Ubuntu üzerinden raspberry pi kurulumu

Başlatan soldanatar, 21 Ocak 2018 - 02:49:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

soldanatar

Merhaba arkadaşlar birkaç gün önce elime raspberry pi geçti . kurulum ile ilgili google'a arattım bir şeyler ama hepsi windows üzerinden anlatmış . ubuntu üzerinden nasıl kurabilirim link önerebilir misiniz ? şimdiden teşekkürler.

soldanatar

Link gercekten faydali ama makalenin yüzde 30 luk kısmını anca anlayabiliyorum :) Türkçe kaynak olursa sevinirim.  Teşekkürler.

Amenofis

Çok basit.
https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/

Buradan zip dosyasını indirip çıkayorsun. img uzantılı bir dosya çıkıyor. Bunu "dd" uygulaması ile diske yazıyorsun. Mesela dosya ismi raspberry.img, sd card ise /dev/sdb olsun.

dd bs=4M if=raspberry.img of=/dev/sdb conv=fsync

Not: Bu komutu sudo ile çalıştırmak zorunda olduğun için sakın yanlış sürücü ismi verme. Diskte ne varsa uçar.

soldanatar

Alıntı yapılan: Amenofis - 21 Ocak 2018 - 18:35:29
Çok basit.
https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/

Buradan zip dosyasını indirip çıkayorsun. img uzantılı bir dosya çıkıyor. Bunu "dd" uygulaması ile diske yazıyorsun. Mesela dosya ismi raspberry.img, sd card ise /dev/sdb olsun.

dd bs=4M if=raspberry.img of=/dev/sdb conv=fsync

Not: Bu komutu sudo ile çalıştırmak zorunda olduğun için sakın yanlış sürücü ismi verme. Diskte ne varsa uçar.

bahsettiğiniz dd uygulaması ile sd karta yazdım . hdmi kablosunu bağlayınca ekranda hiçbir değişiklik olmuyor ilgili ayarı nasıl yapabilirim ?

soldanatar

bu başlıkta söylenen her şeyi yaptım . Gerçekten artık sıkmaya başladı. son aşamaya geliyorum hdmi'yı takıyorum pc'ye ama ekranda en ufak oynama yok . Ubuntu'nun hdmi'yı görmeme ihtimali var mı acaba ?

hitokiri

Alıntı yapılan: soldanatar - 03 Şubat 2018 - 00:58:16
bu başlıkta söylenen her şeyi yaptım . Gerçekten artık sıkmaya başladı. son aşamaya geliyorum hdmi'yı takıyorum pc'ye ama ekranda en ufak oynama yok . Ubuntu'nun hdmi'yı görmeme ihtimali var mı acaba ?
xrandr |grep connected
Komutla bağlı ekranların listesini görebilirsin eğer hdmi ile ilgili bir sorun varsa kablo takılı olsa dahi, HDMI bağlantı için disconnected çıktısını verecektir.

systmrrr

kolay gelsin. raspbian veya yüklicen işletim sistemini seçicesin ve indiriceksin
daha sonra etcher programını ubuntuya kur
şimdi micro sd kartını pcye tak
etcher ile işletim sistemini flashla
en sonra micro sd kartı çıkar
rpi ye tak
voltaj ver
:D

soldanatar

etcher ile yazdırdım .  hdmi ile bağladım  ekranda tık yok .  şu kodu yazdım

xrandr |grep connected

çıktısı

eDP-1 connected primary 1920x1080+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
DP-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Şubat 2018 - 18:14:27

