Konuk oturumundan dosya kurtarma

Başlatan biziz, 01 Şubat 2018 - 21:15:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

biziz

Ubuntu 16.04 sürümünde konuk oturumunda masa üzerine kopyalanan fotoğraflar bilgisayar kapatıldıktan sonra -doğal olarak- masa üzerinden silindiler. Silinen bu dosyaların kurtarılabilme ihtimali var mıdır, varsa nasıl yapabilirim? 

biziz

En azından olurunu olmazını söyleyebilecek var mıdır?

illedelinux

Konuk oturumu dediğin canlı oturumsa kurtarılmaz.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

biziz

Alıntı yapılan: illedelinux - 06 Şubat 2018 - 18:30:49
Konuk oturumu dediğin canlı oturumsa kurtarılmaz.

Ana oturumun yanına açılmış olan misafir oturumu, kullanıcı yetkileri olmayan oturum.

systmrrr

öncelikle root olarak oturum aç ve ardından komut satırını kullanarak
testdisk isimli programı kur cli arayüzü var sadece
testdiskin içinde photorec isimli program geliyor
photorec ile dosyalarını kurtarabilirsin.

biziz

Alıntı yapılan: systmrrr - 10 Şubat 2018 - 15:08:14
öncelikle root olarak oturum aç ve ardından komut satırını kullanarak
testdisk isimli programı kur cli arayüzü var sadece
testdiskin içinde photorec isimli program geliyor
photorec ile dosyalarını kurtarabilirsin.

Teşekkürler, programı kurdum ve deneyeceğim fakat program kurtarılacak dosyaların konumuna göre tarama yapmakta, konuk oturumunun konumu nasıl ve nerede tutuluyor bilemiyorum, bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

illedelinux

Ben oturum kısmını halen anlamış değilim :) eğer bahsettiğin, Ubuntu'yu usb ile canlı oturumda deneme esnasında ise dosyaları kurtaramazsın, çünkü usb çıktığı an dosyalar kökten silinir. Başka bir konuk oturumu varsa nasıl bir şey acaba onu bilemem...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

systmrrr

kullanıcı dizininden dosya kurtarakcsınız değil mi?
o zaman kullanıcı isminiz systmrrr olsun mesela
kullanıcı dizini şu;
/home/systmrrr/
photorec çalıştırmadan; (root olarak oturum açtığınızı varsayıyorum)
kurtarmak istedğiniz dizine gidin. veya program içinden de kurtarılacak dizini seçebilrisiniz.
daha sonra kurtarma işlemini başlatın.

biziz

Alıntı yapılan: systmrrr - 12 Şubat 2018 - 22:03:38
kullanıcı dizininden dosya kurtarakcsınız değil mi?
o zaman kullanıcı isminiz systmrrr olsun mesela
kullanıcı dizini şu;
/home/systmrrr/
photorec çalıştırmadan; (root olarak oturum açtığınızı varsayıyorum)
kurtarmak istedğiniz dizine gidin. veya program içinden de kurtarılacak dizini seçebilrisiniz.
daha sonra kurtarma işlemini başlatın.

Öncelikle yardımların için teşekkürler, kullandığım bilgisayarda ana kullanıcı (admin - root) hesabı yanında bir de root erişimi kısıtlı bir konuk oturumu var ki ubuntuya yabancı kişiler kullandığı zaman bir sıkıntı çıkmasın,  kuzenim root şifresi ile girilen ana hesap yerine konuk hesapta oturup açarak resimleri masaüstüne atmış ve bilgisayarı kapatmış, derdim bu resimleri kurtarabilir miyim. Konuk oturumu, vaktinde internet kafelerin her giren abuk bir şey yapmasın diye müşterilerin kullandıkları bilgisayar kapatılıp açıldığı zaman bilgisayarı ayarlı ilk konuma getiren programlarla (isimleri aklıma gelmedi) aynı mantıkla çalışmakta.

Programı kurup Photorec uygulamasını terminalden çalıştırdım. Açıkçası çıkardığı disk bölümlerinden ve dosya dizinlerinden doğru olanı seçtim mi bilemiyorum ama bazı dosyalar kurtardı, yaklaşık 1000 ayrı klasörde kurtardığı dosyalar arasında maalesef istediğim resimler bulunmuyordu. Ayrıca masa üzerine koyduğu bu dosyaları şimdi de silemiyorum.

