Msi ex610 ve linux

Başlatan galot, 04 Ocak 2009 - 12:16:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

galot

http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=115682.msg917640
Bu linkte gerekli inceleme yapılmış ve sorunlar çözümleriyle birlikte verilmiş. Aynı marka dizüstü kullananlar için yararlı bir döküman.

kaiserclown

buradaki tüm yönergelere uymama rağmen hala DVD filmlerde yanıp sönme alıyorum ve bunu kafein dahil VLC ve tüm media larda tüm codecleri forumdaki şekli ile kurdum yeni KULLANICIYIM!
ATI kartımın drriverı görünüyor ve HALA Atheros wireless kartımı tanıtamadım 40 takla attım madwifi ve ndis. metodlarını kullanmama rağmen windows driverlarında gitmek istedim ama olmadı bir düşüncem bende wireless iconu orjinal UBUNTU gibi değil Wicd denen birşey nasıl oraya geldi anlamadım orjinal UBUNTU 8.10da mı var anlamadım da NOLUUR yardımcı olun şuan evde wireless var ama ben kablo ile bağlanmak zorundayım :(

heartsmagic

İlk belirttiğin problem başka bir başlıkta zaten konuşuluyor bu nedenle oradan devam etmek daha makul.

Kablosuz sorunu içinse tanıtamadımdan öte bilgilere ihtiyacımız var bizim. Forumdaki kablosuz problem başlıklarına bakarsan arkadaşlardan istediğimiz bilgileri göreceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

galot

Wireless için http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3532.0 linkindeki yönergeleri aynen takip edin.Wireless sürücülerini yükleyeceğim zaman o dökümandan yararlanamamıştım ben de :) Video player olarak smplayer kullanıyorum. Compizde sorun olmaması için Smplayer'da ayarlar kısmından video çıkışı X11 olarak seçilmeli. Ayrıca ses kartı ayar yapılmadan kullanıldığında, ses düşük seviyede geliyor ve kulaklık takıldığında hem hopörlör hem de kulaklıktan ses veriyor. Bunun için http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.0 adresindeki yönergeleri uygulayın (bunları yapmak gerekli mi bilmiyorum ama ben yaptım,belki aşağıdaki kodu girmek yeterlidir), yalnız son kısımda kod bizim için;
options snd-hda-intel model=targa-dig biçiminde olacak.

kaiserclown

Sırf bu yönergeleri denemek amacı ile sadece ubuntu değil şuan size Swave den yazıyorum ve tekrar format atarak Ubuntu kuracağım şimdi bazı siteerde bu distro tanıyor gazı ile kaçıncı distom ama sonuç YOK EX610 wireless tanıtamadım bana nolur yardım edin ndiswap metodu vb tüm metodları denedim ama sorun benim Ubuntu ve tüm LİNUX dis. mın 64 bit OLMASI mı?????

kaiserclown

ama mesela pardusum 32 bitti oda tanımadı oysa onun resmi wikisinde bu akrt 2008.1 ile tanınıyor yazıyor !!!!!!!!!!!!

galot

Ben 32 bit Ubuntu 8.10 kullanıyorum. Yukarıda verdiğim linkteki yönergeleri aynen yaptım ve şu anda wirelesi tanıyor.

kaiserclown

galot şuan ubuntudan tekrar yazıyorum 64 bit 8.04 hardy kurdum güncelleme falan işi uzun..ŞUAN wirelessı görmedi tabii sen yine de buraya HALK dilinde açıklayıcı SOn kullanıcıya göre adım adımm yazarsan Çok sevinirim yaptıklarını zira Yabancı yerli sitelerde Onlarca yazı var ve onlarca metod ve başarısızlık..Eğer wireless'ım çalışırsa benim açımdan mükemmel olur.

heartsmagic

Halk dilinden kasıt nedir? http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3532.0.html adresi zaten oldukça anlaşılır durumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

galot

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3532.0.html adresinden
Alıntı YapSistem / Yönetim / Donanım Sürücüleri altında Atheros HAL ve Atheros Kablosuz kapatılır ve yeniden başlatılır.
Burada Atheros ve ekran kartı görünüyor. Atherosu seçip "Deactive" tuşuna basacaksınız.
Alıntı YapSürücünün derlenmesi için kernel başlıklarına ve  derleyiciye ihtiyaç duyulmaktadır bu yüzden 'build-essential' paketinin yüklenmesiyle başlanılır. Bunun için konsolda (Applications -> Accessories -> Terminal (Uygulamalar -> Donatılar -> Uçbirim)) aşağıdaki komut yazılır ve enter'a basılır.
bu yazıdaki "Uçbirim" denilen şeyi açtıktan sonra altındaki kırmızı yazıları teker teker uçbirime yapıştırıp, her yapıştırmanın ardından entıra basın.
*Son kısımdaki "ath_pci" yi açılan dosyaya yapıştırırken tırnak işaretleri olmadan yapıştıracaksınız.

kaiserclown

ben bu topiğe bakmamıştım çünkü atheros 5007EG var msi ex610 da diye biliyorum ben :(

kaiserclown

Bluetooth ve wireless sorunsuz çalışıyor bluetooth KDE sistemindeki Kbluetooth prgramlarında çalışmıyor! Ancak ubuntu ile gelen bluetooth programında son derece sorunsuz . Ethernet kartı sorunsuz.Ekran kartı olumlu.Kart okuyucu çalışıyor.Kısacası tüm driverlar Ubuntu 8.10 64 bitte bende çalıştı.

kaiserclown

Arkadaşlar Pardus 2008.2 beta hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan kurulumdan sonra Tasma altındaki sistemden görüntü yöneticisinden ekran kartınızı Kaptan sayesindeaçılışında ethernet ve wireless kartınızı ve Programlar altından Kbluetooth ile otomatikman Bluetooth unuzu tanıyor ve Tüm driverlar hiçbir sorun yaratmadan çalışıyor.Bunu bugün diğer sürücümde olan pardusumu sürüm yükselttikten sonra farkettim kendileri wiki de yazmıştı 2008.1 ile diye ama sorunluydu 2008.2 ile MSI ex610 tamamen Pardus ile sorunsuz çalışıyor.Hiçbirşey yüklemenize gerek kalmıyor.Gerçi ubuntu ile de biraz çaba ile tüm driverları göstermiştik ama son kullanıcı açısından büyük kolalık sağlayabilir.Bilmeyenler için yazmak istedim.

galot

Alıntı yapılan: kaiserclown - 10 Ocak 2009 - 21:51:40
Arkadaşlar Pardus 2008.2 beta hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan kurulumdan sonra Tasma altındaki sistemden görüntü yöneticisinden ekran kartınızı Kaptan sayesindeaçılışında ethernet ve wireless kartınızı ve Programlar altından Kbluetooth ile otomatikman Bluetooth unuzu tanıyor ve Tüm driverlar hiçbir sorun yaratmadan çalışıyor.Bunu bugün diğer sürücümde olan pardusumu sürüm yükselttikten sonra farkettim kendileri wiki de yazmıştı 2008.1 ile diye ama sorunluydu 2008.2 ile MSI ex610 tamamen Pardus ile sorunsuz çalışıyor.Hiç* bir şey yüklemenize gerek kalmıyor.Gerçi ubuntu ile de biraz çaba ile tüm driverları göstermiştik ama son kullanıcı açısından büyük kolalık sağlayabilir.Bilmeyenler için yazmak istedim.
Bilgilendirme için teşekkürler. Yazdım bunu kenara :)