[mention=636434]@hitokiri[/mention]

not: kullandığım hdmi kablosu 2 m civarında raspi'de kırmıızı ışık yanmıyor eskiden yanıyordu yeşil ışık yanıp sönmekte ara ara. ayrıca kullandığım adaptör 5v 2.5 a

hdmi kablosunun üzerinde 30v gördüm sorun sanırım bununla kaynaklı farklı kablo kullanacağım bakalım ne olacak

systmrrr

dediğim adımları uyguladın mı?
hdmi ile olmuyorsa ssh ile bi bağlan en azından işletim sistemi çalışıyor mu onu öğrenirsin
ssh için kablolu ağ kablosu yani etherneti kullanıp. başka bir pc ile nmap den ip alabilirsin
olmazsa usb ile de ssh a direk bağlanabilirsin.
ama ssh için bazı ayarlar yapman gerekiyor.
raspberry pi TR forumunda var bilgiler
micro sd kartı tamamen temizle hard format et tekrar yazdır veya yeni kullanılmamış bir micro sd kart denemelisin
eğer uyguladıysan sorun olmaması lazım
raspberry pi duzgun çalışıyor mu, emin misn?
donanımsal olarak sıkıntısı var mı ?
bu soruların cevabından eminsen ve
.img  dosyasını etcher ile yazdırıp voltaj verince hemen çalışır
bende 4 tane raspberry pi var hiç sorun yaşamadım
tekrar dene ve imajı nereden indirdin?

soldanatar

lenovo ideapad 500-15ISK kullanıyorum sanırım hdmi 'dan veri almıyor sadece output olarak veriyor . ssh ile deneyeceğim bu seferde .

systmrrr

Alıntı yapılan: soldanatar - 04 Şubat 2018 - 01:22:30
lenovo ideapad 500-15ISK kullanıyorum sanırım hdmi 'dan veri almıyor sadece output olarak veriyor . ssh ile deneyeceğim bu seferde .

ileri seviye laptop değilse laptoplar çıkış verir. hdmi dan veri almaz diye biliyorum.
monitör veya tvye bağladın mı?

soldanatar

hayır etrafta monitör ve hdmi uyumlu tv yok maalesef

systmrrr

Alıntı yapılan: soldanatar - 04 Şubat 2018 - 01:39:17
hayır etrafta monitör ve hdmi uyumlu tv yok maalesef

o zaman ya ssh kullan ya da tv veya monitör almalısın :D

Bipolar_Disorder

[mention=636454]@soldanatar[/mention]

Laptop un ekranını monitör olarak kullanamazsınki zaten.

ali159

Alıntı yapılan: Bipolar_Disorder - 05 Şubat 2018 - 09:28:17
[mention=636454]@soldanatar[/mention]

Laptop un ekranını monitör olarak kullanamazsınki zaten.
çok ucuzadönüştürücüler satılıyor laptop ekranlarının o uzun kablosunu hdmi'ya dönüştürülüyor böylece. Onlardan alabilir

soldanatar

Yanıtlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim. SSH ile raspberry'e bağlandım en sonunda . Terminal ekranı üzerinde raspberry'deydim ama masaüstü arayüzünde raspberry'i kullanmak istiyordum ve terminal' e  startx komutunu yazdım (root olarak). Hata verdi ve bir türlü masaüstü ortamına geçemedim. Bende komutun tam olarak ne işe yaradığını anlamak için ana bilgisayarda kendi terminalimde startx komutunu yazdım bomboş ekran çıktı , ben o boş ekranda terminalden pc'yi yeniden başlattım.  Bilgisayar açılınca şifremi yazdım ama ubuntu bir türlü açılmıyor . Önce bir kod ekranı geliyor sonra beni tekrar başlangıca atıp şifremi soruyor .  Anlayacağınız ubuntu'ya giriş yapamıyorum . Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

systmrrr

Alıntı yapılan: soldanatar - 13 Şubat 2018 - 01:51:53
Yanıtlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim. SSH ile raspberry'e bağlandım en sonunda . Terminal ekranı üzerinde raspberry'deydim ama masaüstü arayüzünde raspberry'i kullanmak istiyordum ve terminal' e  startx komutunu yazdım (root olarak). Hata verdi ve bir türlü masaüstü ortamına geçemedim. Bende komutun tam olarak ne işe yaradığını anlamak için ana bilgisayarda kendi terminalimde startx komutunu yazdım bomboş ekran çıktı , ben o boş ekranda terminalden pc'yi yeniden başlattım.  Bilgisayar açılınca şifremi yazdım ama ubuntu bir türlü açılmıyor . Önce bir kod ekranı geliyor sonra beni tekrar başlangıca atıp şifremi soruyor .  Anlayacağınız ubuntu'ya giriş yapamıyorum . Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

indirdiğin ve kurduğun işletim sisteminde grafik arayüzü yok galiba elle kurulum yapman gerekebilir.
ben burada anlatıcam ama sen nasıl bir hata alıyorsun foto atar msn?

