök\tak yenilersin. Gnome-disks ile diski uygun biçimde tekrar bölümlendirirsin. Bakalım ne sonuç verecek.

cokomoko

Valla kurtarma girişiminde bulundum tabi hatta sana bahsetmiştim geçen sene bu durumdan. Şu an o sd kart elimde değil ama benzer bir şekilde Sandisk usb var mesela elimde o da aynı durumda.
Şu an dinleniyorum zaten istediğin kadar metodu üzerinde deneyebiliriz.
Bu arada üstte yazdıklarınızın çoğunu sd kart için denemiştim zaten. Ayrıca bir de Acronis ile silme algoritmalarından hepsini denemiştim de yine olmamıştı.
İşin garibi bu sandisk ve sd kartların hepsi telefona takılı iken bozuldu. Örneğin ben sdkart ve usb üzerinde çok okuma yazma yaparım bana mısın demedi hiçbiri ama nedense telefonda oldu tüm sorunlar.

decent

Farklı telefonlarda biçimlendirmeyi denemiş miydik ?

cokomoko

@decent
Evet denemiştik.

mhmtkrktr

Konuyu hatırlayamadım ama doğrudur.
Telefon hakkında hiç bir fikrim yok. Bellek çiplerinin belirli bir yazma sınırı var ama bu 6 ay 1 yıl gibi bir zamanda, normal kullanım şekliyle, öyle kolay kolay sona gelecek bir sınır değil. Olası donanım özelliklerini düşünürsek, telefonun işi gücü bırakıp buna veri yazma ile uğraşması gerekir gibi bir durum var. Kart üretim hatası akla daha yatkın geliyor.
Fakat garanti konusuna gelirsen, o durum biraz çetrefilli. Üretici "senin kartı ne yoğunlukla kullandığını ben bilemem" diye kestirip atabilir ki, bu durumda yasal sorumluluğu kalmaz. Veya da müşteri memnuniyeti vs der, direk hatayı kabul eder. Tamamen inisiyatifine kalmış. Tabii bunu kimsenin bir SD kart için detaylı teknik bir inceleme yapmayacağını düşünerek söylüyorum. 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Şubat 2018 - 22:54:35

Aklıma şimdi geldi de, siz bu SD kartı bilgisayara nasıl takıyorsunuz. Bu kartları bilgisayara bağlamayı sağlayan genişleme yuvalarında yazma kilidi özelliği olduğunu biliyorsunuzdur sanıyorum. (lock) adıyla gösterilen bu kilit açılmassa, bellek üzerinde formatta dahil değişiklik yapılamaz.
Sorunun bu kilitten olmadığına emin misiniz?

agritux

Alıntı yapılan: mhmtkrktr@cokomoko, peki sen kurtarma girişiminde bulundun mu? Donanım sorunu da olabilir ama öncesinde biraz uğraşılabilir belki.
@agritux, ilk komut rm -rfv /dev/sdb değil, rm -rfv /bağlantı/yeri/dizin şeklinde olacak. Bağlantı yeri özel bir yöntem uygulanmamışsa, dağıtıma göre;
/run/media/kullanıcı_adı/XXXX/
veya
/media/kullanıcı_adı/XXXX/
olabilir. Tam dizini, bu yolu dosya yöneticisi üzerinde takip ederek bulabilirsin.
Komutu şu şekilde verebilirsin.
Kod: [Seç]sudo rm -rfv /media/kullanıcı_adı/XXXX/*
 Silme işlemini birde şu şekilde deneyelim. (bölümün sdb olduğunu varsayıyorum. Tekrar kontrol edersin !)

Öncelikle bölümün boot seçeneğini kaldırıp tekrar oluşturalım. Bunun için, bölümün üzerine gel ve bootable (başlatılabilir) seçeneğini kullan. Yukarı da açılış sekmesinde ki yıldız simgesinin kalkmış olması gerekiyor. Write (kaydet) ...yes \ ve Exit (çık).
Kod: [Seç]sudo cfdisk /dev/sdb
Kod: [Seç]sudo umount /dev/sdb1
sudo mkfs.ext4 /dev/sdb1
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdb status=progress
Son komut boyuta ve yazma hızına göre biraz uzun sürebilir. İşlem tamamlanınca belleği sök\tak yenilersin. Gnome-disks ile diski uygun biçimde tekrar bölümlendirirsin. Bakalım ne sonuç verecek.
Her adımı hatasız gerçekleştirdim. Sonuç sök tak dosyalar orada =) 
Ve tabiki adaptörün kilidi açık. 
İlginiz için teşekkürler malesef ömrü tamam bu kartın.