Ubuntu dosya parçalama

Başlatan ahmettepe, 26 Ocak 2018 - 18:09:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmettepe

Ubuntu için bir sorum var. işin doğrusu iyi bir windows kullanıcısıyım fakat bir o kadar ubuntu bilgim yok. terminal nerden açılır onu dahi bilmiyorum.

Soruya gelince,

bir klasörün içindeki bir dosyayı örneğin 10 mb'lar halinde parçalamak üzere o klasörün içindeki bir (windows da bat dosyası karşılığı) dosyaya gerekli bilgileri yazdıktan sonra sadece o dosyayı çalıştırıp, belirtilen dosyayı parçalara ayıracak bir yöntem, imkan var mı?

mhmtkrktr

Dosyaları parçalamak için split komutu var, ancak öncelikle "terminal nerden açılır" onu bulman gerekiyor.  :) :)

Split komutu dikkatli kullanılması gereken bir komut. Sebebi ise, büyük bir dosyayı dizin belirtmeksizin küçük parçalara böl dersen, kullanıcı ana dizini ( $HOME ) içine binlerce dosya oluşmasına sebep olabilirsin.

En temiz kullanımı, bu iş için özel bir dizin oluşturup onu kullanman olur. Komut satırında şu şekilde tarif etmeye çalışayım.
# aşağıda ki iki komut masaüstüne split-test adında boş bir dizin (klasör) oluşturacak.
source ~/.config/user-dirs.dirs
mkdir $XDG_DESKTOP_DIR/split-test

Oluşan dizini dosya yöneticisinden görebilir veya oluşturma işlemini oradan da yapabilirsin. Parçalamak istediğin dosyayı kopyalayıp split-test dizininin içerisine yapıştır.

# bu komutla işlemin split-test dizini içinde yapılması gerektiğini belirteceğiz. Bu yukarıda belirttiğim olası durum için önemli
source ~/.config/user-dirs.dirs
cd $XDG_DESKTOP_DIR/split-test

# son olarak şu komut dosyayı ayarladığın boyutta parçalara ayıracaktır
split -b $(((1024*1024)*10)) parçalanacak_dosyanın_adı.uzantısı

Not: -b bayt cinsinden değer anlamına gelir. Örnekte ki [ $(((1024*1024)*10)) ]  son *10 rakamı 10Mb 'a karşılık gelir. *1 yaparsan 1Mb lık parçalara ayırır. Veya şu şekilde $((1024*5))  5Kb lık parçalara ayırabilirsin gibi gibi.

ahmettepe

ilgin için teşekkürler. Yalnız terminali açamadığımızı düşün yani admin tarafından kısıtlanmış.

windowsda olduğu gibi bir bat dosyası oluşturup onu çalıştırdığımızda bat dosyasının içinde yazmış olduğumuz bilgiler doğrultusunda dosyayı parçalıyorsa aynı onun gibi bu verdiğiniz komutları bir dosya halinde çalıştırdığımızda işini yapacak hale getirmek gerek. Terminal kullanıma kapatılmış admin tarafından.

pratik olsun diye vmwarede deneme yaptığımda şöyle bir sonuç çıkıyor.

Dosyanın bulunduğu dizinin resmi

..

oguz-ismail

[mention=636149]@ahmettepe[/mention] ss'deki hatanın sebebi şu, 1.zip desktopta ama sen spliti homeda çalıştırıyosun. önce cd Desktop komutunu gir, sonra spliti.
Terminal arayüzü bi şekilde kullanıma kapalıysa Ctrl+Alt+F2 tuşlayıp arayüzden bağımsız bi terminal açabiliyosun

mhmtkrktr

Alıntı YapYalnız terminali açamadığımızı düşün yani admin tarafından kısıtlanmış.
Ubuntu kurulu bir bilgisayarın başına geçip, yapmaya çalıştığın ilk şeyin dosyaların nasıl parçalanabileceği konusu olmasına kendince mantıklı bir sebebin vardır muhtemelen. Fakat söylediğin konunun bu başlıkla yada forumla ilgisi yok gibi görünüyor.

Alıntı Yapwindowsda olduğu gibi bir bat dosyası oluşturup onu çalıştırdığımızda bat dosyasının içinde yazmış olduğumuz bilgiler doğrultusunda dosyayı parçalıyorsa aynı onun gibi bu verdiğiniz komutları bir dosya halinde çalıştırdığımızda işini yapacak hale getirmek gerek

Windows (.bat) == Linux (.sh)
Yani aynı şekilde yapılabilir. Ancak bundan önce yukarda ki şekli ile kullanabiliyor olduğunu teyit etmen gerekiyor.

Alıntı Yappratik olsun diye vmwarede deneme yaptığımda şöyle bir sonuç çıkıyor
Denediğin komutların benim yazdığımla bir ilgisi var mı? Son komut haricinde ben pek bir alaka göremedim ki, tek başına son komutun bir geçerliliği yok.

Muhtemelen deneme amacıyla yapmaya çalışmışsındır fakat ayrıca belirteyim, zip,rar,gz,xz gibi arşiv dosyalarını bu yöntemle parçalara ayırmak bir işe yaramaz. Daha doğrusu parçalarsın ama arşiv yapısı bozulduğu için çalışmaz. Amacın arşiv dosyası bölmekse bunu arşiv programları veya komutlarıyla yapman gerekir.

ahmettepe

desktop girmeye calistim daha önce ama giremedim. meğersem klasörün baş harfi büyük, diğerleri küçük olacakmis. kafa msdos ile düsününce orda hepsini küçük yazsanda giriyor :)

simdi bu dosya verdiğiniz komutla parçalara ayrildi. sonra bu dosyaları windowsa aldim. 7zip ile birlestirdim. ama kontrol etmedim çalışıyor mu diye Şimdi bu çalışmaz mı diyorsunuz. örnek bir mp4 dosyası?

Edit: şimdi deneme imkanım oldu. bu verdiğiniz komutla (split) mp4 dosyası parçalandı. daha sonra windowsa aktarıp 7zip ile birleştirdim ve birleşince dosya uzantısız olarak çıktı. manuel olarak uzantısını mp4 yapıp çalıştırdım. Sıkıntısız dosya çalıştı. Yani işime yarıyor. Şu halde bunu boş bir metin belgesi yaratıp içine örnek olarak şunu yazmamız yeter mi?

split -b $(((1024*1024)*10))) 1.mp4

tabi dosyamızın uzantısını sh olarak değiştireceğiz ve bu dosya 1.mp4 'ün bulunduğu dizin içerisinde olacak. Böyle tahmin ediyorum. Yoksa farklı bir yol mu denemeliyiz?

Edit: Deneme sonucu oluşturduğum *.sh dosyasını propertios dan "dosyayı bir program gibi çalıştırmaya izin ver" ve read-write şeklinde ayarladım. çalıştırdım. hiçbir şey olmadı :). ne yapmak lazım?

Edit : Sonunda oldu. bir tane parantez fazladan yazmışım :). vmware de çalıştı bakalım uzaktaki ubuntuda çalışacak mı :D