raspbian için grafik arayüzü kurmak için;
sudo apt install lxdm

bu kadar en son reboot ederek grafik arayüzüne geçebilirsin.

soldanatar

bilgisayarı açtığımda kullanıcı adı-parola girme ekranına kadar geliyorum fakat bu ekranda kullanıcı adımı ve parolamı doğru girdiğim halde masaüstü açılmadan tekrar kullanıcı giriş ekranına düşüyorum . bu linkteki kurtarma yönetemlerini denedim ama olmuyor ...

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu%27da_sistem_kurtarma

edit : beni hayata (linux'a) geri getiren o muhteşem komut :) : sudo rm -fr ~/.Xauthority 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2018 - 04:12:47

Alıntı yapılan: systmrrr - 13 Şubat 2018 - 02:23:26
Alıntı yapılan: soldanatar - 13 Şubat 2018 - 01:51:53

indirdiğin ve kurduğun işletim sisteminde grafik arayüzü yok galiba elle kurulum yapman gerekebilir.
ben burada anlatıcam ama sen nasıl bir hata alıyorsun foto atar msn?

raspbian için grafik arayüzü kurmak için;
sudo apt install lxdm

bu kadar en son reboot ederek grafik arayüzüne geçebilirsin.

maalesef işe yaramadı .

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2018 - 13:17:18

startx
çıktı
X.Org X Server 1.19.2
Release Date: 2017-03-02
X Protocol Version 11, Revision 0
Build Operating System: Linux 4.9.41-v7+ armv7l Raspbian
Current Operating System: Linux raspberrypi 4.9.59-v7+ #1047 SMP Sun Oct 29 12:19:23 GMT 2017 armv7l
Kernel command line: 8250.nr_uarts=0 bcm2708_fb.fbwidth=656 bcm2708_fb.fbheight=416 bcm2708_fb.fbswap=1 vc_mem.mem_base=0x3ec00000 vc_mem.mem_size=0x40000000  dwc_otg.lpm_enable=0 console=ttyS0,115200 console=tty1 root=PARTUUID=35679de4-02 rootfstype=ext4 elevator=deadline fsck.repair=yes rootwait
Build Date: 18 October 2017  04:55:30PM
xorg-server 2:1.19.2-1+rpt1+deb9u2 (https://www.debian.org/support)
Current version of pixman: 0.34.0
Before reporting problems, check http://wiki.x.org
to make sure that you have the latest version.
Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
(++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(==) Log file: "/var/log/Xorg.1.log", Time: Tue Feb 13 10:16:22 2018
(==) Using system config directory "/usr/share/X11/xorg.conf.d"
modprobe: FATAL: Module g2d_23 not found in directory /lib/modules/4.9.59-v7+

lxsession yazınca çıktı :

** Message: main.vala:107: No session set, fallback to LXDE session
** Message: main.vala:113: No desktop environnement set, fallback to LXDE

(lxsession:1274): Gtk-WARNING **: Locale not supported by C library.
    Using the fallback 'C' locale.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2018 - 13:51:54

---
Arayüze geçtim aynı sorunları yaşayanlar olabileceğinden çözümü şuraya bırakıyorum :

raspberry'e terminalde şu komutu yazıyoruz

sudo nano lightdm.conf

enabled=false  ifadesinde false yerine true yazıyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.

