FreeBSD ve Linux

Başlatan Bipolar_Disorder, 27 Ocak 2018 - 23:22:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bipolar_Disorder

Aynı masaüstü ortamlarını kullanmama rağmen nedense FreeBSD, Linux tan daha az sistemi tüketiyor gibi geldi bana.

Test ettigim dağıtımlar

FreeBSD 11.1 + Xfce4
Ubuntu 17.10 + Xfce4

.py

Test etmediğim linux dağıtımı kalmadı gibi * bir şey aralarında en hantalı Ubuntu Xenial dı Bu yıl destek kesildi bence doğru bir karardı Uzun zamandır  pardus kullanıyorum tafsiye ederim 5 ila 10 saniye arasında sistem açılıyor 2 ile 5 saniye arasında ise sistem kapanıyor Minti kapatmak istediğimde 30 ile 40  saniye arasında bekliyorum.:) Pardusun ram kullanımıda diğerlerine göre daha az çünkü arka planda ne olduğunu bilmediğimiz gereksiz servisler çalışmıyor. Ubuntu Xenilade tonlarca servis çalışıyordu windosla yarışıyordu. FreeBSD uzun zamandır kullanmadığım bir dağıtım aklıma düşürdün test için şimdi indiriyorm.:)

oguz-ismail

linux sadece ubuntudan ibaret değil, arch, gentoo falan dene

Bipolar_Disorder

[mention=636204]@oguz-ismail[/mention]

Kullanmadıgımı nereden cıkardın  :)
Kaç senelik Linux geçmişin var ?
İlk Linux u pentium mmx makinemde kullanmıstım. 12 sene önce

lnxdev

Alıntı yapılan: .py - 27 Ocak 2018 - 23:58:39
Test etmediğim linux dağıtımı kalmadı gibi * bir şey aralarında en hantalı Ubuntu Xenial dı Bu yıl destek kesildi bence doğru bir karardı Uzun zamandır

Desteği kesildi derken ? Sanırım siz ubuntu sürümlerinin yaşam döngüsünden bir haber yaşıyorsunuz.

Ayrıca bakın -> Ubuntu sürümleri yaşam döngüleri

.py

[mention=636206]@lnxdev[/mention] Xenial den bahsediyorum ben

decent

http://releases.ubuntu.com/16.04/
https://www.ubuntu.com/download/desktop

Bağlantılarından da görüleceği gibi bir yanlış anlaşılma var.
@lnxdev sürüm çizelgesi vermiş, orada görülen LTS sürümlerden biri de Xenial Xerus, yani Ubuntu 16.04 sürümü. Yani bu sürümler 5 yıl destekli..

oguz-ismail

Alıntı yapılan: Bipolar_Disorder - 28 Ocak 2018 - 00:15:03
[mention=636204]@oguz-ismail[/mention]

Kullanmadıgımı nereden cıkardın  :)
Kaç senelik Linux geçmişin var ?
İlk Linux u pentium mmx makinemde kullanmıstım. 12 sene önce

kullanmadın demedim ki :/ test ettiğin dağıtımlar sadece ubuntu ve freebsd imiş öyle yazmışsın, burdan hareketle linux sistemi daha çok tüketiyor demen yanlış.. çocuk gibi kaç yıllık linux geçmişin var diye sorman da yanlış, yapıcı bi hareket değil.

Bipolar_Disorder

Cidden sistem ozellikleri bakimindan cok iyi bir sistem.

Freebsd tabanli firewall kullaniyorum.

Ram kullanimi 50 mb i gecmiyor. ;D

if

Alıntı Yap
Aynı masaüstü ortamlarını kullanmama rağmen nedense FreeBSD, Linux tan daha az sistemi tüketiyor gibi geldi bana.

Test ettigim dağıtımlar

FreeBSD 11.1 + Xfce4
Ubuntu 17.10 + Xfce4

Elma ile armut karşılaştırmasından bile kötü bir karşılaştırma. Ciddiye alıp cevap vermeye değmez ama olur da bilmeyen kullanıcılarımız neyin ne olduğunu bilmek ister diye yazıyorum.

Alıntı Yap...gibi geldi bana.

@Bipolar_Disorder'a ilham geldiği için böyle konuşuyor olabilir ama ölçecek hiç bir veri olmadan konuşmamak gerek.

FreeBSD'nin Linux'tan ya da Linux'un FreeBSD'den aynı masaüstünde daha az RAM kullandığını söyleyebilmek için RAM kullanımına dair yeterli ölçüm yapılıp bu ölçümlere dair istatistiklerin verilmesinin yanı sıra arka planda çalışan tüm süreçlerin de sunulması gerek. Böylece hem biilgiyi oluşturan ne'ye hem de neden'e ulaşmış oluruz.

Forum kullanıcılarına "şu dağıtım böyle uçar, bu dağıtım böyle kaçar" gibi konulara yaklaşımlarının "her dağıtım uçar, her dağıtım kaçar" şeklinde olmasını tavsiye ederim. Her dağıtım ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde değiştirilebilir. Bilmeyenler bunun sadece lagalugasını yapar, bilenler ya da bilmek isteyenler oturur, araştırır, işe koyulur.

Bipolar_Disorder

[mention=637589]@if[/mention]

Acele yazılmış bir konu, insanlar konunun devamını getirsin veya ilgi çeksin diye açmış olabilirim.
Yapıcı bir uslup beklerdim senden.

İnsanları tanımadan etmeden tepeden bakman yanlış, commodore64 ten beri bilgisayar dünyasının içindeyim.
Enerjini ubuntu yu ilk defa kullanmış olan ama sorun yaşayan insanlar için kullansan.
Forumda bir dünya mesajı cevaplanmamış konular var.

lubuntu

Elma ile armut niye karşılaştırılıyor? Linux dağıtımlarını kendi arasında karşılaştırmak lazım. Aynı kernel sürümüne sahip olmayan dağıtımlar bile karşılaştırılmamalı. Bizim millet çok seviyor "bu iyi o kötü" demeyi. Donanımın için hangi işletim sistemi uygunsa kullanırsın, olur biter. 3 saniye geç açıldı 5 saniye geç kapandı olayıda güzel kafa ;) bsd daha güvenli linux daha basittir. Görünen farklar ise donanım, yazılım ve kullanım kaynaklı.

if

Alıntı Yap
Acele yazılmış bir konu, insanlar konunun devamını getirsin veya ilgi çeksin diye açmış olabilirim.
Yapıcı bir uslup beklerdim senden.

İnsanları tanımadan etmeden tepeden bakman yanlış, commodore64 ten beri bilgisayar dünyasının içindeyim.
Enerjini ubuntu yu ilk defa kullanmış olan ama sorun yaşayan insanlar için kullansan.
Forumda bir dünya mesajı cevaplanmamış konular var.

Benim enerjimi nereye harcadığım açıkca görülebiliyor da senin commodore 64'ten beri edindiğin; dağıtımlar hatta işletim sistemleri arasında karşılaştırma yapmanı sağlayan tecrübenin yansımasını göremiyoruz. Demek ki konuşmayla olmuyormuş.