[Nasıl] Avermedia DVB-S Hybrid+FM A700 kurulum

Başlatan myna, 04 Ocak 2009 - 14:13:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myna

Yapılması gerekenleri detaylı anlatmaya çalışacağım Öncelikle belirtmek isterim ben uzman bir linux kullanıcısı değilim bende okuyarak deniyerek bir şeyleri yapmaya çalışıyorum hatam olursa şimdiden özür dilerim
Komutları sırayla terminalde verin
1- sudo apt-get install mercurial linux-headers-generic build-essential       
(komutu verip şifreyi girelim)

2- hg clone http://linuxtv.org/hg/v4l-dvb                                             
(dosyalar iniyor bekliyelim)

3- cd v4l-dvb                                                                         
(klasöre giriyoruz)                      

4- make                                                                               
(komutumuzu verelim)                                                                        

5- sudo make install                                                                   
(komutu verip şifremizi girelim)                                                                                        

Avermedia DVB-S Hybrid+FM A700 kartımızın kurulumu bitti bilgisayarınızı tekrar başlatın Bundan önce eğer kaffeine programı sisteminizde kurulu değilse kurun birde libxine1-ffmpeg
sudo apt-get install kaffeine
sudo apt-get install libxine1-ffmpeg

Ben bu şekilde ubuntu da sorunsuzca kaffeinle türksat hotbirt izliyorum umarım sizlere faydalı olur

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

myna

graindor

Benim Ubuntu 8.10 -2.6.27-9 üzerinde çalışıyor.1.nci komutu yine kullanacakmıyım?

myna

Alıntı yapılan: graindor - 04 Ocak 2009 - 16:01:10
Benim Ubuntu 8.10 -2.6.27-9 üzerinde çalışıyor.1.nci komutu yine kullanacakmıyım?
Evet 1. komutu kullanın

erginemr

@myna,

Elinize sağlık. Bilgi için;
sudo apt-get install mercurial linux-headers-generic build-essential
kodu daha genel bir ifadedir ve bütün Ubuntu sistemlerinde çalışacaktır.

myna

Alıntı yapılan: erginemr - 04 Ocak 2009 - 18:12:33
@myna,

Elinize sağlık. Bilgi için;
sudo apt-get install mercurial linux-headers-generic build-essential
kodu daha genel bir ifadedir ve bütün Ubuntu sistemlerinde çalışacaktır.
Kodu değiştirmem gerekirmi acaba ben kartı böyle tanıttığım için burayada böyle yazdım isterseniz sizin verdiğiniz şekilde değiştireyim

heartsmagic

Değiştirirsen güzel olur zira @erginemr'in söylediği şekilde yaparsan kullanıcıların kernel sürümlerini öğrenme gibi bir ihtiyacı kalmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

myna

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Ocak 2009 - 18:56:41
Değiştirirsen güzel olur zira @erginemr'in söylediği şekilde yaparsan kullanıcıların kernel sürümlerini öğrenme gibi bir ihtiyacı kalmaz.
Değiştirdim hemde bir şeyi daha öğrenmiş oldum @erginemr sizede teşekkür ederim

graindor

Bu kurulum yöntemiyle kartı analog olarak kullanabiliyormusunuz?Ben kullanamadım.Ben de uydu anten yok.

myna

Alıntı yapılan: graindor - 11 Ocak 2009 - 13:27:47
Bu kurulum yöntemiyle kartı analog olarak kullanabiliyormusunuz?Ben kullanamadım.Ben de uydu anten yok.
Merhaba uydu antenim olduğu için analog denemedim Bu konuda bir bilgim malesef yok

eraycakir

Merhaba,
bu yukardaki aşamaları adım adım denedim, frekans taramasında Tuned 99%' a gelince kalıyor 1-2 saat bekledim belki yapılandırma yapıyordur diye ancak
yapmıyor öyle kala kalıyor.bunun bir çözümü varmıdır bu sorunu nasıl aşabilirim.

yardımlarınız için teşekkür ederim

Schindler

Merhabalar, verdiğiniz yöntemi kullanarak A700 tv kartımı tanıtıp TV özelliğini kullanmaya başladım öncelikle bunun için çok teşekkür ederim. Acaba kartın FM özelliğini de kullanabilmemiz mümkün mü? Yerel radyo kanallarını dinleyebilmek istiyorum ama ne kadar aradıysam da bununla ilgili bir şey bulamadım.

erginemr

Dijital kartlarda çalışır mı bilemem ama eskiden FM radyo için Gnome altında GnomeRadio, KDE altında Kradio programlarını kullanırdım. Depolarda olmalı...

ubucin

Avermedia DVB-S Hybrid+FM A700 kurulumu AVERMEDIA Galaxy USB Hybrid+Digital+Analog+FM A816 TV-Kartı içinde geçerli midir ?