Ardından sudo service lightdm restart komutunu veriyoruz.

ssh -X pi@<server_ip>  raspi'ye tekrardan bağlanıyoruz ve son olarak terminale şu komutu veriyoruz :

startlxde-pi

----

Yalnız benim kafama bir şey yatmadı ben ayrı bir pencerede raspi arayüzüne geçeceğimi sanıyordum ama raspi ve ubuntu iç içe girdi bu normal olan mı acaba ?

soldanatar

Tekrardan merhabalar. Win10'da ssh ile arayüzden raspi'ye bağlanabildim. sd karta hiç dokunmadan aynı imaj dosyasıyla linux üzerinde de çalıştırabiliyor muyum ?

systmrrr

Alıntı yapılan: soldanatar - 28 Haziran 2018 - 12:48:03
Tekrardan merhabalar. Win10'da ssh ile arayüzden raspi'ye bağlanabildim. sd karta hiç dokunmadan aynı imaj dosyasıyla linux üzerinde de çalıştırabiliyor muyum ?

tabikide

soldanatar

Alıntı yapılan: systmrrr - 28 Haziran 2018 - 12:50:35
Alıntı yapılan: soldanatar - 28 Haziran 2018 - 12:48:03

tabikide

win tarafında boot bölümünde bir dosyada ssh için ip eklemiştim ama ubuntu tarafında denemek lazım , ama daha önce de belirttiğim gibi ubuntu tarafında ssh ile arayüze geçiş kısmında kalmıştım sinirlenip bıraktım umarım bu sefer de başarırım :) . yanıt için teşekkürler.

DrAgOn

Herkese merhabalar! Çoğumuzun kişisel bilgisayarlarında da tercih ettiği Ubuntu işletim sistemi artık Raspberry Pi'larda de kullanılabiliyor. Raspberry Pi 2, 3/3B+ ve 4 modellerinin herhangi birine kolaylıkla Ubuntu kurulumu yapılabiliyor. Bu rehberimizde Raspberry Pi'ımıza Ubuntu yükleyip gerekli kurulumları yapacağız.

Nelere ihtiyacımız var?
microSD kart (En az 4GB, 8GB olması önerilir)
microSD kart girişi olan bir bilgisayar
Raspberry Pi 2, 3 veya 4
micro-USB güç kablosu ( Pi 4 için USB-C)
Wi-Fi ağı ya da internete bağlı bir ethernet kablosu
BONUS: Eğer Raspberry'nizi bir ekran veya klavyeyle kullanmak istiyorsanız onların bağlantılarını da kurulum sırasında gerçekleştireceğiz. (basit olması açısından ben bu birimlere muhakkak sahip olmanızı öneriyorum.)

1. Adım: Raspberry Pi Imager Yükleme
Uygun Ubuntu image dosyasını yüklemenin en kolay yolu Raspberry tarafından geliştirilen Raspberry Pi Imager ile bir microSD kart hazırlamak. Bunun için ilk önce bilgisayarınıza uygun programı yüklemelisiniz.

Ubuntu için Raspberry Pi Imager

Windows için Raspberry Pi Imager

macOS için Raspberry Pi Imager

Veya bu adresten indirebilirsiniz: https://www.raspberrypi.org/downloads/

Bu programlardan uygun olanının kurulumunu yaptıktan sonra microSD kartınızı bilgisayarınıza takın ve programı başlatın.

Şekil 1 – SD kart yazılım başlangıcı

Programı başlattıktan sonra "Choose OS" seçeneğini tıklayarak Ubuntu'yu seçeceğiz.

Şekil 2 – İşletim sistemi seçimi

Ubuntu'ya tıkladıktan sonra burada pek çok Ubuntu versiyonunun kullanılabilir durumda olduğunu göreceksiniz. Bizim sizlere önerimiz 20.04 LTS versiyonunu kullanmanız, bu versiyon Raspberry Pi 2/3 ve 4 modelleri için kullanılabilir. Ancak Raspberry Pi 3 ve 4 kullanıcısıysanız modelinize uygun olarak 64 bit versiyonunu da indirebilirsiniz.