Program çalışınca şu şekilde bir terminal uygulaması açıldı

buradan "3 P Linux" yazan kısmı seçtim. Buradan da "ext27ext3/ext4 filesystem" i. Ardından açılan yerden "free" bölümünü seçtiğim de

açıldı. "drwxr-xr-x" ile başlayan "desktop" kısmını seçtim, uygun tarihli bölümü seçip işlemi başlattım fakat dediğim gibi istediğim dosyalar açılan klasörler içinde yoktu.

Tekrar yardımlarınız için teşekkürler. Elbet varsa başka tavsiyeniz konuyla ilgili onları da deneyeceğim.

İyi günler dilerim.

systmrrr

gayet güzel yapmişsiniz. üzerine veri yazilmadigi surece kurtarabilirsiniz. ama zamanla üzerine veri yazildigindan acele etmek gerekiyor. derin tarama özelliği var bi de onu deneyin. ayari var programin.
silemediginiz klasörler ve dosyalar için aşagidakini kullanin
sudo rm -rf /KLASOR/VEYA/DIZIN

rafetugur

hard diski C ve D olarak bölünmüş daha windows yüklü dizüstü b.sayarıma linux formatladım.açılınca C de yok D de yok olmuştu.dolayısıyla Dye  yedeklediğim önemli dosyalarım kayıp.internetten araştırdığım kadarıyla testdiskle kurtarmayı denedim,kurtarılan ya da kurtarıldığını sandığım dosyaları indirilenler klasörüne attırdım.bir sürü ''recup_dir 1-2-3...''şeklinde alt klasör oluştu.bun ları açınca ......gz uzantılı bir dosya var.(3.9 gb büyüklüğünde)açmaya çalışınca '' dosya çıkarılırken bir hata oluştu,,uyarısı verdi.bu dosya kurtarılamaz mı?

systmrrr

dosyayi kurtardin mi. kurtardiysan arsiv yoneticisi ile acmayi dene. hata verirse. ismini değistirip tekrar dene

rafetugur

kurtardığımdan emin değilim.recup_dir.11 e kadar klasörler var.bunların içinde de .gz  .elf  .txt  .png  jpg   .html uzantılı dosyalar var.png ve ypg uzantılı dosyalarda ziyaret ettiğim veb sitelerinin ve okuduğum gazete haber ve köşe yazarlarının foto ve logoları var.txt uzntılı dosyalarda okanabilen bişey yok.acaba kurtarma başrısız mı oldu?son formattan önce c ve d bölümlü b.sayarıma önce ubuntuyu windowsun yanına deneme amaçlı kurmuştum. memnun kalınca yalnız ubuntu olacak şekilde formatladım.photorec le 3 satır halinde h.disk bölüm göründü 2 bölümü tarattım.sonuç olumsuz.D' deki önemli dosyalarım vardı.yeniden windows yükleyip çeşitli kurtarma proğramlarını mı kullansam?yardımlarınız için teşekkür ederim.siteye foto nasıl yüklenir bilmediğim için uzun uzun yazarak sorabiliyorum
kusara bakmayın

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Şubat 2018 - 11:21:00

Sorunum hala devam ediyor.Testdisk-fhotorec dışında hangi proğramları  tavsiye edersiniz?

rafetugur

R Studio ile bütün dosya ve verilerimi kurtardım.Herkese bu programı tavsiye ederim.

if

@rafetugur,

https://help.ubuntu.com/16.04/ubuntu-help/shell-guest-session.html

Konuk oturumunun kullanıcı ev dizini, bir tempfs dosya sistemi olarak oluşturulup[1] bağlanıyor[2]. tempfs dosya sistemi, bellek (RAM) üzerine yerleşen geçici bir dosyalama sistemidir. Bu, konuk oturumunda kullanıcı ev dizini altına koyduğunuz dosyaların bilgisayarın yeniden başlatılması sonucu tamamen silinmesi anlamına gelir. Bu yüzde dosyaları kurtarmanız maalesef mümkün değil.

Eğer konuk oturumunu kullananların dosyalarını kalıcı olarak saklamalarını istiyorsanız

sudo mkdir -m 0777 /var/guest-data

komutunu yürütüp /var/guest-data dizinini kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

[1] https://bazaar.launchpad.net/~ubuntu-branches/ubuntu/trusty/lightdm/trusty/view/head:/debian/guest-account#L13
[2] https://bazaar.launchpad.net/~ubuntu-branches/ubuntu/trusty/lightdm/trusty/view/head:/debian/guest-account#L47