Bir tek farkın dışında aynı özellikleri taşıyorlar. Aralarındaki Tek fark bendeki AVERMEDIA Galaxy USB Hybrid+Digital+Analog+FM A816 TV-Kartın USB olması.

zeitgeist

En iyisi deneyip görmek, ayrıca şu bağlantıdan kartınla ilgili sürücü durumuna da bakabilirsin:

http://linuxtv.org
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ubucin

Linuxtv.org' da usb olanını bulamadım ancak bir arkadaşım Avermedia DVB-S Hybrid+FM A700 ile benim tV_kartın chipsetleri aynı olduğu için kullanabileceğimi söyledi. Deneyeceğim. Sonucu bildireeğim.

Mta

Alıntı yapılan: ubucin - 20 Ocak 2011 - 10:21:00
Linuxtv.org' da usb olanını bulamadım ancak bir arkadaşım Avermedia DVB-S Hybrid+FM A700 ile benim tV_kartın chipsetleri aynı olduğu için kullanabileceğimi söyledi. Deneyeceğim. Sonucu bildireeğim.

Arkadaş bir sonuç elde edebildin mi ?

sofietic71

:)Selamünaleyküm arkadaşlar,Avermedia DVB-S Hybrid+FM A700 kullanıcısıyız.Önce "zarlink 13"olarak görüyordu ve tarama yapıp birkaç kanal buluyordu ama gösteremiyordu.Buraya yazılanları yaptık olmadı,me tv bölümünde yazılanları yaptık şimdi programlar tv kartını görmüyor.Şu an me tv-kaffeine-digital tv control center ve kplayer yüklü,yardımcı olacak forumdaki arkadaşlara şimdiden teşekkür ederiz.
"Gençlikte namaz nedir bilmezdik,Hakkı sevmek nedir bilmezdik.Bizi seven emanet etti dostuna.Sufi olup Hak yolunda sevenlerden olduk dostuna.Vakit gelince Hakkın rızasına giden bu yolda,aldı emaneti bizi seven Rabbim koydu cennet yurduna"

sofietic71

lspci çıktısı:

00:00.0 RAM memory: nVidia Corporation MCP61 Memory Controller (rev a1)
00:01.0 ISA bridge: nVidia Corporation MCP61 LPC Bridge (rev a2)
00:01.1 SMBus: nVidia Corporation MCP61 SMBus (rev a2)
00:01.2 RAM memory: nVidia Corporation MCP61 Memory Controller (rev a2)
00:02.0 USB Controller: nVidia Corporation MCP61 USB Controller (rev a2)
00:02.1 USB Controller: nVidia Corporation MCP61 USB Controller (rev a2)
00:04.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI bridge (rev a1)
00:05.0 Audio device: nVidia Corporation MCP61 High Definition Audio (rev a2)
00:06.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP61 IDE (rev a2)
00:07.0 Bridge: nVidia Corporation MCP61 Ethernet (rev a2)
00:08.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP61 SATA Controller (rev a2)
00:0b.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
00:0c.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
00:0d.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation C61 [GeForce 6100 nForce 400] (rev a2)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
01:07.0 Multimedia controller: Philips Semiconductors SAA7131/SAA7133/SAA7135 Video Broadcast Decoder (rev d1)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ekim 2011 - 23:18:39

lsmod çıktısı:

