16.04 Yanına Windows Kurulumu

Başlatan iritanelibezelye, 06 Şubat 2018 - 17:15:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iritanelibezelye

Merhabalar,

Foruma yeni bir katılımcıyım.Ubuntu ailesine katılmam ise geçen sene oldu ve Windows'tan sonra aradığımı bulduğumu anladığım bir işletim sistemi olduğunu anladım.Bu konuyu da açıkçası bilgi sahibi olmak için açıyorum.İlgili başlıkları

inceledim ama bir yakınlık kuramadım fazlaca.

Fotoğrafta görüldüğü üzere hali hazırda iki adet işletim sisteminden biri olan Windows 7 şu an virüsler ve onları temizleye çalışmak için regeditte saçmalamam yüzünden çökmüş durumda.Yine görüldüğü üzere kendisini Gparted kullanarak Unmount ettim.Teorik olarak biçimlendirilmeye hazır.Ubuntu'yu bu haliyle korumak ve sadece ilgili partition'da Windows kurulumunu tekrardan yapabilmek için ilgili bölümü biçimlendirmem halinde sanırım Grub'u kullanamayacağım.BIOS'tan kurulum CD'si ile başlatma yaptığımda da sanırım Windows yükleme ekranı karşıma gelicek,bundan da emin değilim.Daha evvel Windows yanına ubuntu kurduğum için bu ilk defa karşılaştığım ve yardım istediğim bir durum.Partition'ların sıralamasının önemini tam anlamıyla bilmiyorum.

Dolayısıyla ilgili bölümü gparted kullanarak biçimlendirmeli mi ve direk kuruluma mı geçmeliyim yoksa kurulum cd'sinin benim yerime kurulum esnasında biçimlendirmesine mi bırakmalıyım?Hangisi daha sağlıklı olacaktır?

Esas derdim "umarım doğru bölüme kurulum yapabilirim".

Şimdiden teşekkürler.

illedelinux

Kurulum arayüzünde seçmiş olduğun bölümü ext4 olarak biçimle tikini etkin yaptığında önce biçimlendirir sonra kurulumu yapar.
Ancak daha sonra Windows kuracaksan  önce Windows'u sonra Ubuntu'yu kurman gerekir...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

iritanelibezelye

Şu an halihazırda ubuntu var.Ben sadece bölümü ntsf olarak biçimlendirip windows kurulumu yapmak istiyorum.ext4 olarak biçimlendirme yaptığımda windows kuramam diye biliyorum.Amacım ubuntuya zarar vermeden ilgili bölümü biçimlendirip windows kurmak.Bu biçimlendirmeyi elle mi yapmalıyım yoksa kurulum cd'si ile mi yapmalıyım?

illedelinux

Daha önce dediğim gibi önce Windows sonra Ubuntu kurmalısın, Windows için Ntfs formatı olmalı...

iritanelibezelye

Anlaşamıyoruz sizinle.Yukarda verdiğim linklerde ubuntu yanına windows kurmanın mümkün olduğu ile ilgili bilgiler mevcut.Ya ben anlamıyorum sizi ya da linklerdeki bilgileri yanlış yorumladım.Aynı hdd üzerinde farklı bir partition'da ubuntu mevcut.Diğer partition'a windows kurmak niyetindeyim.Fotoğrafta bariz zaten.

Yani diyorsunuz ki aynı hdd üzerinde önce windows kurmanız gerekli ardından mı ubuntu kurmalıyım?Farklı harddiskler üzerinde mi olmalı sistemler?

illedelinux

Harddisk tek de olsa çift de olsa önce Windows sonra Ubuntu kurman gerekir, Windows'u sonra kurarsan grub sorunu yaşarsın.
Sistemleri ayrı disklere kurmak zorunda değilsin, ister ayrı disklere kur istersen aynı diske fark etmez.
Ancak sistemleri ayrı disklere kurarsan grub ilk diske yani açılışta en üstteki diske kurulur, bu da daha başka sorunlara gebedir.
Bu yüzden en sağlıklısı her iki sistemi aynı diske kurmak olacaktır.
Aynı diskte iki tane bölüm oluştur, Windos için Ntfs, Ubuntu için ext4 olsun...

iritanelibezelye

@illedelinux desteğin için teşekkür ederim.Ben konuya katılım olur ve farklı görüşlerle beslenir diye bekledim fakat öyle olmadı.Önemli değil,sorunu hallettim ve teknik terime boğmadan bu çözümü anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle harddiskimi daha evvelden yukardaki fotoğrafta olduğu gibi bölümlendirmiştim.Önce Win7 ardından Ubuntu kurmuştum.Windows bir şekilde çökünce bölüme format atmam ve yeniden yükleme yapma gereği oluştu.

İlgili bölümü ilk önce Gparted ile unmount ettim.Forumlarda unmount etmeden biçimlendirilemediğini okuduğum için bu yola başvurdum.Fakat ardından Gparted ile bölümü biçimlendirmeyip BIOS'tan Windows kurulum cd'si ile kurulumu başlatıp ilgili bölümü kurulum cd'si ile biçimlendirip kurulumu gerçekleştirdim.Ardından Ubuntu iso dosyası indirip BIOS'u Usb'den boot etmeye ayarlayarak Ubuntu kalıbını usb'ye yazdırdım ve kurulumu başlattım.Kurulum esnasında Try Ubuntu diyerek masaüstüne eriştim,bilgisayarı internete bağladım ve https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair bağlantısındaki yönergeleri izleyerek Grub kurulumunu gerçekleştirdim.Hali hazırda varolan Linux sistemime ve Windows'a erişir hale geldim.

Daha evvel dediğim gibi Windows'un yanına Ubuntu kurdum ama Ubuntu olan sisteme Windows kurmamıştım.Tecrübe oldu.Umarım yardımcı olur.

decent

Alıntı yapılan: iritanelibezelye - 09 Şubat 2018 - 23:27:43...

Daha evvel dediğim gibi Windows'un yanına Ubuntu kurdum ama Ubuntu olan sisteme Windows kurmamıştım.Tecrübe oldu.Umarım yardımcı olur.

Tecrübe gerçekten güzel , kısa zamanda uzun bir mesafe olmuş.
Güle güle kullan.