Şekil 3 – Ubuntu versiyonu

Imager'ımızı seçtikten sonra sıra SD kart seçimine geldi. "Choose SD Card" menüsünden kullanacağımız microSD kartımızı seçeceğiz. Burada önemli not: yükleme sırasında kartımızdaki tüm veriler silinecektir. Bu sebeple SD kartımızın boş olduğundan ya da içinde önemli dosyalar olmadığından emin olmalıyız.

Şekil 4 – Yazma işlemi

SD kart seçimi de yaptıktan sonra "write" yani yazma butonunun aktive olduğunu göreceğiz. Bu butona tıkladıktan sonra birkaç dakika içerisinde Imager dosyamız microSD kartımıza yüklenmiş olacak.

2. Adım: Wi-Fi ya da ethernet bağlantısı kurma
Eğer ethernet kablosu ile bağlanacaksak bunun için router'ımıza bağladığımız bir kablonun diğer ucunu Raspberry'mizin ethernet portuna bağlamamız yeterli. Wi-Fi ile kablosuz bağlantısını da aşağıdaki adımları takip ederek kolayca sağlayabiliriz.

SD kartı bilgisayarınızdan çıkarmadan önce bir dosya yöneticisi ile SD kartımızın içindeki "system-boot" klasörüne girelim. Bu klasör ilk boot sırasındaki başlangıç konfigürasyonlarını içerir. Klasör içerisindeki "network-config" dosyası ise bizim ağ bağlantılarımızla ilgili varsayılanlarımızı içerir.

Şekil 5 – Konfig

NOT: Yukarıdaki ekran görüntüsü Ubuntu Desktop kullanılarak alınmıştır ancak macOS veya Windows'ta da aynı yolu takip ederek network-config dosyasına ulaşabilirsiniz.

Wi-Fi bilgilerimizi girmek için bu network-config dosyamızda küçük değişiklikler yapacağız. Zaten dosya içerisinde değiştirmemiz gereken şablon mevcut, bu şablonun başındaki "#" sembolünü kaldırarak yorum satırı olmayan (uncomment) hale getirelim.

wifis:

wlan0:

dhcp4: true

optional: true

access-points:

<wifi network name>:

password: "<wifi password>"

Bu şablon üzerindeki son iki satırı değiştirerek Raspberry'mizi açılır açılmaz internete bağlı hale getireceğiz.

wifis:

wlan0:

dhcp4: true

optional: true

access-points:

"Biziminternet":

password: "123456789"

Dosyayı kaydederek SD kartımızı çıkartabiliriz. İlk yüklemeyi yapar yapmaz Raspberry'miz internete bağlı olarak başlayacaktır. Buraya küçük bir not ekleyeyim; eğer ben bunlarla uğraşamam veya karıştırırım diyorsanız ethernet ile bağlanma yolunu seçip Ubuntu kurulumunu yaptıktan sonra da Wi-Fi bağlantısını sağlayabilirsiniz.

4. Adım: Ubuntu Server Yükleme
Eğer HDMI ile ekran ve bir klavye bağlayacaksanız Raspberry Pi'ımıza güç vermeden önce bu birimlerin bağlı olduğuna emin olun. Bu sayede Boot sürecini ekrandan takip edebilir, şifre ve kullanıcı adı girişini gerçekleştirebilirsiniz. Ubuntu kurulup giriş ekranı geldikten sonra "password" ve "login ID" alanlarına 'ubuntu' yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Eğer bu birimler olmadan bir kurulum gerçekleştirecekseniz ki ilerleyen kısımda bunu da anlatacağız, Raspberry Pi'ınız ile bilgisayarınız arasında uzaktan bağlantı kurmalısınız ki bunu da SSH protokolü kullanarak yapacağız.

SD kartınızı Raspberry'nize takıp güç verdikten sonraki birkaç dakika içerisinde Ubuntu yüklenmiş ve yerel ağa bağlanmış olacaktır.

Raspberry Pi'a uzaktan bağlanmak için 2 şeye ihtiyacımız olacak:

Yerel ağ üzerindeki IP adresi
SSH eklentisi
Önce Raspberry'mizin IP adresini bulalım, bunun için bir terminal açmalıyız.

