Android Studio'nun derdi RAM mı İşlemci mi?

Başlatan alfredhuge, 11 Ekim 2019 - 22:02:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alfredhuge

Merhabalar.
Yaklaşık 2 senedir ubuntu-debian distrolarıyla çalışıyorum. 2 ay önce Java ve Android ile çalışmaya başladım. Android Studio Windows'da sıkıntı çıkartınca MX Linux ile kullanmaya başladım. Tabii kodlarken sıkıntı yok ama sanal makinede deneyince çok kastığı için telefonumda test ediyordum. Fakat bu da yetmedi, mesela bir sorunum olunca stackoverflow'dan falan sorulara bakarken acayip kasma, takılma hatta donup kalma sorunları baş gösterdi.

Sistemim şu şekilde:
i5 5200u işlemci ve entegre ekran kartı
Nvidia 920m ekran kartı
4GB Ram
512 GB harddisk

Sorum şudur, takılma/donma işlemciden mi yoksa RAM'den mi kaynaklanır? (4 gb'ın tamamı kullanılıyor, sadece android studio 2.5 gb harcamakta)
8 GB ram takıldığı takdirde iyileşme görebilir miyim? Bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim.

siberoloji

[mention=649649]@alfredhuge[/mention]
Android Studio kendi sitesinde sistem gereklilikleri aşağıdaki şekilde listelenmiş.
Bence 4 Gb Ram ilavesi sorunu çözmeye yardımcı olur.
https://developer.android.com/studio
Linux
GNOME or KDE desktop
Tested on Ubuntu® 14.04 LTS, Trusty Tahr (64-bit distribution capable of running 32-bit applications)

64-bit distribution capable of running 32-bit applications
GNU C Library (glibc) 2.19 or later
4 GB RAM minimum, 8 GB RAM recommended (En az 4gb ancak 8gb tavsiye edilir.)
2 GB of available disk space minimum,
4 GB Recommended (500 MB for IDE + 1.5 GB for Android SDK and emulator system image)
1280 x 800 minimum screen resolution

alfredhuge

Alıntı yapılan: siberoloji - 11 Ekim 2019 - 23:57:57
[mention=649649]@alfredhuge[/mention]
Android Studio kendi sitesinde sistem gereklilikleri aşağıdaki şekilde listelenmiş.
Bence 4 Gb Ram ilavesi sorunu çözmeye yardımcı olur.
https://developer.android.com/studio
Linux
GNOME or KDE desktop
Tested on Ubuntu® 14.04 LTS, Trusty Tahr (64-bit distribution capable of running 32-bit applications)

64-bit distribution capable of running 32-bit applications
GNU C Library (glibc) 2.19 or later
4 GB RAM minimum, 8 GB RAM recommended (En az 4gb ancak 8gb tavsiye edilir.)
2 GB of available disk space minimum,
4 GB Recommended (500 MB for IDE + 1.5 GB for Android SDK and emulator system image)
1280 x 800 minimum screen resolution

Cevap için teşekkür ederim, işlemci yeterli değil mi? En azından idare edebilir?

siberoloji

[mention=649660]@alfredhuge[/mention]
Benim işlemci de i5. Problem olmuyor ancak benim RAM 8 Gb.
Sadece emulator ilk başlarken yavaş. Sonrasında hiç problemsiz çalışıyor.

alicilin

işlemciniz 5. nesil u serisi bir işlemci. Yani temel prensibi az güç tüketmek. 8. nesil altında u serisi işlemcilerin performansı pek iç açıcı değil ama ben sorunun işlemcide olduğuna pek ihtimal vermiyorum. ram yetersiz gibime geliyor çünkü ben çalışırken bakıyorum ortalama 4.5 gb ram tüketiyor bende
<Developer/>

Onur48

Android emilatör kullanıyorum. Android emilatörü kurduktan telefonu ayarladıktan sonra hangi telefonu seçersen seç ayar kısmı var. O ayar kısmında çekirdek ve ram kısmı da var(çekirdek vardı diye hatırlıyorum yanlış olabilir.). Bunları ayarlayınca kasma geçmişti ben de arada yine oluyor da eskisi gibi değil. Emiltörü yanlış yazmış olabilirim. Belki yaptığın işlemi yapsam bende de kasma olur. Yalnızca öğreniyorum. Emilatörü kurması biraz zor.

alfredhuge

Alıntı yapılan: alicilin - 12 Ekim 2019 - 21:46:09
işlemciniz 5. nesil u serisi bir işlemci. Yani temel prensibi az güç tüketmek. 8. nesil altında u serisi işlemcilerin performansı pek iç açıcı değil ama ben sorunun işlemcide olduğuna pek ihtimal vermiyorum. ram yetersiz gibime geliyor çünkü ben çalışırken bakıyorum ortalama 4.5 gb ram tüketiyor bende

Doğrudur. Az önce donduğu sırada güç yöneticisine baktığımda işlemci %30'larda iken ram kullanımı 80-100 arası görünüyordu. 8 GB ram taktıktan sonra tekrar konuyu güncellerim.