[Çözüldü] Vodafone usb stick wine ile çalışmıyor

Başlatan ceylandag, 05 Ocak 2009 - 12:18:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceylandag

Vodafone markalı usb stick modemi ubuntuya  kuramıyorum wine ile açtığımda kurulum sayfası çalışıyor ancak operatörü seçin kutucuğu boş çıkıyor ve ilerleyemiyorum.
Bilgisi olan ar ise paylaimasını rica ederim
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

btermeli

Ben O2 icin calistirmistim.
lsusb
ciktisini verirsen, modeline gore arar, buluruz.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

ceylandag

Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 093a:2500 Pixart Imaging, Inc. USB Optical Mouse
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 013: ID 12d1:1001 Huawei Technologies Co., Ltd. E620 USB Modem
Bus 001 Device 008: ID 1307:0165 Transcend Information, Inc.
Bus 001 Device 007: ID 03f0:7604 Hewlett-Packard Deskjet 3940
Bus 001 Device 006: ID 05e3:0608 Genesys Logic, Inc. USB-2.0 4-Port HUB
Bus 001 Device 005: ID 03f0:4205 Hewlett-Packard Scanjet G3010
Bus 001 Device 004: ID 046d:0896 Logitech, Inc. OrbiCam
Bus 001 Device 003: ID 05e3:0608 Genesys Logic, Inc. USB-2.0 4-Port HUB
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
---------------------------------------
MODEM OLARAK GÖRÜYOR AMA AĞ SİMGESİNDEN TIKLADIĞIMDA HAREKET OLMUYOR
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

btermeli

Iki yol buldum ana forumdan. 1.si 10 dk ugrastiriyor, 2. direkt  modemin ubuntu surucusunu yukluyorsun.

1. yol    http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=843973

2. yol   http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=514951

2. yolda  https://forge.vodafonebetavine.net/frs/?group_id=12&release_id=11 adresinden

vodafone-mobile-connect-card-driver-for-linux_0.9.7.3_feisty_all.deb dosyasini indirip yukluyormussun.

ceylandag

Teşekkür ederim sorun çözüldü bu satırlar şuan çalışmadığını söylediğim cihaz üzerinden yapılan bir bağlantıdan yazılmaktadır.
Sonuç olarak vodafone 'un linux desteklemezdediği cihaz ubuntuda desteklenmektedir.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

btermeli

Güle güle kullan o zaman.
Yasasin özgür yazilim :) :)

Eren

Alıntı yapılan: ceylandag - 05 Ocak 2009 - 14:11:37
Teşekkür ederim sorun çözüldü bu satırlar şuan çalışmadığını söylediğim cihaz üzerinden yapılan bir bağlantıdan yazılmaktadır.
Sonuç olarak vodafone 'un linux desteklemezdediği cihaz ubuntuda desteklenmektedir.

Linux sürücüsü var, sizin çektiğiniz debian/ubuntu paketi sadece. Ham haldeki sürücüyü alıp paketlemişler olay bundan ibaret.

ceylandag

Farkındayım çalıştığı içinde memnunum her ay para ödüyorum cihaza.
Vodafone TR internet sayfasında ürünle ilgili sadece windows ve mac uyumludur bilgisi var.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

Eren

Alıntı yapılan: ceylandag - 05 Ocak 2009 - 14:51:20
Farkındayım çalıştığı içinde memnunum her ay para ödüyorum cihaza.
Vodafone TR internet sayfasında ürünle ilgili sadece windows ve mac uyumludur bilgisi var.

Oralara bakmayın. Linux'u hala adamdan saymadıkları için bir çok üründe bilgi verilmiyor. Örneğin ben "dahili kart okuyucu" aldım İnternet üzerinden. Bilgileri çok ayrıntılı yazılmasına rağmen sitede Windows ve Mac uyumludur yazıyordu, kutu elime geçince kutunun üzerinde Windows, Mac ve Linux logosu gördüm. Logonun altında kernel 2.4 ve üzeri için uyumludur yazıyordu.

Bir çok satıcı ürün Linux destekli bile olsa açıklama bölümlerine bunu yazmıyor.

ceylandag

Ben vodafone ' bir mesaj attım konu ile ilgili gelecek cevabı göndereceğim
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

garafatma

Markası ne olursa olsun çipseti ne ise cihazın, ona göre mutlaka linux driverı oluyor. Mesela USB wireless cihazlar, D-link in hiçbirinde linux destekli yazmaz, ancak linuxta gayet güzel çalışıyor. sebebi RT73 çipli olmaları. RT73 çipli hangi cihaz olursa olsun linuxta çalışıyor. ayrıca RT2570 ti yanlış hatırlamyorsam, o çipset kullanan wireless cihazlarda çalışmakta.

bence tek sebebi para, linuxtan herhangi bir ücret alamadıkları için desteğinide belirtmiyorlar. sonuçta ürünün kutusu üzerinde MS veya MAC logoları konuyor. buda reklam ve para demek. (şahsi görüşüm)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Çağlar

Alıntı yapılan: keiser_soze - 05 Ocak 2009 - 15:27:55
bence tek sebebi para, linuxtan herhangi bir ücret alamadıkları için desteğinide belirtmiyorlar.
Farkında değiller koysalar biz alacağız daha çok para kazanacaklar da o yüzden sanırım.
We got a badass over here!