Ubuntu ve MacOS için kullanacağımız komutlar

arp -na | grep -i "b8:27:eb"

Eğer bu komut güncel Raspberry Pi 4'unuz için çalışmazsa şu komutu kullanın.

arp -na | grep -i "dc:a6:32"

Windows içinse şu komutları kullanabiliriz:

arp -a | findstr b8-27-eb

Yine Pi 4 için olası bir aksilik halinde;

arp -a | findstr dc-a6-32

Bu komutun ardından şöyle bir çıktı alacağız.

? (xx.xx.xx.x) at b8:27:eb:yy:yy:yy [ether] on wlp2s0

Buradaki X'ler yerel ağımıza bağlı Raspberry'mizin IP adresine karşılık gelecek, bir kenara not edelim. Eğer bu komutları kullandıktan sonra bir çıktı elde edemezseniz endişelenmeyin, belli ki Raspberry'niz daha yerel ağa bağlanmamış, birazcık daha bekleyin. Eğer bekleyip biraz daha denedikten sonra bir sonuç elde edemediyseniz bu noktada klavye ve ekran ile işlemleri gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

IP adresimizi tespit ettikten sonra sıradaki adım SSH ile uzaktan bağlantımızı sağlamak.

Ubuntu ve macOS için zaten SSH eklentisi yüklü olarak gelecek. Eğer kullandığınız Windows'da yoksa şu kaynaktan yararlanarak SSH yüklemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Terminal açarak aşağıdaki komutumuzu çalıştıralım.

ssh ubuntu@<Raspberry Pi's IP address>

Bu komutu yazdıktan sonra şöyle bir çıktı gelecek;

Are you sure you want to continue connecting (yes/no/[fingerprint])?

Onaylamak için "yes" yazalım, şimdi size şifre soracak. Password olarak "ubuntu" yazdığınızda işlem tamam! Artık Raspberry Pi'ınızı Ubuntu Server üzerinden kullanabilirsiniz.

5. Adım: Bir masaüstü eklemek
Bu adım opisyonel bir adımdır, sizin Raspberry'nizi hangi amaçla kullanacağınıza göre değişebilir. Ancak aradığınız bir mini bilgisayar yapmaksa tamamlamanızı öneririm.

Öncelikle paketlerimiz (packages) en en en günceli olduğundan emin olmalıyız, bunun için şu komutları çalıştıralım:

Ardından kullanacağımız masaüstü için apt install komutunu çalıştıracağız. Aşağıda üç tane popüler "desktop environment" mevcut, bu satırlardan bir tanesine çalıştırarak aşina olduğumuz masaüstü görünümüne kavuşabilirsiniz. Benim tercihim lubuntu olacak 😊

loging:ubuntu
pasword:ubuntu

sudo apt instal ubuntu-desktop

sudo apt install xubuntu-desktop

sudo apt install lubuntu-desktop

sudo apt install kubuntu-desktop

startx

Masaüstü yüklenmesi de tamamlandıktan sonra Pi kartımıza bir boot atalım.

sudo reboot

Yeniden başlatma gerçekleştiğinde yepyeni masaüstümüz otomatik olarak gelecek.

Ve Bitti! Artık Raspberry Pi kartımızı Ubuntu işletim sistemi ile kullanabiliriz. Forumlarda okuduğum kadarıyla ufak tefek bazı buglar bulunuyor ama çoğunluk fazlasıyla mutlu, Ubuntu'nun sahip olduğu avantajları Raspberry'de de kullanabilmek heyecan verici.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Kaynaklar;

Bu yazı Ubuntu'nun resmi rehberinin çevirisi niteliğindedir, kullanılan ekran görüntüleri de bu kaynaktan alınmıştır -> https://ubuntu.com/tutorials/how-to-install-ubuntu-on-your-raspberry-pi#1-overview

soldanatar

tekrardan merhabalar. elimde bir raspi var, fakat wi-fi modülü bozuk, aynı zamanda etrafta monitör de yok. ne şekilde raspi'ye bağlanabilirim ya da bu şekilde bağlanmak mümkün mü?