Ubuntu Bootable Flash Sorunu !

Başlatan ByFrankhestaine, 20 Ocak 2018 - 23:41:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ByFrankhestaine

Şuan PC'de Ubuntu 15.04 var ve yerine Linux Mint Kurmak İstiyorum.Fakat BİOS ayarı yaptıktan ve manual olarak flashtan başlattığım halde direk ubuntu açılıyor.Önceden ise siyah ekranda kalıyor ve imleç yanıp sönüyordu.Terminalde sudo apt-get update komutları hata veriyor ve gparted ile bootable bir flash yapmak istesemde gparted kesinlikli inmiyor.Tıkandım kaldım.Ayrıca Flasha bütün iso dosyasını atıımı emin değilim ama sorunun ubuntu olduğunu düşünüyorum.Ubuntu yükseltmeyi yapamıyorum error veriyor .15.04
15.14 e yükselmiyor.

Yardım edin lütfen.Sadece flashı gparted olmadan nasıl bootable yapacağımı ve Linux Mint yükleme ekranına nasıl gideceğimi söyleyin.

( yazımı düzgün okumayıp "gparted indirin" veya "terminalden şu komutları girin " demeyin hata veriyor. )

mendirec

[mention=635824]@ByFrankhestaine[/mention] Ubuntu 15.04'ün desteği bittiği için güncelleme yapamazsın ve program da (depolardan) kuramazsın. Güncel bir sürüme geçmelisin.
Yapacağın işlem çok zor değil. Başlangıç Diski Oluşturucu veya Startup Disk Creator adlı uygulama şu an bilgisayarında yüklü olmalı. Bu  uygulamadan Linux Mint kalıbını göster ve istediğin parmak belleğe yüklemeyi gerçekleştir. Daha sonra bilgisayar başlarken boot menüsü üzerinden parmak belleği seç ve işletim sistemini yükle lütfen.

ByFrankhestaine

Güncel sürüme geçmek için ubuntu 16.04 lts indirmiştim.Startup Disk Creator ile yapmaya çalıştığımda

"An uncaught exception was raised:
[Errno 13] Permission denied: '/mnt/usb-Generic_Flash_Disk_094F5169-0:0-part1/boot'"

hatası veriyordu.Ben "disks" bölümünden flashı seçerek "restore disk image " diyordum ve birşekilde içine iso dosyalarını hatasız atıyordu.
Yine aynı şekilde "disks" bölümünden flashı seçip  edit partition bölümünden bootable yapıyorum fakat sonuç yine aynı.

Lütfen mendirec yardım et bana.Ne yapsam error veriyor.Şu an bilgisayarı parçalama aşamasındayım.  >:(

mendirec

Alıntı yapılan: ByFrankhestaine - 21 Ocak 2018 - 12:35:08
Güncel sürüme geçmek için ubuntu 16.04 lts indirmiştim.Startup Disk Creator ile belleğe yazdım fakat bilgisayarı flashtan boot etsemde sorun aynı . Söylediğin çözümü tam 4-5 kez yaptım . flashı defalarca sildim içine tekrar Mint'i attım.Fakat sonuç aynı.Direk Ubuntu Grub Ekranına Atıyor.

Fakat * bir şey Dikkatimi çekti "parmak bellek" derken USB yi mi kasteediyorsun.

Evet, USB bellek. İndirdiğin kalıp doğru ise BIOS/UEFI ayarlarına bakmalısın. Başka seçenek kalmıyor.

HTC_M10h cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ByFrankhestaine

Bana yanlış gelen *bir şeyler var.Acaba USB'yi Linux şeklindemi boot etsem? Çünkü Sürekli olarak flası Hidden FAT32 şeklinde boot ediyorum.

mendirec

Alıntı yapılan: ByFrankhestaine - 21 Ocak 2018 - 12:46:41
Bana yanlış gelen *bir şeyler var.Acaba USB'yi Linux şeklindemi boot etsem? Çünkü Sürekli olarak flası Hidden FAT32 şeklinde boot ediyorum.
Başlangıç diski oluşturucu ile kalıbı yazdırırsan, USB bellek üzerinde herhangi bir ek ayar yapmana gerek kalmaz. Bilgisayar açılırken boot menünün görüntüsünü atar mısın?

ByFrankhestaine

Gönderemiyorum . Burdada Hata Verdi.Ama Neyse Yinede Boot Menüden Kendi Flashımın Adının Yazan Yeri seçip Entere Basıyorum. Sonra Mor Bir Ekran Geliyor Ve Monitor Kapanıyor.

Ozaman tek seçenek bilgisayarcıya gidip hdd yi biçimlendirmek yada low level format attırmak değilmi ?  :-\

mendirec

Alıntı yapılan: ByFrankhestaine - 21 Ocak 2018 - 13:06:12
Gönderemiyorum . Burdada Hata Verdi.Ama Neyse Yinede Boot Menüden Kendi Flashımın Adının Yazan Yeri seçip Entere Basıyorum. Sonra Mor Bir Ekran Geliyor Ve Monitor Kapanıyor.

Ozaman tek seçenek bilgisayarcıya gidip hdd yi biçimlendirmek yada low level format attırmak değilmi ?  :-\

Buradaki sorun hdd veya biçimlendirme değil. Bilgisayarda hdd olmasa bile Ubuntu'yu USB'den başlatıp canlı olarak kullanabilirsin.

ByFrankhestaine

Alıntı yapılan: mendirec - 21 Ocak 2018 - 13:11:20

Alıntı yapılan: ByFrankhestaine - 21 Ocak 2018 - 13:06:12

Buradaki sorun hdd veya biçimlendirme değil. Bilgisayarda hdd olmasa bile Ubuntu'yu USB'den başlatıp canlı olarak kullanabilirsin.

Bende Aynen Öyle Yapmıştım.Elimde Live CD VArdı Ubuntunun.Sürümünü Bilimiyordum.Bilgisayar Arızalanınca Live CD'den Kurdum Ubuntuyu.Peki şimdi kaç tane çözüm kaldı ?

Çünkü Neredeyse Herşey "ERRRRROOOORRRR" Diye Bağırıyorda.Yinede cevapladığın için sağol.Bu bilgisayarda hiçbirşeyin yapılamayacağı kanısına vardım.O yüzden tek çözüm hdd nin biçimlendirilmesi . Ama yinede ubuntu ve linuxun diğer sürümlerini seviyorum.Bilgisayar tamirinden sonra bilgisayara Mint Yükleyeceğim. Herneyse cevapların için sağol.

Şimdi Bütün Fişleri Kopartıp bilgisayarcıya koşacağım.  ;D