Module                  Size  Used by
nls_iso8859_1          12617  0
nls_cp437              12751  0
vfat                   17308  0
fat                    55577  1 vfat
usb_storage            44173  0
uas                    17699  0
bnep                   17923  2
rfcomm                 38408  0
bluetooth             148839  10 bnep,rfcomm
vesafb                 13489  1
binfmt_misc            17292  1
joydev                 17393  0
usbhid                 41905  0
nvidia              10390874  44
snd_hda_codec_realtek   254125  1
gspca_zc3xx            51066  0
gspca_main             27610  1 gspca_zc3xx
saa7134_alsa           18172  1
ppdev                  12849  0
snd_hda_intel          24262  2
snd_hda_codec          91754  2 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel
snd_hwdep              13276  1 snd_hda_codec
hid                    77367  1 usbhid
snd_pcm                80468  3 saa7134_alsa,snd_hda_intel,snd_hda_codec
snd_seq_midi           13132  0
zl10036                13185  1
mt312                  17440  1
snd_rawmidi            25241  1 snd_seq_midi
saa7134_dvb            33358  0
videobuf_dvb           13867  1 saa7134_dvb
dvb_core               94826  1 videobuf_dvb
k8temp                 12905  0
snd_seq_midi_event     14475  1 snd_seq_midi
psmouse                73673  0
snd_seq                51567  2 snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
serio_raw              12990  0
snd_timer              28932  2 snd_pcm,snd_seq
snd_seq_device         14172  3 snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
ir_lirc_codec          12770  0
lirc_dev               18700  1 ir_lirc_codec
ir_sony_decoder        12493  0
ir_jvc_decoder         12490  0
ir_rc6_decoder         12490  0
saa7134               153846  2 saa7134_alsa,saa7134_dvb
ir_rc5_decoder         12490  0
ir_nec_decoder         12490  0
snd                    55902  16 snd_hda_codec_realtek,saa7134_alsa,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hwdep,snd_pcm,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
rc_core                25797  7 ir_lirc_codec,ir_sony_decoder,ir_jvc_decoder,ir_rc6_decoder,saa7134,ir_rc5_decoder,ir_nec_decoder
videobuf_dma_sg        18786  3 saa7134_alsa,saa7134_dvb,saa7134
videobuf_core          25409  3 videobuf_dvb,saa7134,videobuf_dma_sg
v4l2_common            15793  1 saa7134
videodev               85626  3 gspca_main,saa7134,v4l2_common
parport_pc             32114  1
tveeprom               17009  1 saa7134
soundcore              12600  1 snd
snd_page_alloc         14115  2 snd_hda_intel,snd_pcm
i2c_nforce2            12906  0
lp                     17455  0
parport                40930  3 ppdev,parport_pc,lp
sata_nv                23379  0
forcedeth              58103  0
pata_amd               13753  2

:)Ekran kartım arızalı,windows xp'de NVIDIA® GeForce 6100 / nForce 400'ün driverini güncelleyince dvb dream programıyla çok güzel sonuç aldım ve kayıtlarım ekran kartı varmış gibi çok iyiydi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ekim 2011, 23:38:41

lspci | grep -i multimedia çıktısı:

Multimedia controller: Philips Semiconductors SAA7131/SAA7133/SAA7135 Video Broadcast Decoder (rev d1)
"Gençlikte namaz nedir bilmezdik,Hakkı sevmek nedir bilmezdik.Bizi seven emanet etti dostuna.Sufi olup Hak yolunda sevenlerden olduk dostuna.Vakit gelince Hakkın rızasına giden bu yolda,aldı emaneti bizi seven Rabbim koydu cennet yurduna"

zeitgeist

Çok eski Ubuntu sürümlerinde sorun yaşanmış ancak son sürümlere dair bilgi bulamadım. sa7134 modülleri de yüklenmiş görüldüğü kadarıyla. Televizyon izlemek için kullanacağın herhangibir uygulamayı uçbirimden çalıştırdıktan sonra alacağın çıktıları buraya aktarman faydalı olabilir. Ayrıca firware ya da sürücü gibi güncel dosyalar için video4linux sitesi de aklında olsun.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sofietic71

1. Uçbirimde root olmadan me-tv programını çalıştırınca çıktı:

(me-tv:3235): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

(me-tv:3235): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

2. Uçbirimde "root olup" me-tv programını çalıştırınca çıktı:

(me-tv:3259): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

(me-tv:3259): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

(me-tv:3259): Unique-DBus-WARNING **: Unable to open a connection to the session bus: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.

(me-tv:3259): Unique-DBus-WARNING **: Unable to connect to the running instance, aborting.

1. Uçbirimde root olmadan kaffeine programını çalıştırınca çıktı:

(kaffeine:3213): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

(kaffeine:3213): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

(kaffeine-xbu:3218): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

(kaffeine-xbu:3218): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

2. Uçbirimde "root olup" kaffeine programını çalıştırınca çıktı:

kaffeine(3271): KUniqueApplication: Cannot find the D-Bus session server:  "Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken."

kaffeine(3270): KUniqueApplication: Pipe closed unexpectedly.

Düzeltme Notu: Komut çıktılarını kod etiketi içerisinde veriniz.

sofietic71

dmesg | grep DVB çıktısı:
[   10.302308] saa7133[0]: subsystem: 1461:a7a1, board: Avermedia DVB-S Pro A700 [card=140,autodetected]
[   10.580052] DVB: registering new adapter (saa7133[0])
[   10.580057] DVB: registering adapter 0 frontend 0 (Zarlink ZL10313 DVB-S)...
:)Arkadaşlar ubuntuyu tekrar kurdum,denemelerden işletim sistemi tuhaflaştı, burada ve daha önce verdiğim komutların çıktılarınıda tekrar yazdım."Hala yardımcı olacak 1 arkadaş yok mu?
Bu tv kartı yüzünden windows kullanmak istemiyorum."Şu an kartı görüyor acil yardım belkiyoruz lütfen!...

decent

@sofietic71,
Hangi Ubuntu sürümünü kullanıyorsun?

