Diski Bölme

Başlatan Wmehmet, 07 Mart 2018 - 14:02:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wmehmet

Dün gece bilgisayarıma ubuntu yükledim. Windows'a alışkın olduğum için kurulumu onun gibi sonunda hardisk bölebiliyoruz vs sandım ki bölüne biliyor ben yanlış tıkladım galiba. şuanda 1 TB'a ubuntu yüklü. benim 100GB Kişisel bir dosyam var. yapmak istediğim şey şu bu 1 tb'dan 500GB Window'daki gibi sanki d diski oluştuyormuş gibi bölmek. yani kişisel dosyalarımın olavağı bir disk oluşturmak istiyorum. ancak böyle birşey formattan sonra mümkün mü bilmiyorum. Yardımcı olabilecek birilei var mı acaba ?

Disk Görüntüm:

[eklenti yönetici tarafından silindi]

illedelinux

Alttaki komut ile Gparted programını kurun.
sudo apt-get install gparted

Gparted menüden açın, hangi bölümü bölümlendirmek istiyorsan bir defa üzerine tıkla, üstten Yeniden Boyutlandır sekmesine tıkla, açılan pencereden Önündeki Boş Alan kısmına ne kadar bölüm istiyorsan o kadar yazın ve İptal tuşunun yanındaki Yeniden Boyutlandır tuşu ile uygulayın...

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ethernity

Ben de bir keresinde sağ tarafta boş kalmış bir bölümü birleştirmiştim, yaklaşık 300 MB kadar. 6 saat civarı bir sürede tamamladı. Yani söyleyeceğim o ki, bunu yaparken kesintisiz bir zamanınız olmalı. Aksi takdirde yarım kesilirse, hoş olmayan sonuçlar çıkabilir. Amma sizde bölme işlemi, bence o kadar fazla sürmez, tam bilmiyorum. Siz yine de bunu bir dikkate alın yapmadan önce.