Ubuntu\'yu USB\'den BOOT Edemiyorum.BIOS\'a erişemiyorum.

Başlatan ELNATH, 10 Şubat 2018 - 17:44:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ELNATH

Merhabalar, Ubuntu'nun son Public dağıtımı olan 17 sürümünü indirdim ve Windows'un yanına kurmak istedim, Image dosyasını USB'ye Rufus ile yükledim, daha sonra bilgisayarı yeniden başlattım, hiç bir şekilde BIOS'a erişemedim, ve dolayısı ile USB Boot yapamadığım için Windows Hoş Geldiniz ekranı ile karşı karşıya kaldım, BIOS'a erişememe sorunun bilgisayarımın modeli ile araştırdım fakat çözüm yolu bulamadım, bir çok kişi aynı sorundan muzdarip fakat bir çözüm yolu yok.

Benim isteğim Ubuntu'yu Windows'dayken USB üzerinden boot edebilmek, bunun için de USB'nin içine girdiğimde herhangi bir kurulum dosyası veya Autorun dosyası göremedim.Yardımcı olabilir misiniz?

Bilgisayar Marka ve Serisi : Lenovo Z5807

EDIT : 1 TB boyutunda harici diskim var, buna da kurmak için boot etmek lazım öyle değil mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2018 - 20:26:32

Yardımcı olabilecek, yol gösterecek yok mu koskoca Ubuntu Türkiye forum sitesinde?

systmrrr

usb yi tak
pc yi kapat
pc yi aç ve açaraçmaz;
ESC tuşuna sürekli bas çek
bu şekilde boot menü gelir
ve usb den boot edebilirsin.

ELNATH

Alıntı yapılan: systmrrr - 10 Şubat 2018 - 20:28:59
usb yi tak
pc yi kapat
pc yi aç ve açaraçmaz;
ESC tuşuna sürekli bas çek
bu şekilde boot menü gelir
ve usb den boot edebilirsin.

Merhaba, dediğinizi bir çok kez denedim.Fakat Lenovo bilgisayarımda Nova button var ve Nova button üzerinden BIOS'a erişim sağlanabiliyor.Bunlar ilgili araştırma yaptığımda bir çok kişi aynı hatayı alıyor, BIOS Güncellemesi ve BIOS Pilini çıkartıp takma gibi önerilerde bulundular fakat kişisel bilgisayarım olmadığı için bunları denemekten korkuyorum açıkçası o yüzden tek çözüm yolu Windows'ta USB'nin içerisine girerek Install dosyası ile kurulum yapmak, asıl sorum buydu sizlere.BIOS üzerinden boot edemeyeceğim için USB bellek üzerinden boot etmek istiyorum.Windows böyle bir hizmeti sağlıyordu yanlış hatırlamıyorsam, disketin içerisine girip oradan boot edebiliyorduk, Ubuntu veya herhangi bir Linux dağıtımında bu özellik yok mu?

systmrrr

usb den boot etmek için bios şart diye biliyorum.
usbyi takıpta pcyi açınca hiç bir linux direk boot olmaz.
çünkü linuxla alakası yok, tamamen bios
windowsun içinden nasıl usbden boot olur hiç anlamadım
sanal makinede olur anca aklıma gelen

tuşa basılı tutun gibi ifadeler var internette
araştırmaya devam et derim.

ELNATH

Alıntı yapılan: systmrrr - 10 Şubat 2018 - 20:42:15
usb den boot etmek için bios şart diye biliyorum.
usbyi takıpta pcyi açınca hiç bir linux direk boot olmaz.
çünkü linuxla alakası yok, tamamen bios
windowsun içinden nasıl usbden boot olur hiç anlamadım
sanal makinede olur anca aklıma gelen

tuşa basılı tutun gibi ifadeler var internette
araştırmaya devam et derim.

Mesela böyle bir yükleme ekranına, bilgisayarı kapatıp boot etmeden de ulaşabiliyoruz Windows'ta diske girerek böyle bir şeyi Linux için yapamaz mıyım?

Windows > Bilgisayarım > USB Bellek > Linux Install dosyası üzerinden yükleme yapmak istiyorum.

systmrrr

yanlışın var o fotodaki ekrana gelebilmek için
boot etmen gerekiyor. :D

boot ne demek araştır bence :D

usb beleğe girerek boot yapamazsın.
windows çalışıyorken nasıl yükleme yapacaksın
çalışan dosyalar var.
imkansız bir şey yapmaya çalışıyorsun benim anladığım kadarıyla

mhmtkrktr

Bahsettiğin özellik Windows ta var ve genelde yükseltme, onarma vb  amaçlarla kullanılıyordu. Linux kalıplarında ise bu özellik bulunmuyor. BIOS' a erişimin olmayacağı hesaplanmamış ki bu olasılık çok görülen bir durum değil. BIOS'a giriş için doğru tuşu kullandığına emin misin? Ayrıca boot için BIOS girişi şart değil. Boot menüsü için ikinci bir tuş kombinasyonu daha olmalı. Bilgisayarın modeline göre bunu araştırmalısın bence.
İlave olarak, Lenovo bilgisayarların bazı modellerinde (Windows kurulu ise) BIOS için, kapalı sistemi açmak değilde çalışan sistemde yeniden başlatmak gerekiyor.