Aşağıdaki çıktıları ayrı ayrı geçebilir misin ?

lsb_release -a

kaffeine --version
sudo dpkg -l | grep codec

cat /etc/apt/sources.list
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

sofietic71

:) Selamünaleyküm
@myna ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum,onların sayesinde windows'a dönmek zorunda kalmadım.

@myna arkadaşımızın yazdıklarını uyguladıktan sonra;

Bizim gibi uçbirimde ufak hatalar yapıp işletim sistemini deneme tahtasına çevirmemeniz için,öncelikle google a "ubuntu uçbirim" yazıp komutların ne işe yaradıklarını öğrenin.

İşletim Sistemi: Linux Mint
Sürüm: 12 Lisa--Genome 32 bit

"resim 003.jpg" "/home/kullanıcı adı/.kde/share/apps/kaffeine" dizininde ince ayarları yapmamız gerekiyor,buradaki "config.dvb ve scanfile.dvb"  dosyalarıyla işimiz olacak.
Bu dosyaların içeriğini değiştirip kaydettiğimiz zaman yanında " ~ " işaretli sonradan oluşanları silecegiz ve *bilgisayar'yi tekrar başlatıp bu ayarlarda değişiklik olmadığından emin olmamız gerekiyor.
resim 003jpg

Bu ayarlar türksat 3A içindir;

"config.dvb" konfigürasyonunu "004.jpg" ki gibi yapacaksınız,kaffeine kanalları ararken buradaki ayarları görecek ve yavaş tarama yapıp bütün kanalları atlamadan bulacak.
Çanağınızdaki lnb kaç çıkışlıysa "lnbNumber=" a yazın,bizdeki 4çıkışlı.
:) Sabırlı olmanız gerek kanal araması 30-40 dakika sürüyor.
resim:004jpg

Linux için uydu listesi bulamadım.Kaffeinenin içindeki kanal listesini güncelleyince kanalların hepsi çıkmıyor.
Kinginfosat a gidip "007.jpg" "ini." olan yere basıp güncel dosyayı indirdikten sonra "005.jpg" deki gibi sonlarına 3 adet 0 koyarak listemizi oluşturacağız.
:)Listeyi hazırlarken sabırlı olmanızı tavsiye ederim.Senede 1 veya 3 kere yapılacak.
resim:007jpeg

resim:005jpeg

Uyarı: Resim "002.jpg" kaffeine kanalları aramayı bitirdikten sonra sakın ok deyip pencereyi kapamayın kanalları yeniden aramak zorunda kalırsınız.
"Add Selected" e basınca seçtiğiniz kanalların listesini "Channels" e ekliyor.
"Add Filtered" e basınca kanalların hepsini "Channels" e ekliyor.

"Kaffeine programını yapanlara duyrulur"

Sorun1:Kaffeinenin bulduğu kanalların numaraları aynı olunca; Örnek :TV8' i ekleyince Samanyolu listeden kayboluyor.

Çözüm:Resim 006.jpeg  Listeye ekleyeceğiniz kanalı işaretleyip "Edit" 'e bastıktan sonra "Service ID" numarasını değiştireceksiniz,o zaman istediğiniz kanallar ok deyince listede kalıyor."Number" ı değiştirince olmuyor.

Sorun2: "Service ID" numarasını değiştirdiğiniz kanallar listeye eklendikten sonra ok dedikten sonra o kanallardan kayıt alamıyorsunuz.

Çözüm:"Service ID" sini değiştirdiğiniz kanalların hangisi kayıt almıyorsa "ID" numaralarını tekrar ilk haline getirin kayıt yapıyor ve o kanal listede kalıyor.
Resim:006jpeg

Bu işlemi bitirince ok deyip pencereyi kapatın.
Kanalları arama yaparken "002.jpg" de sadece "TV" işaretli olmalı.Radyo dinlemek isteyenler onuda işaretleyebilir.
resim:002jpeg

Kanalları taratıp listenizi hazırladıktan sonra kanalın üzerine çift tıkladığınızda "008jpeg" deki gibi kodek isteği oluyor.
resim:008jpeg

Synaptic paket yöneticisini açıp arama kısmına "009jpeg" teki gibi "mrl" yazıp sonra uygula deyip kuruyoruz.
resim:009jpeg

;D Ve mutlu son "006.jpg" umarız bizden sonra bu işi yapacak arkadaşlara faydamız olmuştur.
resim:006jpeg

@zeitgeist ve @decent arkadaşlara ilgileri için ayrıca teşekkür ederim.

Yöneticiden önceki mesajlarımı silmesini rica ediyorum,malum ubuntu tayfasında yeniyiz.