Eren

Alıntı yapılan: keiser_soze - 05 Ocak 2009 - 15:27:55
Markası ne olursa olsun çipseti ne ise cihazın, ona göre mutlaka linux driverı oluyor. Mesela USB wireless cihazlar, D-link in hiçbirinde linux destekli yazmaz, ancak linuxta gayet güzel çalışıyor. sebebi RT73 çipli olmaları. RT73 çipli hangi cihaz olursa olsun linuxta çalışıyor. ayrıca RT2570 ti yanlış hatırlamyorsam, o çipset kullanan wireless cihazlarda çalışmakta.

bence tek sebebi para, linuxtan herhangi bir ücret alamadıkları için desteğinide belirtmiyorlar. sonuçta ürünün kutusu üzerinde MS veya MAC logoları konuyor. buda reklam ve para demek. (şahsi görüşüm)

Ciddi üreticilerin çoğu Linux desteği olduğunu kutusunda belirtiyor. Sorun üreticiden çok satıcılarda, çünkü satıcılar Linux desteği olsa bile ürünü satarken alıcılara bunu bildirmiyor ya da sitelerindeki açıklama kısımlarında bunu yazmıyor. Şöyle bir durumda var siz Linux destekli bir ürün satmaya başladığınız anda BSA'nın gözleri baykuş gibi üzerinizde oluyor.

garafatma

Aslında ciidi üreticiler evet ancak gördüğüm çoğu ürünün üzerinde Linux logosu görmedim. en basitinden bir flash diskte bile yok. Kingston, Verbatim, sony, Lg.. bunları kutularını incelerseniz sizde görebilirsiniz. daha doğrusu göremezsiniz çünkü yok. flash diski bütün linux dağıtımları destekler yanlışım yok dimi?

maalesef onların kaplarında bile yok win ve MAC varken. BSA konusunu bilemem tabi, ancak zaten özgür yazılıma nasıl karışabilir BSA? Sonuçta onların işi lisansla değilmi? (Affola cahillliğimden soruyorum

Eren

Burada BSA konusuna girersek forum filan kapanır, ne olur ne olmaz. :)

garafatma

o zaman boşverelim biz :)

yakındır bence artık linux logosuda (hangi dağıtım desteklenecekse) konması. sonuçta git gide büyüyor değilmi linux kullanıcıların sayısı?

Eren

Alıntı yapılan: keiser_soze - 06 Ocak 2009 - 01:48:57
yakındır bence artık linux logosuda (hangi dağıtım desteklenecekse) konması. sonuçta git gide büyüyor değilmi linux kullanıcıların sayısı?

Büyümüyor artıyor. :) Git gide artıyor ama 500 milyon kullanıcı bile olsa Windows'a yaklaştıkları gibi yaklaşmazlar, çünkü Microsoft ile duygusal bağları var. :)

garafatma

heh işte büyümüyor, uykusuzum kelime yanlışlıklarımı affedin :)

vista gibi hüsran şeyler çıkarmaya devam ederlerse ömürleri kısalır gibime geliyor, en azından ümit ediyorum :)

ihtiyar said

http://www.betavine.net/bvportal/resources/datacards/os/ubuntu

Burada aşamalar anlatılmış, son versiyon paketler sunulmuş. Tabi ben henüz buradaki kurulumla sonuca ulaşamadım -öncesinde kurduğum paketler yüzünden- lakin ilk olarak buradaki adımları uygulayanlar sonuca ulaşır gibi geliyor bana. :)

GAREZ

Alıntı yapılan: keiser_soze - 06 Ocak 2009 - 02:14:52
heh işte büyümüyor, uykusuzum kelime yanlışlıklarımı affedin :)

vista gibi hüsran şeyler çıkarmaya devam ederlerse ömürleri kısalır gibime geliyor, en azından ümit ediyorum :)
Vista benim için hüsran değil asıl fiyasko xp ortalama 30 günde bir format istemiyor aylardır format etmedim (ubuntu+pardus ile kullanıyorum sadece güncelleme için 10-15 günde bir çalışıyor... belki ondan istemiyorda denebilir)...

Casey Jones

ya arkadaşlar birşey soracağım Vodafone un usb lerini neden Wine ile kullanıyorsunuz ? Zaten otomatik çalışıyor :)

Saygılar,
Never Look Back Unless You Can Laugh..
Never Look Forward Unless You Can Dream..