ELNATH

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 10 Şubat 2018 - 21:47:35
Bahsettiğin özellik Windows ta var ve genelde yükseltme, onarma vb  amaçlarla kullanılıyordu. Linux kalıplarında ise bu özellik bulunmuyor. BIOS' a erişimin olmayacağı hesaplanmamış ki bu olasılık çok görülen bir durum değil. BIOS'a giriş için doğru tuşu kullandığına emin misin? Ayrıca boot için BIOS girişi şart değil. Boot menüsü için ikinci bir tuş kombinasyonu daha olmalı. Bilgisayarın modeline göre bunu araştırmalısın bence.
İlave olarak, Lenovo bilgisayarların bazı modellerinde (Windows kurulu ise) BIOS için, kapalı sistemi açmak değilde çalışan sistemde yeniden başlatmak gerekiyor.

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, beni anlayan biri çıktı sonunda.Dediğiniz gibi yeniden başlatarak denedim fakat yine bir sonuça ulaşamadım.Novo Button'ına tıklayınca zaten karşıma seçenekler çıkıyor örnek resimde ki gibi. BIOS SETUP veya BOOT MENU'ye tıklayınca Windows normal olarak başlıyor, herhangi bir sonuç alamıyorum.Yazılımsal değil, donanımsal bir arıza söz konusu herhalde.

mhmtkrktr

https://www.quora.com/How-do-I-enter-boot-menu-in-Lenovo-if-novo-button-does-not-work

Novo butonunun ne olduğu hakkında bir fikrim yok. Resme bakılınca Lenovo 'nun bu menülere kolay erişmek için yaptığı bir uygulamaya benziyor. Ancak standart BIOS girişini engelleyeceğini sanmıyorum. Denememişsen, bağlantıda ki tuşları denermisin.
F1...12 tuşlarının fn tuşu ile çalıştığı Lenovo modelleri var. Bilgisayarın hangi düzende çalışıyorsa ona göre kullanırsın.   

Cutie-1

BIOS'a gelip  boot sekmesinin altındaki boot mode'u "UEFI" veya "UEFI with CSM" olarak değiştirmeyi deneyebilir misin?

decent

Ne yaptığınızdan eminseniz,

• Lenovo destek sayfasına gidin.
  • Lenovo ürün seri numarasını girerek bios güncellemesi varsa yapın.
  • Bios ayarlarında Secure Boot ayarları olan sayfadan buraya resim veya bilgi aktarın.

ELNATH

Alıntı yapılan: Cutie-1 - 11 Şubat 2018 - 02:30:32
BIOS'a gelip  boot sekmesinin altındaki boot mode'u "UEFI" veya "UEFI with CSM" olarak değiştirmeyi deneyebilir misin?

Merhaba, BIOS'a giremiyorum sorunum bu zaten.

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 11 Şubat 2018 - 00:54:41
https://www.quora.com/How-do-I-enter-boot-menu-in-Lenovo-if-novo-button-does-not-work

Novo butonunun ne olduğu hakkında bir fikrim yok. Resme bakılınca Lenovo 'nun bu menülere kolay erişmek için yaptığı bir uygulamaya benziyor. Ancak standart BIOS girişini engelleyeceğini sanmıyorum. Denememişsen, bağlantıda ki tuşları denermisin.
F1...12 tuşlarının fn tuşu ile çalıştığı Lenovo modelleri var. Bilgisayarın hangi düzende çalışıyorsa ona göre kullanırsın.

Her şeyi denedim ama maalesef sonuç yok, en son çare BIOS Pilini sıfırlamayı deneyeceğim, teşekkür ederim hepinize.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2018 - 23:31:59

Alıntı yapılan: decent - 11 Şubat 2018 - 19:08:27
Ne yaptığınızdan eminseniz,

• Lenovo destek sayfasına gidin.
  • Lenovo ürün seri numarasını girerek bios güncellemesi varsa yapın.
  • Bios ayarlarında Secure Boot ayarları olan sayfadan buraya resim veya bilgi aktarın.

Merhaba, deneyeceğim teşekkürler.